Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie domu od gradobicia, pioruna, powodzi, pożaru i innych żywiołów

Ubezpieczenie domu od gradobicia, pioruna, powodzi, pożaru i innych żywiołów

Data aktualizacji: 2021-09-23
Zimą z utęsknieniem wyczekujemy ciepłych dni. Gdy przychodzi wiosna, a po niej lato, wraz z wyższą temperaturą pojawiają się rozmaite zagrożenia, które skutecznie psują Polakom radość z cieplejszej części roku. Powodzie i nawałnice to klęski żywiołowe najczęściej dotykające mieszkańców kraju nad Wisłą. Stąd też coraz częściej padają pytania na temat ubezpieczenia od zdarzeń losowych np. powodzi, nawałnicy.

Media podają informację, że Polacy raczej niechętnie ubezpieczają swoje domy i mieszkania od zdarzeń losowych np. powodzi. Po pierwsze, przy każdej większej nawałnicy czy powodzi, rząd od razu deklaruje pomoc dla poszkodowanych. Dla ludzi jest to sygnał, że w trudnej sytuacji mogą licząc na odszkodowanie od państwa. Po drugie, wiele osób traktuje ubezpieczenia jako „zło konieczne” i nie wierzy, że otrzymają od firmy ubezpieczeniowej odszkodowanie. Po trzecie, ludzie obawiają się, że ich dobytek nie zostanie dostatecznie objęty ochroną ubezpieczeniową przed powodzią, której najbardziej się boją.

Spis treści:

  1. Czy każdy może ubezpieczyć dom od skutków powodzi?
  2. Nawałnice i wichury – czy możemy się ubezpieczyć od ich skutków?
  3. Jak postąpić w razie szkody?
  4. Jak ubezpieczyć od żywiołów samochód?

Czy każdy może ubezpieczyć dom od skutków powodzi?

ubezpieczenie nieruchomości od skutków żywiołów Niestety, nie każdy. Osoby posiadające nieruchomość na terenach zalewowych muszą się liczyć z tym, że ubezpieczyciel odmówi im zawarcia polisy. Dlaczego? Powódź definiuje się jako „nieprzewidzialne, nieregularne zalanie terenów w następstwie podniesienia się poziomu wody w korytach wód płynących i stojących lub podniesienia się poziomu morskich wód przybrzeżnych”. Jeżeli wykupujemy nieruchomość na terenach zalewowych bo „tutaj jest dwa razy taniej” to musimy być świadomi, że prędzej czy później może dojść do zalania, a powódź w tym miejscu raczej zaskoczeniem nie jest. Zatem nici z ubezpieczenia.

A co zrobić w sytuacji, gdy już raz dotknęła nas powódź, chociaż nie mieszkamy na terenie zalewowym? Czy będziemy w stanie się ubezpieczyć? To zależy od warunków ubezpieczenia np. niektóre firmy ubezpieczeniowe w wyłączeniach odpowiedzialności wskazują, że nie odpowiadają za szkody, będące rezultatem „powodzi przewidywalnej, za którą uważa się sytuację, gdy powódź w danym miejscu ubezpieczenia wystąpiła co najmniej 2 razy w okresie od dnia 1 stycznia 2008 roku do dnia poprzedzającego dzień zawarcia umowy ubezpieczenia”.

Jeżeli więc w przeciągu ostatnich 4 lat, dwukrotnie doświadczyliśmy powodzi, w danej firmie ubezpieczeniowej nie wykupimy polisy. Z kolei inny ubezpieczyciel zaoferuje nam ubezpieczenie, ale składka będzie znacząco wyższa. Dlatego rozważając kupno ubezpieczenia domu od zdarzeń losowych dokładnie przeanalizujmy z doradcą ubezpieczeniowym naszą sytuację, abyśmy mieli świadomość co ubezpieczamy na jakich warunkach oraz czego możemy oczekiwać ze strony ubezpieczyciela.

Nawałnice i wichury – czy możemy się ubezpieczyć od ich skutków?

Klęski żywiołowe są dla ludzi zdarzeniami nieprzewidywalnymi. Nigdy nie mamy pewności, że ich skutki nie dosięgną akurat naszych domostw. Tylko w przeciągu ostatnich paru tygodni nawałnice spowodowały wiele szkód na północy Polski, w województwie pomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Na południu kraju mieszkańcy też nie mogą spać spokojnie – w ostatnim czasie meteorolodzy ostrzegali nawet przed tornadami. Skutki tego żywiołu mogą zatem dotknąć każdego z nas. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu.

Większość pakietów ubezpieczeniowych zapewnia ochronę od zdarzeń losowych takich jak powódź czy nawałnica, ale również skutków gradu, uderzenia pioruna, obfitego deszczu czy pożaru. Sprawdzając dostępne oferty polis warto rozpatrzyć je pod kątem zakresu ubezpieczenia, tak aby był zgodny z naszymi oczekiwaniami oraz ceny składki. Z danych Komisji Nadzoru Finansowego za rok 2011 wynika, że średnia cena ubezpieczenia nieruchomości od zdarzeń losowych m. in. skutków powodzi czy nawałnicy to wydatek rzędu 187 zł za rok.

Jak postąpić w razie szkody?

Jeżeli nasz dom zostanie uszkodzony przez żywioły, zadbajmy o to, byśmy nie stracili szans na odszkodowanie przez złe postępowanie. Co należy zrobić?

1. Poprośmy straż pożarną i policję o kopie raportów oraz zróbmy zdjęcia nieruchomości po przejściu żywiołu.

2. Zabezpieczmy miejsce zdarzenia przed powiększaniem się szkód (aby ubezpieczyciel nie mógł nas oskarżyć o chęć zwiększenia wysokości odszkodowania).

3. Zgłośmy szkodę telefonicznie lub przez formularz online (zwykle ubezpieczyciel daje na to 7 dni).

4. Upewnijmy się u ubezpieczyciela, co możemy posprzątać przed wizytą rzeczoznawcy.

5. Zgromadźmy posiadane rachunki za materiały użyte do wykańczania domu.

6. Kiedy przyjedzie rzeczoznawca, przekażmy mu wszelkie dokumenty.

Rzeczoznawca oszacuje straty i od tego momentu ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania. Jeżeli jednak uznamy wycenę za zaniżoną, nie wahajmy się złożyć odwołania (oczywiście z uzasadnieniem). Możemy też poprosić niezależnego rzeczoznawcę o sporządzenie wyceny.

Jeżeli natomiast ubezpieczyciel zupełnie odmówi wypłaty odszkodowania, złóżmy reklamację. Jeśli to nie pomoże, wyślijmy skargę do Rzecznika Finansowego. W ostateczności dochodźmy swoich praw przed sądem.

Jak ubezpieczyć od żywiołów samochód?

Po ostatnich nawałnicach i burzach ukazało się w mediach wiele zdjęć zalanych aut lub pojazdów zniszczonych przez upadające drzewa. Jak ubezpieczyć się od takich zdarzeń? Oczywiście wykupując AC.

AC ochroni nasze auto w razie działania żywiołów, czynników termicznych lub chemicznych. Niekiedy ochronę przed żywiołami (przede wszystkim przed pożarem) zapewni nam już tańsze mini AC.

Fakt, że rząd obiecuje poszkodowanym na skutek klęsk żywiołowych wsparcie z budżetu państwa, pomimo nieposiadania przez te osoby indywidualnego ubezpieczenia, nie upoważnia nas do lekkomyślnego ignorowania zagrożeń i nie ubezpieczania się samodzielnie. Pomoc państwa na ogół jest niewystarczająca, aby w pełni odbudować zniszczoną nieruchomość. Jeżeli nie chcemy stracić dorobku życia nie zostawiajmy spraw losowi, abyśmy później gorzko nie pożałowali swojej beztroski.

Podobne artykuły
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-06-10

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania

Pragniesz chronić swoje cztery kąty, ale jednocześnie chcesz jak najbardziej zaoszczędzić? Dobrze trafiłeś! W tym artykule odkrywamy sposoby na najtańsze ubezpieczenie domu. Sprawdź, jak nie...

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-06-02

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania chroni Twoją nieruchomość oraz domowników. Przed jakim jednak dokładnie ryzykiem zabezpiecza ta polisa? Na jaką pomoc ubezpieczyciela możesz liczyć?

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-05-25

Ubezpieczenie mieszkania – potrzebne dokumenty

Kupujesz pierwszy raz ubezpieczenie mieszkania? Zastanawiasz się, jakich dokumentów będziesz potrzebować? Obawiasz się stosu formalności? Spokojnie, zakup ubezpieczenia domu nie jest wcale skomplikowany....

Czytaj więcej
Komentarze
silver
2012-08-03 14:38
No to co innego. Trzeba próbować jak nie w jednym to w drugim towarzystwie. Najlepiej pójść do multiagencji która porówna dla nas kilka ofert i powie gdzie się da, a gdzie nie.
odpowiedz
Adam
2012-08-02 14:10
Jak już koniecznie musisz wiedzieć, to nie mieszkam na terenie zalewowym. Jednak dwa lata temu miałem pecha, bo akurat zalało moją okolicę i teraz mam problem z ubezpieczeniem...
odpowiedz
silver
2012-08-02 13:45
Jeżeli kupiłeś dom na terenie zalewowym, to nie współczuję, bo trzeba było myśleć przed kupnem! Najpierw się jest chojrakiem bo się kupiło super tanio nieruchomość, podczas gdy inni walą grubą forsę na dom, a potem jest płacz i zgrzytanie zębów, stres dla całej rodziny.
odpowiedz
Adam
2012-08-02 13:27
Ja bym się nawet ubezpieczył, ale co skoro powódź u mnie była i nie chcą mnie teraz ubezpieczyć?
odpowiedz