Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne w 10 krokach

Data publikacji: 2016-04-19

Nad morzem, w górach, w Polsce, za granicą – wypadki zdarzają się wszędzie. Jeżeli właśnie planujesz wyjazd na majówkę, zobacz, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne, które zapewni Ci prawdziwą ochronę.

1. Sam EKUZ nie wystarczy

EKUZ, czyli darmowa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków wyjeżdżających na urlop za granicę. I chociaż na pewno lepiej mieć EKUZ niż nie mieć, to pamiętaj, że sama karta nie zapewni Ci pełnego bezpieczeństwa.

Co w praktyce daje EKUZ? Jeżeli masz tę kartę i przebywasz w jednym z krajów członkowskich UE / EFTA jesteś traktowany przez służbę zdrowia tak samo, jakbyś był obywatelem tego państwa. Czyli np. w Niemczech płacisz tylko za to, za co płacą także Niemcy. Pamiętaj jednak, że w tym kraju dzień pobytu w szpitalu kosztuje 10 euro. Natomiast we Włoszech za poradę lekarza pierwszego kontaktu pacjent ponosi opłatę wynoszącą do 36,15 euro za wizytę.

EKUZ nie pokryje także kosztów wcześniejszego powrotu do Polski czy transportu samolotem medycznym.

Więcej na temat EKUZ dowiecie się z tego filmu:

2. Sprawdź, co zapewnia Ci biuro podróży

Kiedy wykupujesz wycieczkę w biurze podróży, otrzymujesz zwykle w cenie ubezpieczenie od operatora. Sprawdź jednak dokładnie, jaką ochronę Ci ono zapewnia. Zakres darmowych polis jest zazwyczaj bardzo mały, w umowie widnieje cała lista najróżniejszych wyłączeń odpowiedzialności i kiedy zdarzy się wypadek, często nie możesz liczyć na odszkodowanie.

Dlatego jeżeli chcesz zaoszczędzić na polisie, ale mieć zapewnioną rzeczywistą ochronę, skorzystaj lepiej z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

Ubezpieczenie turystyczne przyda się nie tylko w górach

3. Czy wiesz, gdzie spadniesz?

Podczas wypoczynku zamierzasz zdobywać tatrzańskie szczyty? Pamiętaj, że na Słowacji pomoc ratowników jest płatna. Już sam start śmigłowca wycenia się na kilka tysięcy euro. Chcesz pokryć te wydatki z własnej kieszeni?

Możliwe, że powiesz: „Ale przecież chcę wspinać się tylko w Polsce”. Zwróć jednak uwagę, że wiele szlaków biegnie wzdłuż granicy polsko-słowackiej. Jeśli stracisz równowagę na grani – czy jesteś w stanie przewidzieć, na którą stronę spadniesz?

4. Wybierz potrzebną Ci ochronę

Polisa turystyczna składa się z wielu odrębnych ubezpieczeń. Niektóre towarzystwa wymagają wykupienia ubezpieczenia kosztów leczenia i pomocy assistance, ale pozostałe elementy ochrony zawsze możesz wybrać według własnego uznania. Co możesz dokupić? Możliwości jest naprawdę sporo:

 • ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW),
 • ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej,
 • ubezpieczenie utraty bagażu,
 • ubezpieczenie utraty sprzętu sportowego,
 • ubezpieczenie kosztów odwołania imprezy turystycznej,
 • ubezpieczenie kosztów odwołania noclegu,
 • ubezpieczenie kosztów anulowania biletu,
 • ubezpieczenie ryzyka uprawiania sportów (zarówno amatorsko, jak i wyczynowo),
 • ubezpieczenie ryzyka wykonywania pracy,
 • ubezpieczenie ryzyka zaostrzenia chorób przewlekłych.

To, które ubezpieczenia wykupisz, powinno zależeć od tego, co i gdzie planujesz robić. Zwiedzanie dużego miasta? Górska wspinaczka? Odpoczynek na plaży? W każdym przypadku zagrożenia będą nieco inne.

5. Od terroru możesz się ubezpieczyć

Po ostatnich zdarzeniach coraz więcej osób obawia się zamachów terrorystycznych. Warto zatem pamiętać, że wbrew powszechnym opiniom, ubezpieczenie od terroru jest możliwe.

Sprawdź, jacy ubezpieczyciele zapewnią Ci pomoc w razie ataku terrorystycznego:

6. OC pomaga nie tylko kierowcom

NNW i ubezpieczenie od kradzieży – o tych dodatkowych polisach zazwyczaj myślimy najpierw. Tymczasem bardzo przydatnym ubezpieczeniem, powszechnie kupowanym w krajach Europy Zachodniej, jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

Działa ona analogicznie do obowiązkowego, znanego wszystkim OC auta: jeżeli zrobisz komuś nieumyślnie krzywdę albo zniszczysz przypadkiem własność innej osoby, nie będziesz musiał sam płacić za naprawę czy koszty leczenia. Taka polisa ochroni Cię także, jeśli to Twoje niepełnoletnie dziecko wyrządzi komuś krzywdę, np. zbije szybę domku sąsiada, grając w piłkę.

7. Kradzież bagażu? Nie zawsze dostaniesz odszkodowanie

Na wyłączenia odpowiedzialności zawsze warto spojrzeć uważniej, jednak na pewno nie powinieneś o tym zapomnieć, jeśli wykupujesz ubezpieczenie utraty bagażu.

Ubezpieczyciele bowiem dokładnie określają, od kradzieży jakich rzeczy można się ubezpieczyć oraz w jakich sytuacjach roszczenie będzie uznane. Zostawiłeś auto na niestrzeżonym parkingu i skradziono Ci bagaż?Zostawiłeś na chwilę rzeczy w poczekalni dworca, a kiedy wróciłeś, już ich nie było? Niestety, w takich sytuacjach nie możesz liczyć na otrzymanie odszkodowania.

Generalna zasada jest taka: roszczenie będzie uznane, jeśli bagaż zostawiłeś pod opieką profesjonalnych przewoźników, w przechowalni albo w strzeżonym miejscu.

8. Gotówkowo czy bezgotówkowo?

Kiedy wybierzesz już zakres ubezpieczeń, zastanów się jeszcze, który wariant likwidacji szkody wolisz: gotówkowy cz bezgotówkowy?

 • Gotówkowa likwidacja polega na tym, że kiedy np. złamiesz rękę, korzystasz z prywatnej pomocy i sam regulujesz należność. Po powrocie do domu dokumentujesz koszty i przedstawiasz je ubezpieczycielowi, który zwraca należne Ci pieniądze.
 • W przypadku bezgotówkowej likwidacji kiedy zdarzy się wypadek, dzwonisz do centrum alarmowego Ubezpieczyciela, który sam organizuje pomoc i rozlicza się z tym usługodawcą, z którym ma podpisaną umowę.

9. Do jakiej sumy się ubezpieczyć?

Kolejną ważną sprawą jest suma ubezpieczenia, czyli kwota do której sięga odpowiedzialność ubezpieczyciela. W przypadku polis turystycznych to ubezpieczony określa, na jaką sumę chce się zabezpieczyć. Oczywiście im większa suma, tym droższa polisa.

Pamiętaj jednak, że jeśli ustalisz za małą sumę i zdarzy się wypadek, zapłacisz podwójnie: najpierw poniesiesz koszty ubezpieczenia, a potem i tak będziesz musiał dopłacić do leczenia.

Dlatego wyjeżdżając za granicę, zorientuj się, jakie są szacunkowe koszty pomocy lekarskiej w danym kraju i odpowiednio do tego dostosuj sumę polisy.

10. Twoje biuro podróży zbankrutowało? Możesz liczyć na pomoc

Ubezpieczyciele oferują polisę zwracającą koszty w przypadku konieczności rezygnacji z wyjazdu, jednak nie sprzedają ubezpieczeń od upadłości biura podróży.

Dlatego przed bankructwem biura podróży trzeba zabezpieczyć się samemu. Zanim wykupisz wycieczkę sprawdź, czy dany operator widnieje w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych oraz czy nie znalazł się w bazie jednego z biur informacji gospodarczej (np. Krajowego Rejestru Długów BIG).

Jeżeli mimo wszystko wybrane biuro podróży zbankrutuje, pamiętaj, że masz prawo do zwrotu wpłaconych pieniędzy lub pokrycia kosztów powrotu.

Tagi:

Komentarze

2016-06-13 22:45

Likas46.215.x.x

Takie ubezpieczenie zwykłe nie obejmuję takiego ryzyka?

2016-06-13 10:56

darko95.49.x.x

Ja oprócz EKUZ zawsze ubezpieczam się dodatkowo na wyjazd wakacyjny. Już trzeci rok z rzędu wykupuję ubezpieczenie podróżne w compensie.