Strona główna  |  Wiadomości  |  Ile kosztuje ubezpieczenie OC, AC i NNW?

Ile kosztuje ubezpieczenie OC, AC i NNW?

Data aktualizacji: 2020-04-24
Każdy właściciel samochodu przynajmniej raz w roku musi podjąć ważną decyzję: w jakim towarzystwie kupię ubezpieczenie auta? Przed zakupem wiele osób chce poznać przeciętne ceny ubezpieczenia OC, AC czy NNW. Jaki jest zatem średni koszt polisy?

Na pytanie „Ile kosztuje OC?” nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Cena polisy zależy bowiem od wielu różnych czynników. Dodatkowo każdy ubezpieczyciel ustala indywidualnie swoją dokładną politykę cenową. Dlatego, aby sprawdzić, ile konkretnie zapłacisz za OC swojego samochodu, najlepiej wejść na kalkulator OC / AC i szybko policzyć składkę.

Mówiąc jednak ogólnie, największe szanse na tanie OC mają doświadczeni i bezszkodowi kierowcy z małych miejscowości. Potwierdzają to przykładowe kalkulacje, które przeprowadziliśmy na Ubea.pl. Najtańsza propozycja dla kierowcy bez szkód z długim stażem za kółkiem wyniosła zaledwie 326 zł!

Spis treści:

1. Cena OC – od czego zależy?
2. Ile kosztuje OC?
3. Od czego zależy cena ubezpieczenia AC?
4. Ile kosztuje ubezpieczenie NNW?

Porównywarka ubezpieczeń Ubea: Cena OC – od czego zależy?

Ile kosztuje ubezpieczenie OC, AC, NNW samochodu? Cena OC zależy przede wszystkim od historii ubezpieczeniowej właścicieli auta, ich wieku i miejsca zamieszkania oraz cech samochodu, takich jak pojemność silnika i sposób jego wykorzystania.

Aby zorientować się, jakie masz szanse na tanie OC, sprawdź poniższą listę czynników wpływających na cenę ubezpieczenia:

1. Data rozpoczęcia ochrony

Jeśli pozostało już mało czasu do początku okresu obowiązywania ubezpieczenia towarzystwa zaproponują nieco wyższe ceny.

2. Pojemność silnika samochodu

Mimo że obecnie większa pojemność silnika niekoniecznie oznacza większą moc, to ubezpieczyciele nadal przykładają dużą wagę do pojemności. Jeśli masz auto z mniejszym silnikiem, możesz liczyć na niższą składkę OC.

3. Przebieg auta

Mniejszy planowany przebieg to mniejsze ryzyko stłuczki. Składka OC także będzie więc nieco niższa. Ten czynnik nie ma jednak bardzo dużego wpływu na cenę, ponieważ ubezpieczyciele doskonale wiedzą, że deklarowany przebieg często nie pokrywa się z rzeczywistymi danymi.

4. Sposób wykorzystania pojazdu

Jeśli Twoje auto jest używane jako taksówka czy samochód do nauki jazdy, OC będzie o wiele droższe.

5. Używanie samochodu za granicą

Jeśli deklarujesz, że w najbliższym roku planujesz dłuższy wyjazd autem za granicę (powyżej miesiąca), cena OC nieco wzrośnie.

6. Położenie kierownicy

Co prawda autem z kierownicą po prawej stronie można już bez żadnych problemów jeździć po polskich drogach, ale ubezpieczyciele nadal nie przepadają za takimi samochodami. Cena OC dla „anglików” jest więc zdecydowanie wyższa.

7. Tuning samochodu

Niektóre modyfikacje (np. zwiększenie mocy silnika) mogą spowodować wzrost cen OC.

8. Miejsce użytkowania samochodu oraz zamieszkania kierowcy

Im większe i bardziej ruchliwe miasto, tym droższe OC. Najwięcej za ubezpieczenie płacą mieszkańcy Warszawy, Gdańska czy Wrocławia. OC bywa drogie także w mniejszych miejscowościach, przez które przebiega ważna droga.

9. Dotychczasowy ubezpieczyciel

Ubezpieczyciele w Polsce nadal często proponują korzystniejsze składki kierowcom, którzy dotąd mieli OC w innej firmie. Zależy im bowiem bardziej na przyciągnięciu nowych klientów niż na utrzymaniu dotychczasowych.

10. Data urodzenia właściciela samochodu

Statystyki mówią jasno: młodzi kierowcy odpowiadają za największą część kolizji i wypadków na drogach. Składki OC dla młodych osób są zatem zdecydowanie wyższe.

11. Stan cywilny

Single zapłacą zazwyczaj nieco więcej za ubezpieczenie OC.

12. Posiadanie dzieci

Ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że osoby posiadające rodzinę jeżdżą bezpieczniej. Tę intuicję potwierdzają także statystyki. Jeśli więc masz małe dzieci, możesz liczyć na niższe składki. Warto jednak zauważyć, że jeżeli Twój syn czy córka ma np. 17 lat, to ubezpieczyciel może nieco podnieść składkę. Firma ubezpieczeniowa będzie się bowiem obawiała, że Twoje dziecko zrobi za moment prawo jazdy i zacznie niekiedy pożyczać od Ciebie samochód.

13. Staż za kółkiem

Nawet najlepszy kurs na prawo jazdy nie nauczy Cię tyle co setki przejechanych samodzielnie kilometrów. Ubezpieczyciele stosują więc zwyżki wobec osób, które są kierowcami krócej niż 3 lata. Pamiętaj, że ta podwyżka jest niezależna od wieku kierowcy.

14. Historia szkód

Ten czynnik wpływa w największym stopniu na cenę OC. Każdy rok bezszkodowej jazdy daje Ci zniżkę na obowiązkowym ubezpieczeniu. Każda szkoda z kolei znacząco podwyższa cenę polisy.

15. Inni współwłaściciele oraz regularni kierowcy

Pamiętaj, że ubezpieczyciele zwracają uwagę na wiek, historię szkód oraz doświadczenie wszystkich współwłaścicieli wpisanych w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Towarzystwa pytają się także o innych regularnych kierowców poruszających się danym pojazdem.

Po przeczytaniu tych punktów stwierdzasz, że nie masz szans na tanie OC? Nie łam się! Pamiętaj, że każdy z ubezpieczycieli samodzielnie ustala, które z powyższych czynników są dla niego najważniejsze. Niektóre towarzystwa spojrzą więc nieco przychylniejszym okiem na niedoświadczonego kierowcę czy osobę z dużego miasta. Dla przykładu You Can Drive kieruje swoją ofertę tylko do osób poniżej 30 roku życia. Aby znaleźć ubezpieczyciela, który ma dla Ciebie korzystną składkę OC, najlepiej jest skorzystać z kalkulatora i porównać ubezpieczenia.

Ile kosztuje OC?

Sprawdźmy zatem, jak powyższe punkty przekładają się na praktykę. W tym celu policzyliśmy OC dla trzech przykładowych kierowców. Różnią się oni doświadczeniem za kółkiem, miejscem zamieszkania, a także użytkowanym samochodem. Cenę OC sprawdziliśmy dla następujących osób:

Kierowca nr 1: Monika, 36 lat, mieszka w Łodzi. OC kupuje od 5 lat. Nie ma na koncie żadnych szkód. Ma męża oraz jedno 5-letnie dziecko. Jeździ Oplem Astrą.

Kierowca nr 2: Stanisław, 42 lata, mieszka w Zamościu. OC kupuje od 15 lat. Przez ostatnie 7 lat nie spowodował żadnej szkody. Jeździ Dacią Sandero. Jest żonaty i ma dwoje dzieci w wieku 10 oraz 12 lat.

Kierowca nr 3: Elżbieta, 22 lata, mieszka w Łomży. Kupuje swoje drugie OC w życiu. Prawo jazdy posiada od 2018 r. Dotychczas nie spowodowała żadnej szkody. Jeździ Skodą Fabią. Panna, nie ma dzieci.

Ubezpieczyciel Cena OC - Monika Cena OC - Stanisław Cena OC - Elżbieta
Aviva 720 zł 525 zł 1833 zł
AXA 453 zł 375 zł 888 zł
Benefia 746 zł 326 zł 1089 zł
Link4 562 zł 382 zł 1832 zł
Wiener 1041 zł 553 zł 2391 zł

Kalkulacje przeprowadzone na Ubea.pl aktualne na dzień 22 kwietnia 2020 r.

Na pierwszy rzut oka widać, że na najtańsze OC może liczyć pan Stanisław - doświadczony kierowca z małego miasta. Warto jednak zwrócić uwagę na różnice w cenach OC proponowanych tej samej osobie przez różnych ubezpieczycieli. Jeśli pani Monika – doświadczony kierowca z dużego miasta – nie porównałaby cen OC przed zakupem ubezpieczenia, mogłaby zapłacić za obowiązkowe ubezpieczenie więcej niż pani Elżbieta, czyli młody kierowca, dopiero budujący swoją historię ubezpieczeniową.

Różnice w składkach OC proponowanych przez poszczególne towarzystwa tej samej osobie są szczególnie wyraźne w przypadku młodego kierowcy. Skrajne propozycje dla pani Elżbiety różnią się od siebie o ponad 1500 zł!

Od czego zależy cena ubezpieczenia AC?

Na cenę AC wpływają oczywiście także te czynniki, od których zależy koszt OC. Dodatkowo składka autocasco zależy w dużej mierze od wartości auta. AC zapewnia Ci bowiem odszkodowanie na naprawę Twojego samochodu. Zaskoczenia nie powinien więc budzić fakt, że składka AC dla drogiego auta będzie o wiele wyższa.

Cena AC jest także zależna od warunków samej polisy. W przeciwieństwie bowiem do OC, którego zakres ochrony jest regulowany ściśle w ustawie, w przypadku AC ubezpieczyciele mają o wiele większą swobodę. Kupując autocasco, trzeba więc zazwyczaj znaleźć złoty środek między wysokością składki a warunkami ubezpieczenia.

Jeśli kupujesz swoje pierwsze AC, a masz już za sobą kilka lat bezszkodowego przebiegu polisy OC, poszukaj przy pomocy kalkulatora ubezpieczeń takie towarzystwo, które wyliczając koszt autocasco, weźmie pod uwagę zniżki uzbierane przez Ciebie na OC.

Ile kosztuje ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW jest standardowym dodatkiem do OC oraz AC. Rozszerzenie ochrony o tę polisę zazwyczaj nie kosztuje zbyt wiele. Pamiętaj jednak, że NNW ma sens jedynie wtedy, kiedy jest zawarte na odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia. Jeśli więc zależy Ci na rzeczywistej ochronie, dopłać kilka złotych, aby suma NNW wynosiła np. 50000 zł, a nie 10000 zł.

Cena ubezpieczenia komunikacyjnego zależy przede wszystkim od historii ubezpieczeniowej właściciela samochodu, wieku kierowcy, miejsca zamieszkania, wartości auta (w przypadku AC) oraz polityki cenowej ubezpieczyciela. Przy pomocy kalkulatora OC / AC możesz szybko przekonać się, które towarzystwo ma najkorzystniejszą składkę właśnie dla Ciebie.

Najczęściej zadawane pytania
Cena OC – od czego zależy?

Cena OC zależy przede wszystkim od historii ubezpieczeniowej właścicieli auta, ich wieku i miejsca zamieszkania oraz cech samochodu, takich jak pojemność silnika i sposób jego wykorzystania.

Od czego zależy cena ubezpieczenia AC?

Na cenę AC wpływają oczywiście także te czynniki, od których zależy koszt OC. Dodatkowo składka autocasco zależy w dużej mierze od wartości auta. AC zapewnia Ci bowiem odszkodowanie na naprawę Twojego samochodu. Zaskoczenia nie powinien więc budzić fakt, że składka AC dla drogiego auta będzie o wiele wyższa.

Ile kosztuje ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW jest standardowym dodatkiem do OC oraz AC. Rozszerzenie ochrony o tę polisę zazwyczaj nie kosztuje zbyt wiele. Pamiętaj jednak, że NNW ma sens jedynie wtedy, kiedy jest zawarte na odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia. Jeśli więc zależy Ci na rzeczywistej ochronie, dopłać kilka złotych, aby suma NNW wynosiła np. 50000 zł, a nie 10000 zł.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Subaru – ile kosztuje?

Miłośnicy motoryzacji markę Subaru kojarzą przede wszystkim z wykorzystywaniem silników w układzie bokser. Zapewniają one niższy poziom hałasu i wibracji oraz niższy spadek mocy. Eksperci Ubea.pl...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Saab – ile kosztuje?

Jeśli któraś marka aut powinna się kojarzyć z samolotami, to jest to bez wątpienia Saab. Szwedzki koncern rozpoczął swoją historię od produkcji samolotów. Po II Wojnie Światowej firma zaczęła...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-11

Ubezpieczenie OC Chevrolet – ile kosztuje?

Kompaktowe osobówki, duże SUV-y, legendarne samochody sportowe – amerykański producent Chevrolet ma bardzo różnorodną ofertę aut. W naszym kraju pojazdy tej marki nie są już sprzedawane, ale...

Czytaj więcej
Komentarze