Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie na narty na Słowacji

Ubezpieczenie na narty na Słowacji

Data aktualizacji: 2021-09-24
Na Słowacji, podobnie jak w Czechach czy Austrii, nie można liczyć na bezpłatną pomoc ratowników górskich. Dlatego osoby planujące wypad na tamtejsze stoki powinny zaopatrzyć się w ubezpieczenie narciarskie.

Wielu Polaków chciałoby zakosztować jazdy na nartach w Tatrach, jednak odstrasza ich tłok na stokach. Sposobem na uniknięcie tłumów jest skorzystanie z oferty ośrodków po drugiej stronie Tatr. Zanim jednak pojedziesz na Słowację, zakup ubezpieczenie na narty.

Spis treści:

  1. Kosztowna akcja ratownicza
  2. Jak wybrać ubezpieczenie na narty na Słowacji?
  3. Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie na Słowację?

Kosztowna akcja ratownicza

Ubezpieczenie na narty na Słowacji Polskie i słowackie Tatry na mapie oddziela jedynie cienka linia symbolizująca granicę, jednak pod względem płatności za pomoc ratowników te obszary różnią się całkowicie. W Polsce usługi TOPR są bezpłatne. Na Słowacji, nawet jeżeli posiadasz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), musisz ponieść pełen koszt pomocy ratowników górskich.

A ten koszt zazwyczaj nie jest mały. Wystarczy powiedzieć, że sama godzina lotu helikopterem kosztuje 3-3,5 tys. euro.

Koszt pomocy ratowników to nie jedyne wydatki, z którymi musi liczyć się osoba wybierająca się na narty na Słowację bez odpowiedniego ubezpieczenia. Za południową granicą kontuzjowany narciarz zapłaci także za:

  • wizytę w pogotowiu – opłata w wysokości 2 lub 10 euro (nie zostanie ona jednak pobrana, jeśli po badaniu okaże się, że konieczne jest pozostanie pacjenta w szpitalu),
  • pobyt osoby towarzyszącej w szpitalu – w przypadku leczenia szpitalnego od osoby towarzyszącej naliczana jest opłata w wysokości 3,30 euro za dzień,
  • transport medyczny – opłata w wysokości 0,10 euro za kilometr (podkreślmy jednak, że transport w ramach ratownictwa górskiego jest odpłatny w 100%).
  • transport medyczny do Polski – koszty tej podróży pacjent także musi pokryć z własnej kieszeni.

Zobacz, za co zapłacisz na nartach w Czechach

Jak wybrać ubezpieczenie na narty na Słowacji?

Po pierwsze musisz pamiętać, że ubezpieczyciele w różny sposób podchodzą do jazdy na nartach. Niektórzy wymagają rozszerzenia zakresu polisy o amatorskie uprawianie sportów zimowych, a inni ochronę od wypadków będących skutkiem jazdy na nartach po wyznaczonych szlakach włączają do podstawowego wymiaru ubezpieczenia. Rozszerzenie zakresu wiąże się z pewną dopłatą, jednak nie jest ona zbyt duża. O wiele więcej zapłacą osoby planujące uprawiać zimowe sporty ekstremalne czy trenujące narciarstwo wyczynowo.

Dobre ubezpieczenie narciarskie na Słowację nie musi być drogie, ale powinno zawierać następujące elementy:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance (KL+Ass) – to taka podstawa polisy podróżnej, dzięki której nie zapłacisz za pomoc ratowników oraz powrót transportem medycznym do kraju. Aby polisa zapewniła Ci sensowną ochronę, suma tego ubezpieczenia powinna wynieść co najmniej 100 000 zł.
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym – upadając na stoku, możesz niechcący wpaść na innego narciarza i skrzywdzić go lub uszkodzić jego sprzęt. Taka osoba może żądać od Ciebie pieniędzy za szkody osobowe i materialne. Jeżeli wcześniej kupisz OC, te koszty pokryje za Ciebie ubezpieczyciel.

Miłym dodatkiem do polisy narciarskiej będzie także ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz ubezpieczenie sprzętu sportowego (zwykłe ubezpieczenie bagażu rzadko niestety obejmuje taki sprzęt).

Przeczytaj więcej o dostępnych elementach ubezpieczenia narciarskiego

Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie na Słowację?

Cenę ubezpieczenia najlepiej sprawdzić na konkretnym przykładzie. Poniższa tabela przedstawia kalkulację kosztu polisy dla taty z dwójką dzieci jadących na tydzień na narty do naszych południowych sąsiadów. Składka uwzględnia już oczywiście rozszerzenie polisy o amatorskie uprawianie sportów zimowych w przypadku tych towarzystw ubezpieczeniowych, w których było to wymagane.

Nazwa ubezpieczyciela

Wariant polisy
Zakres i suma polisy Koszt polisy
AXA Assistance

Wariant Podróżnik

- ubezpieczenie kosztów leczenia:
600 000 zł
- Assistance
- NNW:
śmierć w wyniku wypadku: 25 000 zł
trwały uszczerbek na zdrowiu w wyniku wypadku: 50 000 zł
- OC w życiu prywatnym:
szkoda osobowa: 150 000 zł
szkoda materialna: 75 000 zł
- ubezpieczenie bagażu:
3 000 zł
118,97 zł
(z aktualnym
rabatem -30%)
Generali

Pakiet Elastyczny

- ubezpieczenie kosztów leczenia:
100 000 zł
- Assistance Standard
- NNW:
40 000 zł
- OC w życiu prywatnym:
100 000 zł
- ubezpieczenie bagażu:
500 zł
- ubezpieczenie mienia pozostawionego w mieszkaniu od kradzieży z włamaniem i rabunku:
5 000 zł
137 zł
Link4

Wariant Rekomendowany

- ubezpieczenie kosztów leczenia:
150 000 zł
- Assistance
- NNW:
10 000 zł
- OC w życiu prywatnym:
100 000 zł
125,70 zł
(z rabatem za zakup przez Internet)
Signal Iduna

Wariant Komfortowy

- ubezpieczenie kosztów leczenia:
30 000 euro
- Assistance
- NNW:
15 000 zł
- OC w życiu prywatnym:
30 000 euro
- ubezpieczenie bagażu:
1 000 zł
136,77 zł
(z aktualnym
rabatem -10%)
UNIQA

Wariant MAXI

- ubezpieczenie kosztów leczenia:
100 000 zł
- Assistance MAXI
- NNW:
20 000 zł
- OC w życiu prywatnym:
100 000 zł
98 zł
Warta

Wariant Komfort

- ubezpieczenie kosztów leczenia:
120 000 zł
- Assistance Standard
- NNW
10 000 zł
- OC w życiu prywatnym:
50 000 zł
- ubezpieczenie bagażu:
1 500 zł
156 zł

Założenia kalkulacji: Tata (37 lat) z dwójką dzieci (9 i 12 lat) jadą na tydzień (od 29.01.2018 do 4.02 2018 r.) na narty na Słowację. Polisę kupują 19 stycznia przez Internet. W momencie kupna wszystkie ubezpieczane osoby znajdują się w Polsce. Żadna z osób nie cierpi na chorobę przewlekłą.

Cena tygodniowego ubezpieczenia narciarskiego na Słowację dla trzech osób waha się między 100 a 150 zł. Bardzo atrakcyjne warunki proponuje AXA Assistance. Za niecałe 119 zł tato z dwójką dzieci otrzymałby polisę zawierającą między innymi ubezpieczenie kosztów leczenia na sumę aż 600 000 zł oraz solidne OC w życiu prywatnym.

Policz, ile Ty zapłacisz za ubezpieczenie narciarskie

Jeżeli porówna się wysokość składki nawet najdroższego z przedstawionych ubezpieczeń z kilkutysięcznym kosztem (w euro!) pomocy ratowników, pytanie o to, czy kupowanie ubezpieczenia na narty na Słowację jest opłacalne, traci sens.

Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2019-08-29

Ubezpieczenie turystyczne Mondial Assistance

Firma Mondial Assistance jest znana z oferowania ubezpieczeń turystycznych. Sprawdzamy, co ten ubezpieczyciel może zaproponować swoim polskim klientom.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2018-02-16

Czy ubezpieczenie na narty do każdego kraju kosztuje tyle samo?

Koszty leczenia w Szwajcarii są wyższe niż na Słowacji. Sprawdzamy, czy ta różnica ma wpływ na cenę ubezpieczenia narciarskiego.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-24

Jak wybrać ubezpieczenie narciarskie dla dziecka?

Ubezpieczyciele oferują polisy narciarskie, w ramach których ochroną można objąć również dziecko. Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie na narty dla swojej pociechy?

Czytaj więcej
Komentarze