Strona główna  |  Wiadomości  |  Klauzula alkoholowa a ubezpieczenie narciarskie

Klauzula alkoholowa a ubezpieczenie narciarskie

Data aktualizacji: 2021-09-28
Kilka godzin na stoku, przerwa w schronisku na obiad i grzańca, a potem znów na stok. Dla wiele osób właśnie tak brzmi przepis na idealny dzień zimą. Czy jednak ubezpieczenie narciarskie pokryje koszty leczenia, jeśli do wypadku dojdzie, kiedy będziemy mieć jeszcze alkohol we krwi?

Przez wiele lat pozostawanie pod wpływem alkoholu w chwili wypadku oznaczało całkowite wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Niekiedy nie miało nawet przy tym znaczenia, czy alkohol faktycznie przyczynił się w jakikolwiek sposób do zdarzenia. Prowadziło to do sytuacji, w których towarzystwa odmawiały pokrycia kosztów leczenia, jeżeli poszkodowany niedługo przed wypadkiem na stoku wypił jedno piwo w schronisku.

Zmieniło się to w 2016 roku dzięki wprowadzeniu klauzuli alkoholowej do ubezpieczeń turystycznych (w tym narciarskich). Jak ona działa? Czy jest dostępna w każdym towarzystwie?

Spis treści:

  1. Czym jest klauzula alkoholowa?
  2. Czy klauzula alkoholowa jest dostępna we wszystkich towarzystwach?

Czym jest klauzula alkoholowa?

Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniach narciarskich Klauzula alkoholowa oznacza, że ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia po wypadku, a także wypłaci świadczenie za uszczerbek na zdrowiu, nawet jeśli do zdarzenia doszło w chwili, kiedy poszkodowany był jeszcze w stanie po użyciu alkoholu.

Warto zauważyć, że zwykle klauzula alkoholowa obejmuje:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia,
  • ubezpieczenie NNW.

Klauzula nie działa natomiast zazwyczaj w przypadku polisy OC w życiu prywatnym.

Co to oznacza w praktyce?

Jeżeli wypijesz grzańca w schronisku, a potem na stoku złamiesz rękę, towarzystwo oferujące klauzulę alkoholową pokryje koszty transportu do szpitala, leczenia i rehabilitacji, a także wypłaci świadczenie za uszczerbek na zdrowiu z ubezpieczenia NNW. Jeżeli jednak, będąc w stanie po użyciu alkoholu, potrącisz innego narciarza i uszkodzisz jego rzeczy, ubezpieczyciel zazwyczaj nie wypłaci za Ciebie odszkodowania dla poszkodowanej osoby (chociaż warto zaznaczyć, że są już takie towarzystwa, które i w tej sytuacji wypłacą pieniądze).

Sprawdź, co powinno zawierać ubezpieczenie narciarskie, aby była to dobra polisa

Czy klauzula alkoholowa jest dostępna we wszystkich towarzystwach?

Klauzula alkoholowa została wprowadzona w 2016 roku przez Allianz. Od tego momentu jej popularność nieustannie rośnie i kolejni ubezpieczyciele decydują się na jej wprowadzenie.

Nadal jednak nie wszystkie towarzystwa oferują klauzulę alkoholową. Warto także zwrócić uwagę, że niektórzy ubezpieczyciele dołączają taką klauzulę za darmo do polisy, a inni każą za nią zapłacić dodatkową składkę.

Policz, ile kosztuje ubezpieczenie na narty dla Ciebie

Poniżej prezentujemy dokładne warunki klauzuli alkoholowej w tych towarzystwach, które ją proponują:

Ubezpieczyciel Warunki klauzuli alkoholowej

Allianz

- klauzulę alkoholową można dokupić do ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance oraz NNW
- za klauzulę należy dopłacić od kilkunastu do 30% podstawowej składki

AXA

- podstawowy zakres ubezpieczenia Kontynenty Multitravel zapewnia odszkodowanie, jeśli poziom alkoholu we krwi w momencie zdarzenia nie przekracza 0,5 promila

Compensa

- należy dopłacić 20% składki, aby ochrona obowiązywała w razie zdarzeń powstałych w następstwie spożycia alkoholu
- w żadnym przypadku Compensa nie ponosi jednak odpowiedzialności za zdarzenia zaistniałe podczas uprawiania sportów ekstremalnych po spożyciu alkoholu

Generali

- klauzula alkoholowa dołączana za darmo do podstawowego zakresu ubezpieczenia
- klauzula dotyczy ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance oraz NNW
- klauzula obowiązuje jedynie w przypadku podróży zagranicznych

Gothaer

- klauzula alkoholowa dołączana za darmo do podstawowego zakresu ubezpieczenia
- klauzula dotyczy wszystkich rodzajów ubezpieczeń

Proama

- klauzula alkoholowa dołączana za darmo do podstawowego zakresu ubezpieczenia
- klauzula dotyczy ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance oraz NNW
- klauzula obowiązuje jedynie w przypadku podróży zagranicznych
Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2022-07-26

Odszkodowanie za zgubiony bagaż na lotnisku jest duże?

W okresie wakacyjnym więcej osób pyta o odszkodowanie za zgubiony bagaż na lotnisku. Wyjaśniamy, kiedy taka rekompensata będzie możliwa.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-04-24

Na których ubezpieczycieli rzadko się skarżymy?

Wiemy już, ile skarg na ubezpieczycieli Rzecznik Finansowy otrzymał w 2018 r. Warto porównać te wyniki z udziałem rynkowym poszczególnych zakładów ubezpieczeń.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Ubezpieczenie turystyczne na majówkę – ile kosztuje? Jak wybrać dobrą polisę?

Wybierasz się na majówkę za granicę, a nie masz jeszcze ubezpieczenia turystycznego? Nic straconego. Dzięki Internetowi wybór i zakup polisy zajmą Ci tylko kilka minut.

Czytaj więcej
Komentarze
Sebastian
2019-07-26 09:29
IP: 83.20.x.x
A co z tym punktem w OWU § 14, pkt. 1, ppkt 20). "spowodowane zdarzeniami powstałymi wskutek pozostawania pod wpływem narkotyków, środków odurzających, substancji psychotropowych albo leków nieprzypisanych przez lekarza albo przepisanych przez lekarza, ale stosowanych niezgodnie z jego zaleceniem;" -> jest to w "Wyłączenia odpowiedzialności kosztów leczenia i usług assistance" (czyli zagranicznych) -> czy środki odurzające to nie alkohol?
odpowiedz
Ubea.pl
2019-07-26 13:31
IP: 81.190.x.x
Rozumiem, że mówi Pan o ubezpieczeniu Generali? Ubezpieczyciele zazwyczaj pod pojęciem "środki odurzające" mają na myśli substancje inne niż np. alkohol czy nikotyna. Warto zwrócić uwagę, że w wyłączeniach odpowiedzialności dotyczących innych ubezpieczeń Generali wymienia alkohol obok środków odurzających. Gdyby więc ubezpieczyciel chciał także w przypadku ubezpieczenia kosztów leczenia i usług assistance wyłączyć odpowiedzialność, kiedy zdarzenie jest spowodowane pozostawaniem pod wpływem alkoholu, wymieniłby także alkohol w tym punkcie.
odpowiedz
Dawid
2019-06-10 12:37
IP: 195.72.x.x
Generali nie posiada kaluzuli alkoholowej. W OWU § 25, pkt. 1, ppkt 15).
odpowiedz
Ubea.pl
2019-06-10 15:42
IP: 81.190.x.x
§ 25 w OWU nosi tytuł "Wyłączenia odpowiedzialności kosztów leczenia i usług assistance w podróży krajowej". Te wyłączenia nie dotyczą więc podróży zagranicznych, a w powyższym tekście analizowaliśmy polisy pod kątem ochrony w czasie zagranicznego wyjazdu. Dziękujemy jednak za to spostrzeżenie - dodamy uściślenie w tekście.
odpowiedz