Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie na wyjazd do Niemiec – co musisz wiedzieć przed podróżą?

Ubezpieczenie na wyjazd do Niemiec – co musisz wiedzieć przed podróżą?

Data aktualizacji: 2021-09-10
Za zachodnią granicę jeździ wielu Polaków, zwykle w celach turystycznych lub zarobkowych. Wybór ubezpieczenia na wyjazd do Niemiec w dużej mierze zależy od celu i czasu podróży. Niniejszy artykuł dotyczyć będzie wyjazdu w celach turystycznych oraz w związku z pracą tymczasową bądź krótką delegacją.

brama branderburska w Berlinie

Wielu rodaków jeździ do zachodnich sąsiadów do pracy tymczasowej. Ważną kwestią w takiej sytuacji jest ubezpieczenie zdrowotne. Przy wyjeździe na stałe sprawa jest stosunkowo prosta – należy wykupić niemieckie ubezpieczenie i wybrać sobie możliwie niedrogą kasę chorych (w Niemczech istnieje powszechny obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego oraz pielęgnacyjnego). A co jeśli wyjeżdżamy na 2-3 miesiące do pracy tymczasowej?

Spis treści:

 1. Kiedy przyda się karta EKUZ?
 2. Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Niemiec?
 3. Wyjazd do Niemiec - to warto wiedzieć

Kiedy przyda się karta EKUZ?

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego warto wyrobić w związku z:

 • wyjazdem turystycznym,
 • wyjazdem związanym z czasową pracą, delegacją służbową,
 • wyjazdem do szkoły lub na uczelnię, wymianą studencką,
 • poszukiwaniem pracy przez bezrobotnego (karta jest ważna do momentu uzyskania pracy).

Karta EKUZ nie przysługuje osobom, które przestały podlegać polskiemu ustawodawstwu np. w związku ze stałym pobytem w danym kraju oraz osobom, które nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. EKUZ uprawnia do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w placówkach działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne chory płaci we własnym zakresie. Ponadto trzeba pamiętać że większość państwowych placówek pobiera pewne opłaty od ubezpieczonych a karta EKUZ nie zwalnia ze wszystkich kosztów.

Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Niemiec?

„Jadę tydzień do Berlina w celach turystycznych. Czy potrzebuję polisy podróżnej?” Tak, ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Niemiec zawsze się przyda. Pamiętajmy, że karta EKUZ nie pokrywa wszelkich wydatków. Jeśli na wyjeździe złamiemy nogę, to będziemy mogli liczyć na założenie gipsu w niemieckiej placówce medycznej, ale nikt nam nie wypłaci odszkodowania z tytułu Następstw Nieszczęśliwych Wypadków a za leki, kulę do chodzenia i inne dodatkowe koszty zapłacimy z własnej kieszeni. Chyba że wykupimy polisę turystyczną.

Ile kosztuje tygodniowe ubezpieczenie na wyjazd do Niemiec? Wykonaliśmy szybką kalkulację w porównywarce ubezpieczeń turystycznych. Wyniki prezentowały się następująco: polisa turystyczna dla 28-letniego mężczyzny który wybiera się tydzień do tętniącego życiem Berlina to koszt:

 • Generali – 23 zł - koszty leczenia + Assistance (40 000 zł) + NNW (40 000 zł),
 • Signal Iduna – 27 zł - koszty leczenia + Assistance (10 000 €) + NNW (45 000 zł),
 • Allianz – 32 zł - koszty leczenia + Assistance (10 000 €) + NNW (10 000 €),
 • Gothaer – 36 zł - koszty leczenia + Assistance (10 000 €) + NNW (20 000 zł).

Koszty ubezpieczenia na wyjazd do Niemiec w celach turystycznych są nieduże, a dzięki temu będziemy dysponować wraz z kartą EKUZ pełną ochroną ubezpieczeniową. Odpowiednio ubezpieczeni możemy skupić na zwiedzaniu Bramy Brandersburskiej w Berlinie, podziwianiu rozsianych po kraju bajkowych zamków niemieckich książąt i arystokratów czy smakowaniu słynnego bawarskiego piwa.

Wyjazd do Niemiec - to warto wiedzieć

 • Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne dla ruchu samochodów osobowych.

 • Zwierzęta takie jak psy, koty oraz fretki wyjeżdżające z Polski do Niemiec muszą mieć paszporty. Paszporty dla domowych pupili mogą wystawiać upoważnieni lekarze weterynarii. Warunkami wydania paszportu są: aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz elektroniczny czip umożliwiający identyfikację zwierzęcia.

 • W Bawarii można kupić najmocniejsze piwo świata, które ma 57 procent alkoholu czyli prawie 10 razy więcej niż „zwyczajne” mocne piwo. Prawdziwe wyzwanie dla nawet doświadczonego piwosza.

Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-06-22

Szkolne ubezpieczenie NNW wystarczy dziecku na koloniach?

Co roku wiele dzieci wyjeżdża na letnie kolonie. Czy na taki wyjazd wystarczy szkolna polisa NNW? Czy też rodzice takich uczniów powinni zakupić dodatkowe ubezpieczenie?

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-31

Ubezpieczenie podróżne krótkoterminowe

Weekend w Czechach? Tydzień w Grecji? Dwutygodniowy urlop w Hiszpanii? Miesięczny wojaż po Ameryce Południowej? Niezależnie od tego gdzie jedziesz, ubezpieczenie turystyczne krótkoterminowe zapewni...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-20

Ubezpieczenie od opóźnienia i odwołania lotu

Zadowolony i wypoczęty wracasz ze słonecznego urlopu. Masz nadzieję na sprawny powrót do domu, ale start samolotu jest wciąż przesuwany. Po kilku godzinach oczekiwania na lotnisku Twoja cierpliwość...

Czytaj więcej
Komentarze
waldi
2013-05-16 07:51
EUKZ nie obejmuje przewozu do Polski po np wypadku. ojciec kolegi mial udar na Węgrzech i koszt transportu do PL wynosił 23 tys zł. Na szczęscie mial polisę w HDI. Ale uwaga suma gwarancyjna 10 tys E to za mało. optymalna suma to od 30 tys E Koszty leczenia. za co odpowiada EUKZ można zobaczyć na stronie Compensa koszty leczenia. www.compensa.pl ps nie zpamoniać o OC w życiu prywatnym na smę min 50 tys E
odpowiedz
martmadz
2013-05-07 11:21
Do artykułu należałoby dodać, że karta EKUZ, wydawana jest na czas określony, który dla osób wyjeżdżających do pracy za granicą obowiązuje wyłącznie do momentu podjęcia zatrudnienia. Standardowo jednak ważność EKUZ wynosi 6 miesięcy, z wyjątkiem: osób bezrobotnych, zarejestrowanych urzędzie pracy – 60 dni, uczniów i studentów – do końca semestru lub roku szkolnego, emerytów – 5 lat, rencistów – na okres przyznanego świadczenia, ale nie więcej niż na 5 lat, kobiet w ciąży lub okresie porodu – 6 miesięcy kobiet w okresie połogu – 42 dni osób, które decyzją wójta lub burmistrza mogą otrzymywać świadczenia społeczne – 3 miesiące. dla zainteresowanych tematem polecam poradnik: http://www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl/a/termin-waznosci-karty-ekuz/7.html
odpowiedz
plefko
2013-04-08 18:40
My mieliśmy assistance z Generali i faktycznie holowali nas w Niemczech w środku nocy jak samochód stanął. Więc polecam ten rodzaj zabezpieczenia, zagranicą wszystko jest fajnie, dopóki się nie zaczną nieprzewidziane kłopoty, a wtedy naprawdę jest dezorientacja...
odpowiedz