Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie w ciąży

Ubezpieczenie w ciąży

Data publikacji: 2021-05-13
Ubezpieczenie w ciąży zapewnia spokój i bezpieczeństwo finansowe. Aby jednak nie stracić szansy na świadczenie, polisę należy zawrzeć odpowiednio wcześnie. Sprawdź, jak działa ubezpieczenie ciąży i kiedy je kupić.

Ciąża to nie czas na nerwy i zamartwianie się. Niestety, publiczna służba zdrowia w Polsce nie ułatwia życia ciężarnym. Wiele kobiet decyduje się więc na korzystanie z usług prywatnych lekarzy. Takie wizyty jednak sporo kosztują. Rozwiązaniem tych problemów może być ubezpieczenie w ciąży.

Spis treści:

  1. Jak działa ubezpieczenie w ciąży?
  2. Czy ubezpieczenie ciąży jest opłacalne?
  3. Ubezpieczenie w ciąży bez karencji?
  4. Pakiet medyczny w ciąży
  5. Jak otrzymać świadczenie za urodziny dziecka?
  6. Ubezpieczenie turystyczne a ciąża

Porównywarka ubezpieczeń Ubea: jak działa ubezpieczenie w ciąży?

Ubezpieczenie ciążowe przybiera różne formy. W swoim najprostszym wariancie może być dodatkiem do ubezpieczenia na życie. W ramach takiej polisy otrzymasz jednorazowe świadczenie po urodzeniu dziecka. Wysokość wypłaty różni się zależnie od ubezpieczyciela. Niekiedy firmy oferują też kilka wariantów polisy. Oczywiście, zazwyczaj aby móc otrzymać wyższe świadczenie, trzeba najpierw zapłacić wyższą składkę.

Ubezpieczenie w ciąży Pierwsze miesiące życia dziecka wiążą się z wieloma wydatkami. Takie świadczenie otrzymane tuż po narodzinach maluszka będzie więc bardzo pożądanym zastrzykiem gotówki.

Kobiety często oczekują jednak od ubezpieczenia więcej niż tylko jednego świadczenia po narodzinach. Jeśli chcesz, by polisa zapewniła Ci pokrycie kosztów wizyt u prywatnego ginekologa, musisz zakupić ubezpieczenie zdrowotne. Co ono zagwarantuje?

Ubezpieczenie zdrowotne w ciąży sfinansuje zazwyczaj:

  • regularne wizyty u ginekologa
  • niezbędne zabiegi
  • potrzebne badania diagnostyczne (np. USG)
  • potrzebne badania laboratoryjne.

Najdroższe warianty VIP takich ubezpieczeń zaoferują jednak o wiele szersze świadczenia. Ubezpieczyciel może np. opłacić komfortowy poród w prywatnej placówce, poród w domu wraz z opieką położniczą i pielęgniarską czy zwrot wydatków na poród w następstwie leczenia niepłodności. Oczywiście, składka takiej polisy jest bardzo wysoka, więc jest to jedynie propozycja dla niektórych. Większości osób wystarczy zwykłe ubezpieczenie zdrowotne w ciąży.

Wybierając ubezpieczenie, zwróć uwagę nie tylko na zakres świadczeń, lecz również na to, w których placówkach medycznych będziesz mogła z nich skorzystać. W przypadku niektórych ubezpieczycieli wybór placówek, w których są dostępne usługi, jest bowiem bardzo ograniczony. Może się więc okazać, że w pobliżu miejsca Twojego zamieszkania nie będzie żadnej przychodni, do której będziesz mogła się udać w ramach polisy.

Czy ubezpieczenie ciąży jest opłacalne?

Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w ubezpieczenie w ciąży? Pamiętaj, że ciąża to szczególny stan, w którym o wiele częściej trzeba odwiedzać lekarza i poddawać się różnym badaniom.

Jeśli zamierzasz prowadzić ciążę u prywatnego ginekologa, na pewno bardziej opłacalnym wyjściem będzie comiesięczne opłacanie składki ubezpieczenia niż płacenie za każdą wizytę oddzielnie.

Ubezpieczenie w ciąży bez karencji?

Wiele kobiet ma grupowe ubezpieczenie na życie w pracy, które zapewnia również świadczenia związane z ciążą. Inne posiadają indywidualną polisę na życie lub korzystają z ubezpieczenia swojego męża.

Niekiedy jednak kobieta nie ma żadnego ubezpieczenia na życie ani prywatnej polisy zdrowotnej i takimi produktami zaczyna się interesować dopiero po zajściu w ciążę. Niestety, w przypadku wielu ubezpieczycieli będzie to już za późno. Dlaczego?

W ubezpieczeniach na życie oraz zdrowotnych ubezpieczyciele stosują zazwyczaj karencję, czyli czas, który musi minąć między podpisaniem umowy a uzyskaniem pełnej ochrony. W trakcie karencji, nawet jeśli dojdzie do zdarzeń objętych polisą, ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy.

W przypadku świadczeń związanych z urodzeniem dziecka karencja wynosi zazwyczaj od 8 do nawet 12 miesięcy. Ma to oczywiście zabezpieczyć towarzystwa przed sytuacją, w której kobiety zaczynałyby opłacać składkę dopiero po tym, jak się dowiedzą, że są w ciąży.

Czy istnieje zatem jakakolwiek szansa na ubezpieczenie w ciąży bez karencji? Niekiedy można znaleźć polisy, w których karencja jest nieco krótsza i wynosi jedynie 6 miesięcy. Czasami też zdarzają się ubezpieczenia, w których ubezpieczyciel w ogóle rezygnuje z karencji.

Krótsza karencja lub jej brak to cecha niektórych ubezpieczeń grupowych w pracy. W takich produktach ryzyko ubezpieczeniowe rozkłada się na wiele osób. Ubezpieczyciel może więc pozwolić sobie na wypłatę świadczenia za urodzenie dziecka kobiecie, która zawarła umowę, będąc już w ciąży.

Pakiet medyczny w ciąży

Nie zawarłaś ubezpieczenia przed zajściem w ciążę? Chcesz mimo to korzystać z usług prywatnych lekarzy? Zastanów się nad wykupieniem pakietu medycznego, który obejmuje prowadzenie ciąży.

Takie pakiety oferują zarówno same prywatne placówki medyczne, jak i zakłady ubezpieczeniowe. W ich przypadku karencja albo w ogóle nie występuje, albo jest o wiele krótsza.

Oczywiście, miesięczny koszt pakietu medycznego jest wyższy niż składki ubezpieczeniowej. Jeżeli jednak czeka cię wiele wizyt u lekarza, jest on nadal opłacalny.

Jak otrzymać świadczenie za urodziny dziecka?

Wypłata świadczenia za urodziny dziecka nie jest zbyt skomplikowana. Zazwyczaj wystarczy wypełnić odpowiedni formularz w Internecie i wysłać go do ubezpieczyciela wraz z kopią aktu urodzenia dziecka.

Jeśli tylko wniosek zostanie wypełniony poprawnie i wszystkie dokumenty będą się zgadzać, wypłata świadczenia nastąpi bardzo szybko. Może być to nawet tego samego dnia, w którym wysłałaś wniosek.

Ubezpieczenie turystyczne a ciąża

Ciąża nie oznacza, że trzeba zrezygnować z podróży. Obecnie wiele ciężarnych wyjeżdża na wakacje także za granicę i nie widzi w tym nic szczególnie niebezpiecznego. Także lekarze zazwyczaj bez problemów zgadzają się na dalsze podróże czy lot samolotem (oczywiście jeśli ciąża przebiega bezproblemowo, a kobieta nie jest już tuż przed porodem).

Jak jednak na takie wyjazdy patrzą ubezpieczyciele? Czy łatwo można kupić turystyczne ubezpieczenie w ciąży?

Na szczęście, kobieta w ciąży może bez problemu wykupić ubezpieczenie turystyczne. Musi jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami ochrony.

Zazwyczaj ubezpieczyciel ustala maksymalny koszt leczenia i wizyt lekarskich związanych z ciążą, do których ma prawo podróżująca ciężarna.

Oprócz tego ubezpieczyciel pokryje zwykle tylko koszty porodu, który miał miejsce przed upływem 32 tygodnia ciąży. W ten sposób towarzystwa zabezpieczają się przed wykorzystaniem polisy w ramach tzw. turystyki porodowej. Mówiąc krótko, ubezpieczyciel pokryje koszt porodu za granicą jedynie wtedy, kiedy trudno było oczekiwać, że do narodzin dziecka dojdzie już w trakcie wyjazdu.

Pamiętaj jednak, że ubezpieczenie turystyczne zapewni ochronę ciężarnej jedynie wtedy, kiedy lekarz nie wydał żadnych przeciwwskazań związanych z podróżą zagraniczną. Jeśli ginekolog prowadzący ciążę odradzał lot samolotem czy jakikolwiek wyjazd, a kobieta mimo to pojechała, odpowiedzialność ubezpieczyciela będzie zazwyczaj wyłączona.

Tutaj przeczytasz więcej o ubezpieczeniu turystycznym i ciąży

Ciąża to szczególny moment w życiu każdej kobiety. Ubezpieczenie w ciąży sprawi, że przez cały ten czas będziesz otoczona opieką i nie będziesz musiała się zamartwiać kosztami wizyt lekarskich czy kolejkami na badania. Warto więc już wcześniej zainteresować się odpowiednią ochroną.

Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-06-22

Szkolne ubezpieczenie NNW wystarczy dziecku na koloniach?

Co roku wiele dzieci wyjeżdża na letnie kolonie. Czy na taki wyjazd wystarczy szkolna polisa NNW? Czy też rodzice takich uczniów powinni zakupić dodatkowe ubezpieczenie?

Czytaj więcej
zycie
Ubezpieczenie na życie
2021-06-14

Ile kosztuje polisa na życie?

Mam jeszcze czas, mnie to nie spotka, na poważne choroby zapadają inni – tak myśli sobie wiele osób. Eliksir wiecznej młodości jednak nie istnieje, a choroby dotykają wszystkich. Warto więc wcześnie...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-31

Ubezpieczenie podróżne krótkoterminowe

Weekend w Czechach? Tydzień w Grecji? Dwutygodniowy urlop w Hiszpanii? Miesięczny wojaż po Ameryce Południowej? Niezależnie od tego gdzie jedziesz, ubezpieczenie turystyczne krótkoterminowe zapewni...

Czytaj więcej
Komentarze