Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie Assistance samochodu w MTU

Ubezpieczenie Assistance samochodu w MTU

Data aktualizacji: 2021-09-15
Ubezpieczenie OC oraz AC w MTU można rozszerzyć o polisę Assistance. Pomoże Ci ona, jeśli Twoje auto ulegnie nagłej awarii w trakcie podróży.

Nawet najlepszy kierowca nic nie zrobi, jeżeli auto nagle się zepsuje. Dzięki polisie Assistance proponowanej przez MTU nie zostanie on jednak sam w takiej sytuacji.

Spis treści:

 1. Kalkulator ubezpieczeń w MTU
 2. Zakres ochrony ubezpieczenia Assistance w MTU
 3. Świadczenia dodatkowe z Assistance w MTU
 4. Zakres terytorialny Assistance w MTU
 5. Suma ubezpieczenia Assistance w MTU
 6. Zgłoszenie szkody z ubezpieczenia Assistance w MTU
 7. Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczenia Assistance w MTU
 8. Czy warto kupić ubezpieczenie Assistance w MTU?

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń ubea

Kalkulator ubezpieczeń w MTU

Pomoc drogowa Assistance Ubezpieczenie Assistance można w MTU zawrzeć jedynie razem z polisą OC lub AC. Z tego powodu warto sprawdzić w kalkulatorze ubezpieczeń, ile wyniesie składka za te polisy.

Zakres ochrony ubezpieczenia Assistance w MTU

Zakres ubezpieczenia OC jest regulowany w ustawie. Tymczasem w przypadku polisy Assistance każde towarzystwo ustala samodzielnie, jaki dokładnie zakres ochrony zaproponuje kierowcy.

MTU pomaga w przypadku uszkodzenia, awarii lub kradzieży samochodu przez zorganizowanie i pokrycie kosztów:

 • dowozu paliwa (MTU nie pokryje jednak kosztów paliwa),
 • wymiany żarówek na miejscu zdarzenia (ubezpieczyciel nie pokryje kosztów żarówek),
 • naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia (MTU nie pokryje kosztów części alternatywnych użytych do naprawy),
 • holowania pojazdu (jeśli naprawa na miejscu zdarzenia nie jest możliwa) do miejsca wskazanego przez ubezpieczonego, nie dalej niż 200 km. MTU organizuje też przejazd kierowcy i pasażerów pojazdu wraz z bagażem do miejsca wskazanego przez klienta (nie dalej jednak niż 100 km),
 • wynajmu pojazdu zastępczego w razie:
  • kradzieży pojazdu (jeśli ubezpieczenie assistance zawarto razem z OC),
  • kradzieży pojazdu lub uszkodzenia objętego zakresem AC, po którym naprawa trwa dłużej niż 12 godzin (jeśli polisę assistance zawarto razem z AC).
 • telefonicznej pomocy informacyjnej po zdarzeniu (w tym wsparcie w rozmowach ze służbami i ośrodkami medycznymi za granicą - pomoc w j. angielskim jest dostępna przez całą dobę, a w j. niemieckim, francuskim, rosyjskim, włoskim w zależności od aktualnych możliwości operacyjnych Centrum Alarmowego).

Poszczególne świadczenia, za wyjątkiem telefonicznej pomocy, dostępne są maks. dwa razy w jednym okresie ubezpieczenia.

Uwaga! Pojazd zastępczy jest udostępniany maks. na 2 dni. MTU pokrywa też koszty dostarczenia lub odbioru pojazdu zastępczego.

Sprawdź, jak uzyskać zwrot składki z Assistance w MTU

Świadczenia dodatkowe z Assistance w MTU

Jeżeli ubezpieczony pojazd zderzy się z innym samochodem, świadczenie naprawy lub holowania może zostać udzielone również w odniesieniu do drugiego auta.

Uwaga! W takim przypadku limit holowania wynosi 100 km.

Sprawdź zakres ochrony zapewniany przez ubezpieczenie NNW w MTU

Zakres terytorialny Assistance w MTU

Ubezpieczenie Assistance można w MTU dokupić do OC lub AC. Jeśli polisę Assistance zawarto razem z obowiązkowym ubezpieczeniem, obowiązuje ona jedynie w Polsce.

Jeżeli natomiast ubezpieczenie zawarto razem z AC, zapewni ona pomoc na terenie:

 • wszystkich krajów Europy,
 • Algierii,
 • Maroka,
 • Tunezji,
 • Izraelu,
 • Iranu.

Suma ubezpieczenia Assistance w MTU

Niezależnie od tego, czy Assistance zawiera się razem z OC czy z AC, suma ubezpieczenia wynosi 15 000 zł brutto.

Warto pamiętać, że ulega ona każdorazowo zmniejszeniu o kwotę wypłaconego odszkodowania (MTU stosuje konsumpcję sumy ubezpieczenia).

Sprawdź, jaka suma ubezpieczenia obowiązuje w przypadku ubezpieczenia szyb w MTU

Zgłoszenie szkody z ubezpieczenia Assistance w MTU

Jeżeli dojdzie do wypadku lub kolizji, pamiętaj przede wszystkim o tym, by o zdarzeniu poinformować MTU przed podjęciem jakichkolwiek innych działań we własnym zakresie. Ubezpieczyciel nie zwróci bowiem kosztów usług zorganizowanych samodzielnie przez ubezpieczonego.

W przypadku awarii czy uszkodzenia auta, zadzwoń więc najpierw do centrum alarmowego MTU pod numer, który otrzymasz razem z dokumentem polisy. Ubezpieczyciel ustali, jakiej pomocy potrzebujesz i zorganizuje niezbędne usługi.

Dowiedz się więcej o tym, jak zgłosić szkodę w MTU

Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczenia Assistance w MTU

W przypadku ubezpieczenia Assistance obowiązują oczywiście wszystkie generalne wyłączenia polis komunikacyjnych wymienione przy okazji opisywania warunków polisy AC w MTU.

Oprócz tego Assistance w MTU nie obejmuje szkód powstałych:

 • wskutek powtarzających się awarii, będących następstwem nieusunięcia przez Ubezpieczonego ich przyczyny po udzieleniu świadczenia przez zakład ubezpieczeń,
 • podczas użycia pojazdu do transportu towarów niebezpiecznych, to jest: paliwa, toksycznych substancji chemicznych lub gazów,
 • podczas zarobkowego wynajmowania pojazdu,
 • w pojeździe, których refundacja może nastąpić z ubezpieczenia autocasco,
 • w pojeździe będącym przedmiotem leasingu,
 • w pojeździe specjalnego przeznaczenia,
 • w pojeździe specjalnym,
 • bezpośrednio lub pośrednio w związku z organizacją usług assistance (odpowiedzialność za takie szkody ponosi punkt obsługi wykonujący usługę).

Świadczenie holowania ubezpieczonego pojazdu nie obejmuje organizacji i pokrycia kosztów zbierania towarów rozsypanych bądź rozlanych w związku z wypadkiem ani ich transportu względnie magazynowania, porządkowania terenu i drogi oraz innych usług lub kosztów związanych z powstałym zdarzeniem i udzieleniem pomocy, nieopisanych w warunkach ubezpieczenia.

MTU nie pokrywa też kosztów opłat celnych, mandatów, opłat drogowych (np. autostrady, promu), dodatkowych kosztów transportu ładunku pojazdu, dodatkowych ubezpieczeń, jak również kosztów wyżywienia ubezpieczonych.

Uwaga! Jeżeli udzielenie świadczeń assistance zostało uniemożliwione przez działanie sił wyższych, takich jak: trzęsienie ziemi, powódź, huragan, pożar lasu, awaria lub brak urządzeń telekomunikacyjnych do zawiadomienia MTU, zakład ubezpieczeń uwzględni poniesione przez ubezpieczonego uzasadnione i udokumentowane koszty do takiej wysokości, jakby sam organizował usługę assistance.

Czy warto kupić ubezpieczenie Assistance w MTU?

Ubezpieczenie Assistance w MTU zapewnia jedynie podstawową pomoc. Będzie ona wystarczająca tylko w przypadku osób, które poruszają się autem w pobliżu miejsca zamieszkania. Brak możliwości wyboru bardziej rozbudowanej opcji assistance sprawia, że jeśli ktoś planuje dłuższą wyprawę samochodem, powinien poszukać ubezpieczenia w innej firmie.

Sprawdź warunki innych ubezpieczeń MTU

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-28

AC i assistance nie ochroni nas na Ukrainie?

Samochodowe polisy autocasco i assistance nie działają w całej Europie. Jakie ograniczenia ochrony dotyczą osób wybierających się na wschód naszego kontynentu?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-20

Ubezpieczenie Assistance Compensa

Świadczenia oferowane w ramach ubezpieczenia Assistance są bardzo różnorodne. Compensa proponuje aż 5 wariantów tej polisy, dzięki czemu każdy kierowca znajdzie produkt odpowiedni dla siebie.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-17

Auto Assistance w Generali

Nie potrzebujesz Assistance na cały rok, lecz jedynie na czas zagranicznego wyjazdu? Generali ma taką polisę w swojej ofercie.

Czytaj więcej
Komentarze