Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie na narty i snowboard - co jest droższe?

Ubezpieczenie na narty i snowboard - co jest droższe?

Data aktualizacji: 2021-09-24
Coraz więcej osób wybiera snowboard zamiast bardziej tradycyjnych nart. Czy amatorzy „jednej deski” zapłacą więcej za ubezpieczenie turystyczne niż narciarze?

Ubezpieczenie turystyczne na snowboard Jazda na snowboardzie z roku na rok zdobywa coraz większą liczbę zwolenników. Skutkuje to również wzrostem liczby ubezpieczeń turystycznych, które wykupują bardziej przezorni snowboardziści.

Wielu miłośników jazdy na „jednej desce” zastanawia się, czy ubezpieczyciele zaproponują im inną polisę turystyczną niż narciarzom. Wątpliwości dotyczą zarówno kosztów, jak i zakresu ochrony. Z myślą o snowboardzistach porównujemy warunki ubezpieczeń turystycznych na narty oraz snowboard.

Spis treści:

  1. Jakie ubezpieczenie turystyczne da ochronę snowboardzistom?
  2. Snowboarding bywa sportem wysokiego ryzyka
  3. Snowboardzista i narciarz zapłacą tyle samo za ubezpieczenie turystyczne

Jakie ubezpieczenie turystyczne da ochronę snowboardzistom?

Wyniki niektórych badań statystycznych wskazują, że snowboarding cechuje się wyższą urazowością niż narciarstwo. Taka sytuacja może być związana z faktem, że jazda na snowboardzie przyciąga przede wszystkim młodych ludzi. Polityka ubezpieczycieli wskazuje jednak, że z ich punktu widzenia różnica wypadkowości nie jest szczególnie istotna.

Firmy ubezpieczeniowe nie oferują zwykle bowiem osobnych polis rekreacyjnie jeżdżącym narciarzom oraz snowboardzistom. Ubezpieczenia dla miłośników jazdy na „jednej desce”, bywają określane mianem polis narciarskich i zapewniają identyczny zakres ochrony jak narciarskie odpowiedniki.

Mowa o podstawowym ubezpieczeniu kosztów leczenia z możliwością wykupienia dodatkowych pakietów (m.in. assistance, ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej - OC, ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków - NNW i ubezpieczenia bagażu oraz sprzętu sportowego) - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Zobacz teraz:

Ile zapłacisz za swoje ubezpieczenie narciarskie lub na snowboard

Snowboarding bywa sportem wysokiego ryzyka

Pomimo generalnego podobieństwa oferty ubezpieczycieli miłośnicy jazdy na snowboardzie muszą zwracać uwagę na pewne szczegółowe kwestie. Świadczy o tym przykład pięciu internetowych ubezpieczeń, których koszt i zakres ochrony prezentujemy w poniższej tabeli. Okazuje się, że firmy oferujące polisy dość różnie kwalifikują ryzyko związane z uprawianiem narciarstwa lub snowboardingu.

W przypadku PZU jazda na nartach lub snowboardzie poza oznaczonymi trasami (nawet amatorska) będzie uznawana za sport wysokiego ryzyka (patrz poniższa tabela). Z kolei Allianz Direct traktuje nawet amatorskie uprawianie narciarstwa lub snowboardingu jako sport wysokiego ryzyka. Dla tego ubezpieczyciela jazda poza wyznaczonymi trasami stanowi już uprawianie sportu ekstremalnego i wymaga wykupienia szerszego zakresu ochrony.

Ze względu na opisywane różnice osoba kupująca polisę na narty lub snowboard musi dobrze sprawdzić, jak ubezpieczyciel traktuje poszczególne sposoby uprawiania sportów zimowych. Na wysoką składkę zawsze muszą przygotować się klienci zakładów ubezpieczeń uprawiający takie ekstremalne sporty zimowe jak na przykład heliskiing, heliboarding lub jazdę akrobacyjną - przestrzega Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Porównanie kosztu ubezpieczeń dla narciarzy i snowboardzistów, które są dostępne przez Internet (dokładne założenia przyjęte w kalkulacjach podano pod tabelą)

Skróty stosowane w tabeli:

KL - ubezpieczenie kosztów leczenia
AS - Assistance
UB - ubezpieczenie bagażu

Nazwa ubezpieczyciela Nazwa polisy Składka ubezpieczenia dla narciarza lub snowboardzisty Dodatkowe informacje o polisie
Allianz Direct Sportowy Wyjazd 168,08 zł
- Jazda na nartach poza oznakowanymi trasami jest traktowana jako sport ekstremalny i skutkuje wyższą składką.
- Sumy ubezpieczenia:
KL i AS - 200 000 zł,
NNW - 30 000 zł,
OC - 100 000 zł,
UB - 4000 zł.
Aviva Ubezpieczenie turystyczne 87,00 zł
- Klient musi dopłacić za ochronę z NNW dla złamań i skręceń.
- Sumy ubezpieczenia:
KL i AS - 120 000 zł,
NNW - 50 000 zł,
OC - 50 000 zł,
UB - 1000 zł.
AXA Travel Sport 67,24 zł
- Klient musi dopłacić za sportowe OC.
- Sumy ubezpieczenia:
KL i AS - 30 000 EUR,
NNW - 4000 EUR,
OC - 50 000 EUR,
UB - 400 EUR.
Link4 Ubezpieczenie turystyczne 49,33 zł
- Klient może wykupić ubezpieczenie mienia pozostawionego w domu na czas podróży.
- Sumy ubezpieczenia:
KL i AS - 100 000 zł,
NNW - 50 000 zł,
OC - 50 000 zł.
PZU PZU Wojażer 61,40 zł
- Jazda poza oznakowanymi trasami jest traktowana jako sport wysokiego ryzyka i skutkuje wyższą składką.
- Sumy ubezpieczenia:
KL - 120 000 zł,
NNW - 50 000 zł,
OC - 50 000 zł,
UB - 1000 zł,
AS - podstawowy.


Założenia kalkulacji: Polak w wieku 27 lat wyjeżdża w Alpy Szwajcarskie (cel: rekreacyjna jazda na nartach lub snowboardzie). Ubezpieczony nie cierpi na przewlekłe choroby. Podróż będzie trwała od 14 grudnia 2017 r. do 21 grudnia 2017 r. Klient ubezpieczyciela będzie wyruszał w podróż z terenu Polski. Ubezpieczony nie korzysta ze zniżek dla stałych klientów i bierze pod uwagę tylko polisy dostępne przez Internet.
Źródło: opracowanie własne Ubea.pl na podstawie stron ubezpieczycieli (dane z 11 grudnia 2017 r.)

Snowboardzista i narciarz zapłacą tyle samo za ubezpieczenie turystyczne

Dobrą wiadomością dla jeżdżących rekreacyjnie snowboardzistów jest fakt, że w przypadku analizowanych polis zapłacą oni za ochronę tyle samo co narciarze - amatorzy. Co warte podkreślenia ochrona dla miłośników nart czy snowboardu nie jest bardzo kosztowna.

Ubezpieczenie jednej osoby podczas ośmiodniowego wyjazdu w Alpy Szwajcarskie wiąże się z kosztem wynoszącym od 49 zł do 168 zł.

Za taką składkę można zyskać ubezpieczenie kosztów leczenia z ewentualnym assistance (suma gwarancyjna: 100 000 zł - 200 000 zł), ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (50 000 zł - ok. 210 000 zł), ubezpieczenie NNW (ok. 17 000 zł - 50 000 zł) oraz ochronę bagażu i sprzętu sportowego - wylicza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Eksperci porównywarki Ubea.pl zwracają również uwagę, że zwrot kosztów transportu medycznego i akcji ratunkowej w górach jest dobrym uzupełnieniem polisy dla narciarza lub snowboardzisty. Wspomniane koszty naliczone za granicą często opiewają na dziesiątki tysięcy złotych, a pechowy miłośnik „białego szaleństwa” zwykle nie może liczyć na ich refundację.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że w tym względzie sytuacji polskich narciarzy i snowboardzistów nie poprawi nawet posiadanie karty EKUZ - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Sprawdź, czemu EKUZ nie zastąpi ubezpieczenia turystycznego

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2018-06-11

Wakacyjna polisa nie ochroni seniora i kobiety w ciąży?

Turyści z przewlekłymi chorobami i kobiety w ciąży to mniej dogodni klienci dla ubezpieczycieli. Takie osoby muszą się liczyć z pewnymi ograniczeniami ochrony.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-27

Karencja w ubezpieczeniu turystycznym - od kiedy działa polisa podróżna?

Kupowanie polisy turystycznej „na ostatnią chwilę” nie jest dobrym rozwiązaniem. Ubezpieczyciele stosują bowiem tzw. okres karencji, który przesuwa aktywację ochrony nawet o 3 dni.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2018-02-16

Czy ubezpieczenie na narty do każdego kraju kosztuje tyle samo?

Koszty leczenia w Szwajcarii są wyższe niż na Słowacji. Sprawdzamy, czy ta różnica ma wpływ na cenę ubezpieczenia narciarskiego.

Czytaj więcej
Komentarze