Strona główna  |  Wiadomości  |  Zgłoszenie sprzedaży samochodu w Proama

Zgłoszenie sprzedaży samochodu w Proama

Data aktualizacji: 2021-09-29
Nie chcesz płacić za ubezpieczenie OC sprzedanego auta? Od razu po sprzedaży auta zgłoś ubezpieczycielowi fakt zbycia pojazdu. Zobacz, jak najszybciej zgłosić sprzedaż samochodu w Proamie.

Podpisanie umowy kupna-sprzedaży oraz przekazanie dokumentów auta nowemu właścicielowi nie są jedynymi formalnościami, o które musi zadbać osoba zbywająca samochód. Sprzedaż pojazdu należy także zgłosić w Wydziale Komunikacji oraz w Proamie, jeśli właśnie u tego ubezpieczyciela masz polisę samochodową.

Spis treści:

 1. Kiedy trzeba zgłosić sprzedaż samochodu w Proamie?
 2. Zgłoszenie sprzedaży samochodu Proama
 3. Co powinno zawierać zgłoszenie sprzedaży auta w Proamie?
 4. Zwrot składki z ubezpieczenia samochodu w Proamie

Kiedy trzeba zgłosić sprzedaż samochodu w Proamie?

Przekazanie kluczyków samochodu nowemu właścicielowi Prawo nakazuje poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży auta w ciągu 14 dni. Jeśli jednak nie chcesz ponosić niepotrzebnych wydatków, zgłoś zbycie samochodu w Proamie tego samego dnia, w którym sprzedasz auto. Dlaczego?

W okresie między sprzedażą pojazdu a zgłoszeniem jej do ubezpieczyciela ponosisz bowiem odpowiedzialność solidarną wraz z nabywcą pojazdu za płatność tych rat, których termin mija w tym czasie.

Dodatkowo jeśli ubezpieczyciel nie będzie wiedział, że auto zmieniło właściciela, wznowi automatycznie ubezpieczenie OC na następny rok. Jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji, prześlij jak najszybciej do Proamy zawiadomienie o sprzedaży samochodu. Proces windykacji płatności za nową polisę zostanie wstrzymany. Ubezpieczyciel rozwiąże też automatycznie wznowione ubezpieczenie.

Sprawdź, jakie są zalety ubezpieczenia OC w Proamie

Zgłoszenie sprzedaży samochodu Proama

W Proamie sprzedaż samochodu możesz zgłosić w następujący sposób:

 • wysłać mailem skan dokumentu potwierdzającego zbycie pojazdu (np. umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny) pod adres: centrumklienta@proama.pl

 • wysłać kopię dokumentu potwierdzającego sprzedaż tradycyjną pocztą pod adres:

ul. Postępu 15B,
02-767 Warszawa

Co powinno zawierać zgłoszenie sprzedaży auta w Proamie?

Zgłoszenie sprzedaży samochodu powinno zawierać następujące dane:

 • datę zawarcia umowy
 • pełne dane zbywcy i nabywcy (w tym numery PESEL)
 • dane pojazdu

Jeśli znasz numer kontaktowy do nabywcy, to także go podaj.

Zwrot składki z ubezpieczenia samochodu w Proamie

Po sprzedaży auta przysługuje Ci automatycznie prawo do zwrotu składki za niewykorzystany okres dobrowolnych ubezpieczeń samochodowych (np. AC, Assistance, NNW).

Prawo do zwrotu składki OC przysługuje Ci natomiast tylko wtedy, kiedy nabywca zdecyduje się wypowiedzieć umowę ubezpieczenia kupionego przez Ciebie.

Proama zwraca niewykorzystaną składkę:

 • przekazem pocztowym na adres zameldowania,
 • przelewem na wskazany numer konta.

Warto zatem już w zgłoszeniu sprzedaży zamieścić numer swojego konta bankowego. Wtedy Proama przeleje Ci pieniądze, kiedy tylko uzyskasz prawo do zwrotu.

Zobacz, jakie ubezpieczenia oferuje Proama

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-04-06

Ubezpieczenie OC Nissan – ile kosztuje?

Japońska marka Nissan kojarzy się w Europie głównie z samochodami terenowymi oraz sportowymi. A ile zapłaci się za ubezpieczenie OC Nissana Qashqai oraz innych modeli?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-04-02

Ubezpieczenie OC Fiat – ile kosztuje?

Fiat 126p, czyli popularny Maluch, to auto, które rozpozna nawet osoba nieinteresująca się w ogóle motoryzacją. A jaka jest cena ubezpieczenia OC dla Fiata 126p oraz innych modeli włoskiej marki,...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-29

Zgłoszenie sprzedaży samochodu w MTU24

Zgłoszenie sprzedaży samochodu to obowiązek, o którym wiele osób zapomina. Tymczasem jego niedopełnienie może mieć przykre konsekwencje. Sprawdzamy, jak zgłosić sprzedaż auta w MTU24.

Czytaj więcej
Komentarze