Strona główna  |  Wiadomości  |  Wakacyjna polisa nie ochroni seniora i kobiety w ciąży?

Wakacyjna polisa nie ochroni seniora i kobiety w ciąży?

Data publikacji: 2018-06-11
Turyści z przewlekłymi chorobami i kobiety w ciąży to mniej dogodni klienci dla ubezpieczycieli. Takie osoby muszą się liczyć z pewnymi ograniczeniami ochrony.

Ubezpieczyciele oferujący polisy turystyczne często pytają, czy w wyjeżdzającej za granicę grupie znajduje się kobieta w ciąży albo osoba z przewlekłą chorobą. Takie pytania oczywiście nie są przypadkowe.

Zakłady ubezpieczeń chcą bowiem zidentyfikować klientów generujących duże ryzyko i odpowiednio ustalić składkę. Czasem może się nawet okazać, że standardowe ubezpieczenie turystyczne nie obejmie ochroną schorowanego członka rodziny albo kobiety w zaawansowanej ciąży.

Wszystko zależy od polityki konkretnego ubezpieczyciela. Właśnie dlatego analitycy porównywarki Ubea.pl zajrzeli do ogólnych warunków ubezpieczeń turystycznych i przygotowali krótkie podsumowanie zasad obowiązujących w przypadku poszczególnych polis.

Ubezpieczenie turystyczne zwykle nie obejmuje przewlekłych chorób

Kobieta w ciąży a ubezpieczenie turystyczne Analiza OWU poszczególnych ubezpieczeń turystycznych jest uzasadniona, bo towarzystwa stosują dość zróżnicowane zasady dotyczące np. ochrony osób przewlekle chorych (zobacz poniższa tabela). Najczęściej taka ochrona wymaga zapłacenia wyższej składki.

Warto zdawać sobie sprawę, że tzw. zwyżka dotycząca przewlekle chorej osoby w praktyce może wynosić np. 100%. Oznacza to więc, że za bezpieczeństwo przewlekle chorego wycieczkowicza zapłacimy dwa razy więcej niż w przypadku zdrowej osoby.

Przed zapłaceniem wyższej składki trzeba jednak się upewnić, jakie choroby są traktowane przez danego ubezpieczyciela jako przewlekłe. Definicję takich schorzeń możemy znaleźć w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Wspomniany dokument zawiera również definicję zaostrzenia choroby przewlekłej, które dodatkowo bywa wykluczone z zakresu ochrony - radzi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Trzeba dodać, że nie wszyscy ubezpieczyciele stosują standardową politykę dotyczącą ochrony przewlekle chorych turystów podczas wyjazdów zagranicznych. Przykład stanowi Allianz, który w przypadku kosztów leczenia i assistance nawet za cenę wyższej składki nie zgodzi się na uwzględnienie następstw chorób przewlekłych. Bywa też i tak, że rozszerzenie ochrony (po dopłacie składki) dotyczy tylko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych (patrz poniższa tabela).

Specyficzną politykę w kontekście przewlekle chorych turystów stosuje również firma Aviva. Ochrona finansowa zapewniana przez tego ubezpieczyciela w ramach zwrotu kosztów leczenia i assistance standardowo zostanie zredukowana o 90%, jeśli nagłe zachorowanie wynikało z choroby przewlekłej - informuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, ile dokładnie kosztuje rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego o choroby przewlekłe

Polisy turystyczne na podróż zagraniczną: porównanie zasad stosowanych w przypadku ochrony osób przewlekle chorych i kobiet w ciąży (czerwiec 2018 r.)

Nazwa ubezpieczyciela

Nazwa polisy ↓
Ograniczenia ochrony dotyczące przewlekle chorych i kobiet w ciąży

Allianz

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny i krajowy

- Zakres ubezpieczenia (koszty leczenia i assistance) nigdy nie obejmuje skutków chorób przewlekłych
- Standardowa ochrona nie obejmuje również zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych (możliwe rozszerzenie ochrony) oraz zdiagnozowanych chorób, w przypadku których podróż nie była zalecana
- Koszty leczenia związanego z ciążą i porodem są pokrywane do zakończenia 32 tygodnia ciąży (maksimum 2 wizyty lekarskie kosztujące do 6000 zł)

AXA

Travel Świat

- Zakres ubezpieczenia standardowo nie obejmuje skutków chorób przewlekłych i nowotworowych

Aviva

Twoja Podróż

- W przypadku leczenia i usług assistance świadczonych na skutek nagłego zachorowania wynikającego z choroby przewlekłej limit odpowiedzialności ubezpieczyciela wynosi 10% sumy ubezpieczenia (po dopłacie składki ten limit może wzrosnąć do 100% sumy ubezpieczenia)

Link4

Ubezpieczenie turystyczne

- Polisa standardowo nie obejmuje skutków chorób przewlekłych. Zakres ochrony może zostać rozszerzony o takie choroby
- Ochrona (koszty leczenia i assistance) nie uwzględnia również skutków zdiagnozowanych chorób, w przypadku których podróż nie była zalecana
- Ubezpieczyciel pokrywa koszty porodu do 32 tygodnia ciąży (limit odpowiedzialności: 2000 euro)
- Ochrona nie obejmuje skutków porodu następującego po 32 tygodniu ciąży oraz powikłań związanych z ciążą po upływie jej 32 tygodnia

Generali

Ubezpieczenie podróży zagranicznych

- Zakres ubezpieczenia standardowo nie obejmuje skutków chorób przewlekłych oraz ich zaostrzenia
- Ubezpieczyciel pokrywa koszty porodu przed 32 tygodniem ciąży (limit odpowiedzialności: 2000 euro) oraz koszt jednej wizyty lekarskiej związanej z nagłym pogorszeniem stanu zdrowia w związku z ciążą oraz transportu ciężarnej do placówki medycznej (limit kosztów wizyty i transportu: 150 euro)

PZU

PZU Wojażer

- Ubezpieczenie nie obejmuje kosztów leczenia, które są związane z chorobami przewlekłymi oraz chorobami będącymi przyczyną hospitalizacji w okresie 12 miesięcy przed zawarciem umowy ubezpieczenia. Zakres ochrony może zostać rozszerzony o takie choroby

Signal Iduna

Bezpieczne Podróże

- Zakres ubezpieczenia kosztów leczenia standardowo nie obejmuje skutków zaostrzenia chorób przewlekłych
- Ubezpieczyciel odpowiada za koszty porodu do 32 tygodnia ciąży i leczenia powikłań ciąży, o ile przed rozpoczęciem podróży powikłania te nie występowały

Warta

Travel Plus

Zakres ubezpieczenia standardowo nie obejmuje skutków chorób przewlekłych
- Limit kosztów leczenia związanych z ciążą i porodem wynosi 5000 zł
- Ubezpieczyciel nie ponosi kosztów porodu oraz związanego z nim leczenia i opieki nad matką lub dzieckiem, jeżeli poród nastąpił po 32 tygodniu ciąży

Źródło: opracowanie własne Ubea.pl na podstawie OWU polis turystycznych

Sprawdź, jak działa karencja w ubezpieczeniu turystycznym

Po 32 tygodniu ciąży ubezpieczyciel może nie zapłacić za poród

Do ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) polis turystycznych na pewno powinny zajrzeć również kobiety w ciąży, które wybierają się na zagraniczne wakacje. Analiza przeprowadzona przez ekspertów Ubea.pl wskazuje bowiem na znaczące ograniczenia w zakresie ochrony takich turystek (patrz powyższa tabela).

Większość analizowanych ubezpieczycieli nie zapewni zwrotu kosztów związanych z zagranicznym porodem, który nastąpił po 32 tygodniu ciąży. Taką politykę stosuje:

  • Allianz,
  • Link4,
  • Generali,
  • Signal Iduna
  • oraz Warta.

Podobnie ograniczenie może dotyczyć również kosztów leczenia powikłań związanych z ciążą (np. Link4).

Ze względu na opisywaną politykę niektórych zakładów ubezpieczeń kobiety w zawansowanej ciąży muszą dobrze zastanowić się przed wyjazdem za granicę. Takie panie powinny dokładnie przeczytać ogólne warunki ochrony dotyczące również pakietowych ubezpieczeń, które bywają sprzedawane razem z wycieczkami - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki Ubea.pl.

Zobacz, gdzie dostaniesz najlepsze ubezpieczenie turystyczne dla rodziny

Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Windsurfing, kitesurfing i inne sporty wodne - jakie ubezpieczenie turystyczne zapewni ochronę?

Zakłady ubezpieczeń różnie traktują sporty wodne. Sprawdziliśmy, w których towarzystwach takie sporty jak np. windsurfing wymagają dopłaty do składki.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-27

Karencja w ubezpieczeniu turystycznym - od kiedy działa polisa podróżna?

Kupowanie polisy turystycznej „na ostatnią chwilę” nie jest dobrym rozwiązaniem. Ubezpieczyciele stosują bowiem tzw. okres karencji, który przesuwa aktywację ochrony nawet o 3 dni.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-27

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wyjazd do Francji?

Francja, z ponad 80 mln turystów rocznie, pozostaje najpopularniejszym kierunkiem turystycznym na świecie. Jakie ubezpieczenie kupić przed wyjazdem do tego kraju, by na wakacjach czuć się bezpiecznie?

Czytaj więcej
Komentarze