Strona główna  |  Wiadomości  |  Wypowiedzenie i rezygnacja z OC w MTU

Wypowiedzenie i rezygnacja z OC w MTU

Data aktualizacji: 2021-09-30
Nikt nie lubi wydawać niepotrzebnie pieniędzy. Mimo to często z przyzwyczajenia kupujemy OC wciąż w tym samym towarzystwie, nie myśląc o tym, że gdzie indziej może być taniej. Sprawdź, jak wypowiedzieć OC w MTU, jeśli w tym roku będziesz chciał zmienić ubezpieczyciela.

Wypowiedzenie OC w MTU jest bardzo proste. Musisz jedynie zwrócić uwagę na to, by z OC zrezygnować wtedy, kiedy masz do tego prawo.

Spis treści:

  1. Kiedy można wypowiedzieć OC w MTU?
  2. Jak złożyć wypowiedzenie OC w MTU?
  3. Wypowiedzenie OC poprzedniego właściciela

Kiedy można wypowiedzieć OC w MTU?

Czerwone światła drogowe Sytuacje, w których masz prawo wypowiedzieć OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. W każdym towarzystwie zasady rezygnacji z OC są więc takie same.

Zobacz, jak zawiadomić MTU o szkodzie z ubezpieczenia samochodu lub mieszkania

Wypowiedzenie OC możesz złożyć:

  • na koniec obowiązywania dotychczasowej umowy – pamiętaj, że rezygnację trzeba dostarczyć najpóźniej na dzień przed końcem obowiązywania danej polisy,
  • kiedy masz podwójne OC – jeśli zakupisz nową polisę OC bez wypowiadania poprzedniej, Twoje auto będzie miało dwa ubezpieczenia: jedno kupione przez Ciebie, a drugie będące efektem automatycznego przedłużenia. W takiej sytuacji masz prawo wypowiedzieć tę polisę, którą przedłużono bez Twojego udziału.
  • w ciągu 30 dni od zawarcia umowy jeśli OC kupujesz przez Internet lub telefon,
  • jeżeli korzystasz z OC kupionego jeszcze przez poprzedniego właściciela,
  • kiedy wyrejestrowujesz auto.

Sprawdź, kiedy warto kupić OC w MTU

Jak złożyć wypowiedzenie OC w MTU?

Jeżeli chcesz zmienić ubezpieczyciela, najprostszym rozwiązaniem jest złożenie wypowiedzenia OC w MTU przez Internet. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz rezygnacji z OC, który znajdziesz na stronie ubezpieczyciela.

Do formularza powinieneś dołączyć plik z wypowiedzeniem polisy. Tu znajdziesz wzór wypowiedzenia ubezpieczenia samochodu przygotowany przez porównywarkę Ubea.pl.

Uwaga! Wypowiedzenie musi zawierać Twój własnoręczny podpis.

Zobacz, jak zgłosić sprzedaż samochodu w MTU i uzyskać prawo do zwrotu składki

Wypowiedzenie OC poprzedniego właściciela

Kupując samochód, masz prawo korzystać z OC zawartego przez poprzedniego właściciela do końca okresu jego obowiązywania. Dlaczego więc niektóre osoby decydują się zrezygnować z tego OC i wolą samemu zapłacić za nową polisę?

Wszystko z powodu rekalkulacji składki, do której ubezpieczyciel ma prawo wtedy, kiedy zmieni się właściciel pojazdu. Jeśli dla przykładu jesteś młodym kierowcą bez uzbieranych zniżek, a auto kupujesz od doświadczonego kierowcy z bezszkodową historią jazdy, towarzystwo z pewnością zdecyduje się podnieść składkę OC. Niekiedy taka dopłata okazuje się na tyle duża, że wychodzi na to, że lepiej jest zrezygnować z dotychczasowej polisy i kupić nową.

Pamiętaj więc, by po zakupie używanego auta sprawdzić w MTU, czy jest planowana rekalkulacja, a jeśli tak, to w jakiej wysokości. W przypadku dużej dopłaty nie wahaj się zrezygnować z dotychczasowej polisy. Jak już przecież wiesz po przeczytaniu tego tekstu, wypowiedzenie OC to nic trudnego.

Sprawdź warunki ubezpieczeń samochodu i mieszkania w MTU

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-29

Wypowiedzenie OC w MTU24

Kupiłeś auto i chcesz zrezygnować z OC zawartego przez poprzedniego właściciela? A może nie chcesz przedłużać umowy ubezpieczenia na kolejny rok w tym samym towarzystwie? Sprawdź, kiedy możesz...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2018-09-25

Czy można wcześniej zmienić ubezpieczyciela OC?

Różnice cenowe pomiędzy polisami OC dla kierowców są tak duże, że czasem opłacalna może być wcześniejsza zamiana ubezpieczyciela. Kiedy taka zamiana jest możliwa?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-10-27

Wypowiedzenie i rezygnacja z OC - Compensa

Umowę ubezpieczenia OC samochodu zawiera się na rok. Po 12 miesiącach masz zawsze prawo zmienić ubezpieczyciela. Tłumaczymy, jak wypowiedzieć OC w Compensie, jeśli znajdziesz lepszą ofertę w...

Czytaj więcej
Komentarze
b
2020-12-18 19:30
IP: 77.115.x.x
Gdzie mam wysłać wypowiedzenie OC mejlem
odpowiedz
Ubea.pl
2020-12-21 07:51
IP: 78.8.x.x
Dzień dobry, MTU umożliwia wypowiedzenie OC przy pomocy formularza online. Link do niego znajduje się w artykule. Można także wypowiedzieć OC za pośrednictwem tradycyjnej poczty lub osobiście w placówce MTU. Nie ma natomiast możliwości wypowiedzenia OC w MTU mailem.
odpowiedz