Strona główna  |  Wiadomości  |  Zgłoszenie sprzedaży samochodu w MTU

Zgłoszenie sprzedaży samochodu w MTU

Data aktualizacji: 2021-09-29
Zbycie samochodu trzeba zgłosić w dwóch miejscach: u swojego ubezpieczyciela oraz w Wydziale Komunikacji. Zobacz, jak zgłosić sprzedaż auta w MTU, aby nie płacić składki OC za nowego właściciela.

Zgłoszenie sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi nie jest skomplikowane, a pozwala uniknąć niepotrzebnych wydatków, takich jak płacenie raty polisy OC za auto, które już nie należy do Ciebie.

Spis treści:

  1. Kiedy trzeba zgłosić sprzedaż samochodu u ubezpieczyciela?
  2. Zgłoszenie sprzedaży samochodu w MTU
  3. Zwrot składki z ubezpieczenia samochodu w MTU

Kiedy trzeba zgłosić sprzedaż samochodu u ubezpieczyciela?

Nowy właściciel auta Po sprzedaży samochodu masz 14 dni na zgłoszenie tego faktu u swojego ubezpieczyciela. Jakie mogą być konsekwencje niedopełnienia tego obowiązku?

Po pierwsze razem z nabywcą auta ponosisz odpowiedzialność solidarną za zapłatę tych rat ubezpieczenia, których termin spłaty mija między dniem sprzedaży samochodu a datą zgłoszenia zbycia pojazdu do ubezpieczyciela. Odpowiedzialność solidarna oznacza, że ubezpieczyciel ma prawo dowolnie wybrać, od kogo będzie się domagał zapłaty.

Może zatem zażądać spłaty całości od jednej z osób, może zażądać zapłaty połowy raty od sprzedawcy oraz nabywcy – wybór należy do towarzystwa ubezpieczeniowego. W większości takich przypadków ubezpieczyciel wezwie jednak poprzedniego właściciela do zapłaty całej raty. Bo przecież skoro sprzedaż nie została do niego zgłoszona, to towarzystwo ubezpieczeniowe nie zna nawet danych kontaktowych do nowego właściciela.

Po drugie jeśli ubezpieczyciel nie będzie wiedział o sprzedaży samochodu, przedłuży automatycznie umowę ubezpieczenia OC na następny rok. Może zatem zdarzyć się tak, że w maju sprzedasz samochód, a w sierpniu ubezpieczyciel przyśle do Ciebie wezwanie do zapłaty składki za nową polisę. Oczywiście jeśli poinformujesz ubezpieczyciela, że nie jesteś już właścicielem auta, towarzystwo rozwiąże tę umowę i nie będziesz musiał płacić. Taki proces zajmie jednak sporo czasu.

O wiele lepiej jest poinformować od razu ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu. Jak zgłosić zbycie pojazdu w MTU?

Zgłoszenie sprzedaży samochodu w MTU

W MTU zbycie pojazdu należy zgłosić przez Internet przy pomocy formularza zgłoszenia sprzedaży samochodu.

Pamiętaj, by do zgłoszenia dołączyć skan umowy dokumentującej sprzedaż auta.

Zobacz, jak wypowiedzieć OC w MTU

Zwrot składki z ubezpieczenia samochodu w MTU

Po sprzedaży samochodu masz prawo do zwrotu składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia, ale nie dotyczy to wszystkich polis. Od razu po zbyciu pojazdu MTU zwróci Ci bowiem składkę jedynie za dobrowolne ubezpieczenia, które wykupiłeś, by zwiększyć ochronę auta i kierowcy (np. AC, NNW, Assistance).

Kiedy masz prawo otrzymać zwrot składki z OC? Dopiero wtedy, kiedy nowy właściciel zdecyduje się wypowiedzieć polisę OC kupioną przez Ciebie. Jeśli tego nie zrobi, MTU nie może zwrócić Ci składki.

W jaki sposób otrzymać zwrot należnej składki z MTU? Zgłaszając sprzedaż samochodu, podaj od razu ubezpieczycielowi numer swojego konta bankowego. Jeśli posiadałeś dobrowolne polisy komunikacyjne, ubezpieczyciel prześle Ci należny zwrot składki. Przelewem otrzymasz także pieniądze, kiedy tylko nabywca auta zdecyduje się wypowiedzieć polisę.

Sprawdź warunki ubezpieczeń w MTU

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-04-24

Ile kosztuje ubezpieczenie OC, AC i NNW?

Każdy właściciel samochodu przynajmniej raz w roku musi podjąć ważną decyzję: w jakim towarzystwie kupię ubezpieczenie auta? Przed zakupem wiele osób chce poznać przeciętne ceny ubezpieczenia...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-29

Zgłoszenie sprzedaży samochodu w MTU24

Zgłoszenie sprzedaży samochodu to obowiązek, o którym wiele osób zapomina. Tymczasem jego niedopełnienie może mieć przykre konsekwencje. Sprawdzamy, jak zgłosić sprzedaż auta w MTU24.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2018-02-05

Ranking OC, AC, NNW - styczeń 2018 r.

W styczniu 2018 r. ponownie sprawdziliśmy, który ubezpieczyciel proponował najniższe składki polis. Warto dowiedzieć się, czy nowy rok przyniósł zmiany w rankingu najtańszych ubezpieczeń OC, AC i NNW.

Czytaj więcej
Komentarze
Sójka W.
2021-06-01 09:43
IP: 83.14.x.x
31.05.2021r. sprzedałem samochód BMW z polisy 911014136691 i 01.06.2021r tu dokonałem zgłoszenia sprzedaży przez Waszą stronę
odpowiedz
Ubea.pl
2021-06-01 15:35
IP: 212.106.x.x
Dzień dobry, w MTU sprzedaż auta należy zgłosić przy pomocy formularza udostępnionego na stronie ubezpieczyciela. W artykule znajdzie Pan link do niego.
odpowiedz
02671484000
2020-02-10 11:54
IP: 5.173.x.x
Sprzedała samochód
odpowiedz
Zdanska
2020-02-10 11:57
IP: 5.173.x.x
2019-03-28 sprzedała auto z polisa 02671484000, co więcej w 2019 auto uległo kolizji i nowej właściciele pani Iwonie Nikołajuk została wypłacona całka
odpowiedz
Ubea.pl
2020-02-10 15:36
IP: 81.190.x.x
Sprzedaż auta należy zgłosić bezpośrednio do ubezpieczyciela. Jeśli ubezpieczenie było w MTU, sprzedaż można zgłosić, korzystając z formularza online dostępnego na stronie MTU.
odpowiedz