Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta

Zgłoszenie sprzedaży auta Aviva

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-29

Jednym z obowiązków osoby sprzedającej samochód jest poinformowanie ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu. Sprawdź, jak zgłosić sprzedaż w Avivie i co Ci grozi, jeśli o tym zapomnisz.

Spis treści:

 1. Kiedy trzeba zgłosić sprzedaż samochodu w Avivie?
 2. Jak zgłosić sprzedaż samochodu w Avivie?
 3. Jak otrzymać zwrot składki za ubezpieczenie OC i AC?

Kiedy trzeba zgłosić sprzedaż samochodu w Avivie?

Sprzedaż samochodu Obowiązkiem właściciela samochodu jest poinformowanie ubezpieczyciela o jego sprzedaży w ciągu 14 dni. Warto pamiętać, że ten przepis nie jest jedynie kolejną formalnością do odhaczenia. Niedopełnienie tego obowiązku może Cię drogo kosztować. Dlaczego?

Ubezpieczenie OC, o ile nie zostanie wypowiedziane, przedłuża się automatycznie na kolejny okres. Wyjątkiem jest sytuacja, w której auto zmieniało właściciela w trakcie obowiązywania polisy.

Jeżeli nie zgłosisz więc sprzedaży auta, Aviva przedłuży ubezpieczenie OC na następny rok i prześle Ci wezwanie do zapłaty składki. Będzie także żądała opłacenia kolejnych rat, jeżeli wcześniej nie zapłaciłeś za OC w całości. Wytłumaczenie, że już nie jesteś właścicielem tego samochodu zajmie trochę czasu (a i tak niekoniecznie uchroni Cię od konieczności zapłaty rat, których termin mijał między dniem sprzedaży auta a poinformowaniem o niej ubezpieczyciela). Jeżeli zatem chcesz uniknąć takich trudności, nie zwlekaj ze zgłoszeniem sprzedaży samochodu.

Zobacz, jak policzyć składkę OC w Avivie

Jak zgłosić sprzedaż samochodu w Avivie?

Ubezpieczycielowi musisz przekazać dane nowego właściciela. Do powiadomienia warto także dołączyć umowę kupna-sprzedaży czy darowizny lub inny dokument potwierdzający fakt zbycia samochodu.

Gotowe zgłoszenie sprzedaży możesz przekazać do Avivy:

 • mailem:

kontakt@aviva.pl

 • listownie:

Aviva TUO SA
ul. Inflacka 4b
00-189 Warszawa

Jak otrzymać zwrot składki za ubezpieczenie OC i AC?

Od razu po sprzedaży samochodu przysługuje Ci zwrot niewykorzystanej składki AC oraz innych dobrowolnych ubezpieczeń. Zwrot z ubezpieczenia OC możesz natomiast otrzymać tylko, jeżeli nowy właściciel zdecyduje się wypowiedzieć Twoją obowiązkową polisę.

Jeżeli przysługuje Ci zwrot składki, poproś o niego za pomocą maila lub listownie (przesyłając prośbę na adresy podane powyżej). Wysyłając do Avivy numer konta, zdecydowanie przyspieszysz moment otrzymania gotówki.

Dowiedz się więcej:

Jakie ubezpieczenia oferuje Aviva

Tagi:

Komentarze

2018-04-16 07:45

waloszek85.219.x.x

mie umiecie poprawnie wpisac adresu wiec to porada jest do dupy

2018-04-16 08:22

Ubea.pl81.190.x.x

Czy mógłby Pan sprecyzować, gdzie widzi Pan błąd w adresie? Podane dane kontaktowe są zgodne z tymi podawanymi przez Avivę.