Strona główna  |  Wiadomości  |  AC i assistance nie ochroni nas na Ukrainie?

AC i assistance nie ochroni nas na Ukrainie?

Data aktualizacji: 2021-09-28
Samochodowe polisy autocasco i assistance nie działają w całej Europie. Jakie ograniczenia ochrony dotyczą osób wybierających się na wschód naszego kontynentu?

Trudno ukryć, że Europa Wschodnia nie jest szczególnie atrakcyjnym celem podróży dla polskich kierowców. Powodami są między innymi ograniczenia celne, kiepska jakość dróg, konieczność posiadania Zielonej Karty jako dodatku do polisy OC i podwyższone ryzyko rozbojów oraz kradzieży auta.

Mimo wspomnianych problemów wielu Polaków wybiera się np. do Rosji albo na Ukrainę w celach rodzinnych lub turystycznych. Takie osoby powinny zdawać sobie sprawę, że posiadana polisa autocasco (AC) lub assistance (AS) może nie działać na terenie krajów położonych we wschodniej części Starego Kontynentu.

Sprawdź, jak złapać darmowe assistance na wyjazd

Spis treści:

  1. Ciężko otrzymać odszkodowanie za kradzież auta w Rosji
  2. Ograniczenia terytorialne w assistance bywają inne niż w AC

Ciężko otrzymać odszkodowanie za kradzież auta w Rosji

Podróż samochodem do Lwowa na Ukrainę Ze względu na dobrowolność polis assistance oraz autocasco krajowi ubezpieczyciele nie są zobligowani do stosowania identycznych wyłączeń ochrony dotyczących podróży po Europie Wschodniej. Właśnie dlatego konieczna jest żmudna analiza ogólnych warunków ochrony (OWU) wspomnianych polis. Takiego zadania podjęli się eksperci porównywarki Ubea.pl. Wyniki ich pracy są widoczne w poniższej tabeli, która prezentuje terytorialne wyłączenia ochrony dotyczące polis AS i AC oferowanych przez popularnych ubezpieczycieli.

Na wstępie warto podkreślić, że typowe polisy autocasco oprócz Polski obejmują zwykle również teren Europy. Posiadacz AC powinien jednak sprawdzić, czy europejski teren Rosji oraz Turcji również został uwzględniony przez ubezpieczyciela. Zwykle mamy do czynienia z właśnie takim rozwiązaniem. Zakłady ubezpieczeń w ramach standardowego autocasco dość często oferują również ochronę na terenie niektórych krajów basenu Morza Śródziemnego lub Bliskiego Wschodu (np. Maroka, Tunezji oraz Izraela).

Taką politykę w zakresie ubezpieczeń autocasco prowadzi między innymi Allianz, Benefia, Ergo Hestia, PZU i Warta. Wspomniane zakłady ubezpieczeń uwzględniły fakt, że polscy turyści oprócz krajów europejskich chętnie zwiedzają również niektóre państwa położone na peryferiach Afryki oraz Azji - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Z całkowitym lub częściowym wyłączeniem ochrony dotyczącej autocasco muszą się natomiast liczyć osoby podróżujące po Europie Wschodniej. Mowa o terytorium takich państw jak:

  • Rosja,
  • Ukraina,
  • Mołdawia
  • oraz Białoruś.

Zobacz, jakie ubezpieczenie turystyczne do Rosji wybrać

Poszczególni ubezpieczyciele w przypadku krajów Wschodniej Europy stosują różną politykę. Przykładowo AC oferowane przez Avivę w ogóle nie działa na terenie Rosji, a wyłączenia dotyczące kradzieży auta obejmują obszar Białorusi, Ukrainy oraz Mołdawii.

Wyłączenie tylko kradzieżowej ochrony z autocasco w granicach Rosji, Białorusi, Mołdawii oraz Ukrainy jest rozwiązaniem najczęściej stosowanym przez krajowe zakłady ubezpieczeń. Taka polityka ubezpieczycieli stanowi po prostu odpowiedź na plagę kradzieży samochodów, która pozostaje dużym problemem w Europie Wschodniej - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Autocasco i assistance w ofercie krajowych ubezpieczycieli: obszary wyłączone z ochrony (sierpień 2018 r.)


Nazwa ubezpieczyciela ↓ Obszary wyłączone z ochrony w ramach standardowej polisy autocasco i assistance

AXA Ubezpieczenia

-Standardowo ubezpieczenie działa jedynie na terenie Polski
- Za opłatą dodatkowej składki zakres terytorialny można rozszerzyć na terytorium Europy (ubezpieczenie od kradzieży nie obejmuje jednak zdarzeń na terenie Rosji, Ukrainy, Białorusi i Mołdawii)
- Ochrona z assistance (AS) obejmuje Europę z wyłączeniem krajów byłego Związku Radzieckiego innych niż kraje bałtyckie

Allianz

- Ochrona z AC obejmuje kraje europejskie i kraje basenu Morza Śródziemnego oprócz terenu Algierii, Libii i Syrii
- Ochrona z tytułu AS obejmuje Europę (w tym europejską część Turcji i grecką część Cypru) z wyłączeniem Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji oraz Rosji

Aviva

- Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu AC oraz AS dotyczy Europy z wyłączeniem Rosji
- Dodatkowe ograniczenie wyklucza ochronę dotyczącą kradzieży (AC) na terenie Białorusi, Ukrainy i Mołdawii

Benefia

- Ochrona z AC obejmuje teren Europy, Maroka, Tunezji, Izraela i Iranu
- Na obszarze Albanii, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy ochrona z AC nie dotyczy kradzieży
- Ochrona z AS nie działa na terenie Albanii, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy

Ergo Hestia

- Ochrona z AC obejmuje teren Europy oraz Algierię, Maroko, Tunezję, Izrael i Iran
- Na obszarze Białorusi, Mołdawii, Rosji oraz Ukrainy obowiązuje udział własny wynoszący 1000 zł (udział własny nie dotyczy jednak szkód powstałych w wyniku zderzenia się pojazdów oraz nagłego zetknięcia się pojazdu z osobami, zwierzętami lub przedmiotami z zewnątrz pojazdu)
- Ochrona z AS działa na terenie Europy, Algierii, Maroka, Tunezji, Izraelu i Iranu

Generali

- Ochrona z AC i AS obejmuje Europę (w tym europejską część Rosji i Turcji)
- W przypadku Białorusi, Rosji i Ukrainy ubezpieczyciel nie odpowiada za skutki kradzieży

Link4

- Ochrona z AC obejmuje teren Europy z wyłączeniem kradzieży na obszarze Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii
- Ochrona posiadacza AS obejmuje teren Europy z wyłączeniem obszaru Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii

Proama

- Ochrona z AC obejmuje teren Europy z wyłączeniem kradzieży na obszarze Rosji, Białorusi i Ukrainy
- Ochrona posiadacza AS obejmuje teren Europy z wyłączeniem Mołdawii

PZU

- Ochrona z AC obejmuje teren Europy, Algierii, Maroka, Izraela i Tunezji
- Na obszarze Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii ochrona z AC nie dotyczy kradzieży
- Ochrona z AS obejmuje teren Europy (z wyjątkiem Mołdawii oraz Rosji) i obszar Algierii, Maroka, Izraela oraz Tunezji

Warta

- Ochrona z AC i AS obejmuje Europę (w tym europejską część Rosji i Turcji) oraz teren Maroka, Tunezji, Izraela
- Na terenie Gruzji nie obowiązuje ochrona

Wiener

- Ochrona z AC i AS obejmuje Europę (w tym europejską część Rosji i Turcji)
- W przypadku Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy ubezpieczyciel nie odpowiada za skutki kradzieży, pożaru, wybuchu lub uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie
- ochrona z Assistance nie obejmuje terenu wysp należących do Chorwacji, Grecji, Hiszpanii i Portugalii, terenów zamorskich oraz wysp należących do Francji


Źródło: opracowanie własne Ubea.pl na podstawie OWU analizowanych polis aktualnych na dzień 25.10.2019 r.

Ograniczenia terytorialne w assistance bywają inne niż w AC

Dla kierowców wybierających się na teren Europy Wschodniej ważną wiadomością jest to, że niektórzy ubezpieczyciele inaczej określają terytorialny zakres ochrony z assistance oraz autocasco. Powyższa tabela potwierdza taki wniosek.

Analiza ekspertów Ubea.pl wskazuje, że ograniczeń terytorialnych (poza Mołdawią) nie znajdziemy w OWU standardowych ubezpieczeń assistance oferowanych przez firmę Proama. W przypadku assistance z Avivy wyłączenie ochrony dotyczy tylko Rosji. Terytorialny zakres ochrony dla AS i AC inaczej definiuje też np. Allianz (w tym przypadku sytuacja jest jednak odwrotna niż zazwyczaj: to assistance w Allianz ma bardziej ograniczony zakres terytorialny).

Warto jednak pamiętać, że te informacje są aktualne na październik 2019 roku, a OWU polis komunikacyjnych zmieniają się dość często. Właśnie dlatego przed wyjazdem na teren Europy Wschodniej, trzeba sprawdzić aktualne warunki kupowanego ubezpieczenia AC i AS - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Artykuły powiązane:

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-01-18

Beesafe – nowy kalkulator ubezpieczeniowy. Opinie, zalety, wady

Beesafe to nowa marka ubezpieczeniowa na polskim rynku oferująca polisy komunikacyjne. Sprawdzamy, jakie są jej zalety i wady oraz jak kupić ubezpieczenie, wypowiedzieć OC i zgłosić szkodę w Beesafe.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-15

Ubezpieczenie AC InterRisk

Ubezpieczenie AC chroni Twoje auto, dlatego warto poświęcić chwilę na ocenę warunków oferowanych przez ubezpieczycieli. Sprawdzamy, co zapewnia autocasco proponowane przez InterRisk.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-20

Ubezpieczenie Assistance Compensa

Świadczenia oferowane w ramach ubezpieczenia Assistance są bardzo różnorodne. Compensa proponuje aż 5 wariantów tej polisy, dzięki czemu każdy kierowca znajdzie produkt odpowiedni dla siebie.

Czytaj więcej
Komentarze