Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta

Wypowiedzenie i rezygnacja z OC w MTU

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-30

Nikt nie lubi wydawać niepotrzebnie pieniędzy. Mimo to często z przyzwyczajenia kupujemy OC wciąż w tym samym towarzystwie, nie myśląc o tym, że gdzie indziej może być taniej. Sprawdź, jak wypowiedzieć OC w MTU, jeśli w tym roku będziesz chciał zmienić ubezpieczyciela.

Wypowiedzenie OC w MTU jest bardzo proste. Musisz jedynie zwrócić uwagę na to, by z OC zrezygnować wtedy, kiedy masz do tego prawo.

Spis treści:

 1. Kiedy można wypowiedzieć OC w MTU?
 2. Jak złożyć wypowiedzenie OC w MTU?
 3. Wypowiedzenie OC poprzedniego właściciela

Kiedy można wypowiedzieć OC w MTU?

Czerwone światła drogowe Sytuacje, w których masz prawo wypowiedzieć OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. W każdym towarzystwie zasady rezygnacji z OC są więc takie same.

Zobacz, jak zawiadomić MTU o szkodzie z ubezpieczenia samochodu lub mieszkania

Wypowiedzenie OC możesz złożyć:

 • na koniec obowiązywania dotychczasowej umowy – pamiętaj, że rezygnację trzeba dostarczyć najpóźniej na dzień przed końcem obowiązywania danej polisy,
 • kiedy masz podwójne OC – jeśli zakupisz nową polisę OC bez wypowiadania poprzedniej, Twoje auto będzie miało dwa ubezpieczenia: jedno kupione przez Ciebie, a drugie będące efektem automatycznego przedłużenia. W takiej sytuacji masz prawo wypowiedzieć tę polisę, którą przedłużono bez Twojego udziału.
 • w ciągu 30 dni od zawarcia umowy jeśli OC kupujesz przez Internet lub telefon,
 • jeżeli korzystasz z OC kupionego jeszcze przez poprzedniego właściciela,
 • kiedy wyrejestrowujesz auto.

Sprawdź, kiedy warto kupić OC w MTU

Jak złożyć wypowiedzenie OC w MTU?

Jeżeli chcesz zmienić ubezpieczyciela, najprostszym rozwiązaniem jest złożenie wypowiedzenia OC w MTU przez Internet. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz rezygnacji z OC, który znajdziesz na stronie ubezpieczyciela.

Do formularza powinieneś dołączyć plik z wypowiedzeniem polisy. Tu znajdziesz wzór wypowiedzenia ubezpieczenia samochodu przygotowany przez porównywarkę Ubea.pl.

Uwaga! Wypowiedzenie musi zawierać Twój własnoręczny podpis.

Zobacz, jak zgłosić sprzedaż samochodu w MTU i uzyskać prawo do zwrotu składki

Wypowiedzenie OC poprzedniego właściciela

Kupując samochód, masz prawo korzystać z OC zawartego przez poprzedniego właściciela do końca okresu jego obowiązywania. Dlaczego więc niektóre osoby decydują się zrezygnować z tego OC i wolą samemu zapłacić za nową polisę?

Wszystko z powodu rekalkulacji składki, do której ubezpieczyciel ma prawo wtedy, kiedy zmieni się właściciel pojazdu. Jeśli dla przykładu jesteś młodym kierowcą bez uzbieranych zniżek, a auto kupujesz od doświadczonego kierowcy z bezszkodową historią jazdy, towarzystwo z pewnością zdecyduje się podnieść składkę OC. Niekiedy taka dopłata okazuje się na tyle duża, że wychodzi na to, że lepiej jest zrezygnować z dotychczasowej polisy i kupić nową.

Pamiętaj więc, by po zakupie używanego auta sprawdzić w MTU, czy jest planowana rekalkulacja, a jeśli tak, to w jakiej wysokości. W przypadku dużej dopłaty nie wahaj się zrezygnować z dotychczasowej polisy. Jak już przecież wiesz po przeczytaniu tego tekstu, wypowiedzenie OC to nic trudnego.

Sprawdź warunki ubezpieczeń samochodu i mieszkania w MTU

Tagi:

Komentarze

2020-12-18 19:30

b77.115.x.x

Gdzie mam wysłać wypowiedzenie OC mejlem

2020-12-21 07:51

Ubea.pl78.8.x.x

Dzień dobry, MTU umożliwia wypowiedzenie OC przy pomocy formularza online. Link do niego znajduje się w artykule. Można także wypowiedzieć OC za pośrednictwem tradycyjnej poczty lub osobiście w placówce MTU. Nie ma natomiast możliwości wypowiedzenia OC w MTU mailem.