Strona główna  |  Wiadomości  |  Zgłoszenie sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi - co warto wiedzieć?

Zgłoszenie sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi - co warto wiedzieć?

Data publikacji: 2022-03-31
Zgłoszenie sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi jest niezbędną czynnością. Wyjaśniamy, jak należy ją wykonać w prawidłowy sposób.

Niemal każdy właściciel samochodu osobowego lub motocykla wcześniej czy później go sprzeda. Prawdopodobnie będzie chodziło o pojazd objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Kary za brak OC są bowiem bardzo wysokie. Natomiast dobrowolne wyrejestrowanie auta to czynność skutkująca brakiem możliwości ponownej rejestracji. Warto też pamiętać, że chętnych na wyrejestrowany samochód będzie niewielu. Te wszystkie czynniki tłumaczą, dlaczego zgłoszenie sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi jest bardzo ważną kwestią. Nasi czytelnicy często zadają pytania związane z tą czynnością. Postanowiliśmy więc przygotować przydatny artykuł, który wyjaśnia również, jaki wpływ zgłoszenie sprzedaży samochodu wywiera na ubezpieczenie OC.  

Zgłoszenie sprzedaży samochodu: co mówią nam przepisy?

Sprzedaż auta

W pierwszej kolejności, na pewno warto się odwołać do tego, jak zgłoszenie sprzedaży samochodu zostało uregulowane przez ustawę z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152). Wspomniany akt prawny mówi, że posiadacz pojazdu mechanicznego, który przeniósł własność tego pojazdu (np. sprzedał go lub darował), powinien przekazać nowemu właścicielowi potwierdzenie zakupu OC. Drugim obowiązkiem jest zgłoszenie sprzedaży samochodu do ubezpieczyciela w ciągu 14 dni od daty przeniesienia prawa własności. Wspomniane zgłoszenie powinno zawierać następujące dane nabywcy:

  • imię oraz nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL, jeśli został nadany - w przypadku zakupu pojazdu przez osobę prywatną
  • nazwę, siedzibę i numer REGON - w razie transakcji zawartej z firmą

Ustawa z 22 maja 2003 r. potwierdza, że skutki późniejszej kolizji już od chwili przeniesienia własności nie dotyczą poprzedniego właściciela. „Niemniej jednak, warto jak najszybciej wykonać zgłoszenie sprzedaży samochodu” - radzi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zgłoszenie sprzedaży samochodu a ubezpieczenie OC

Internauci dość często pytają również, jak będzie wyglądała kwestia OC w przypadku sprzedaży samochodu. Poniżej postanowiliśmy zatem odpowiedzieć na często zadawane pytania:

Czy OC w razie sprzedaży automatycznie przechodzi na nowego właściciela pojazdu?

Przejście OC na nowego właściciela ma charakter automatyczny i dokonuje się z chwilą zawarcia umowy sprzedaży pojazdu. Ubezpieczyciele nie wiedzą jednak o umowach zawieranych przez swoich klientów. Dlatego sprzedaż auta trzeba im zgłosić. Na nabywcę samochodu przechodzą nie tylko prawa dotyczące ochrony z OC, ale i obowiązki związane np. z zapłatą kolejnej raty składki.

Czy składka zmieni się po sprzedaży samochodu?

Ubezpieczyciel może dokonać zmiany (rekalkulacji) składki OC za okres od daty przeniesienia własności auta. Taka zmiana zwykle ma miejsce, bo składka dla nowego i poprzedniego właściciela auta się różni.

Czy nowy właściciel auta może wypowiedzieć umowę zakupionego z pojazdem OC?

Umowa OC kupionego razem z autem może zostać wypowiedziana w dowolnym momencie. Warto jednak pamiętać o konieczności opłacenia kolejnego ubezpieczenia - tak, aby uniknąć wysokiej kary za brak OC.

Dlaczego po zakupie samochodu kierowcy często płacą kary za brak OC?

Warto pamiętać, że „odziedziczona” razem z autem polisa OC nie ulega automatycznemu odnowieniu na kolejny rok. Jest to przyczyną częstych kar. Dlatego Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny już wielokrotnie zwracał uwagę nabywcom aut na konieczność samodzielnego zakupu kolejnej polisy.

Czy sprzedawca samochodu otrzyma zwrot składki w razie wypowiedzenia umowy OC?

Poprzedni właściciel auta otrzyma zwrot składki OC naliczany z uwzględnieniem okresu między datą wypowiedzenia umowy przez kolejnego właściciela pojazdu i planowanym zakończeniem ochrony. Właśnie dlatego kwestię wypowiedzenia OC warto ustalić. Można ją uregulować w umowie sprzedaży auta poprzez zastosowanie kary umownej, która zmobilizuje nabywcę do szybkiego wypowiedzenia polisy OC. Innym rozwiązaniem jest podpisanie przez nabywcę wypowiedzenia dotyczącego obecnej polisy w obecności dwóch stron umowy. Taki dokument sprzedawca może później dostarczyć ubezpieczycielowi. Jeżeli nowy właściciel nie chce wypowiadać umowy OC, to równowartość oczekiwanego zwrotu składki OC można doliczyć do ceny pojazdu.

Zgłoszenie sprzedaży samochodu - jak wygląda w różnych firmach?

Warto wiedzieć, że ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie informuje, jak dokładnie powinno wyglądać zgłoszenie sprzedaży samochodu od strony technicznej. „Dlatego przygotowaliśmy poradniki dotyczące zgłoszeń sprzedaży auta do poszczególnych ubezpieczycieli. Poniżej prezentujemy linki do tych artykułów” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-11-29

Będzie dużo łatwiej o samochód zastępczy w 2023 roku?

Od 1 listopada 2022 r. obowiązuje nowy pakiet rekomendacji KNF-u dotyczących likwidacji szkód z OC. Wyjaśniamy, co ten pakiet zaleceń zmienia w kwestii aut zastępczych.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-30

Przejęcie OC

Po zmianie właściciela auta OC przechodzi automatycznie na nabywcę. Mimo to przejęcie OC rodzi wiele pytań. Eksperci Ubea.pl przygotowali więc poradnik, który wyjaśnia wszelkie wątpliwości związane...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-18

Ubezpieczenie turystyczne a covid

Koronawirus towarzyszy nam już od ponad roku. Tak długi czas sprawił, że coraz więcej osób chce podróżować za granicę mimo trwającej pandemii. Czy ubezpieczenie turystyczne zapewni ochronę,...

Czytaj więcej
Komentarze