Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie OC Fiat – ile kosztuje?

Ubezpieczenie OC Fiat – ile kosztuje?

Data publikacji: 2020-04-02
Fiat 126p, czyli popularny Maluch, to auto, które rozpozna nawet osoba nieinteresująca się w ogóle motoryzacją. A jaka jest cena ubezpieczenia OC dla Fiata 126p oraz innych modeli włoskiej marki, takich jak Fiat Seicento, Panda czy Punto?

Samochody marki Fiat nie cieszą się opinią najlepszych aut na rynku. Mimo to na polskich drogach nadal można spotkać wiele pojazdów tej włoskiej firmy, w tym także tych modelów, które nie są produkowane już od wielu lat, jak Fiat 126p czy Fiat Seicento. Czy właściciele Fiatów mogą znaleźć tanie OC dla swoich aut? Tak! Kalkulacje wykonane przy pomocy porównywarki Ubea.pl pokazały, że OC dla Fiata można dostać już za 348 zł! Za 729 zł jest natomiast możliwy zakup całego pakietu ubezpieczeń OC i AC.

Najtańsze OC i AC Fiat:

Ubezpieczenie Model Fiata Cena
OC Fiat Punto 348 zł
OC + AC Fiat Bravo 729 zł

Spis treści:

 1. Ubezpieczenie OC Fiat – ile kosztuje ubezpieczenie?
 2. OC Fiat – ile kosztuje?
 3. Czy warto kupować ubezpieczenie AC dla Fiata?
 4. AC Fiat – ile zapłacisz za polisę?
 5. Fiat - czy warto kupić to auto?

Ubezpieczenie OC Fiat – ile kosztuje ubezpieczenie?

Ubezpieczenie OC Fiat OC zawsze zapewnia taki sam zakres ochrony, ponieważ jego warunki są uregulowane ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych. Cena tej polisy potrafi być jednak bardzo różna zależnie od historii ubezpieczeniowej kierowcy, miejsca zamieszkania, pojemności silnika auta, planowanego rocznego przebiegu i wielu innych czynników. Dodatkowo każdy ubezpieczyciel ustala własną politykę dotyczącą cen ubezpieczenia, więc ta sama osoba może otrzymać propozycje OC różniące się nawet o 1000 zł. Z tego powodu tak ważne jest, by przed zakupem polisy porównać oferty poszczególnych ubezpieczycieli.

Aby przekonać się, ile kosztuje ubezpieczenie OC Fiata, policzyliśmy cenę na Ubea.pl dla kilku właścicieli Fiatów. Kierowcy ci różnią się doświadczeniem za kółkiem, wiekiem oraz miejscem zamieszkania. Można więc sprawdzić, jak zmienia się cena w zależności od tych czynników. Koszt OC został policzony dla takich modeli aut włoskiej marki jak Fiat 126p, Fiat Seicento czy Fiat Tipo.

Poniżej opisujemy kierowców, dla których policzono koszt OC:

Wariant 1: pani Dorota ma 42 lata i jest mieszkanką Kazimierza Dolnego. OC kupuje od 14 lat i nie ma na koncie żadnej szkody.
Wariant 2: pan Antoni mieszka w Łodzi i ma 40 lat. Od 7 lat kupuje OC i przez ten czas nie spowodował żadnej szkody.
Wariant 3: pani Alina, 30-latka z Gliwic, OC kupuje od 6 lat. W zeszłym roku była niestety sprawczynią szkody.
Wariant 4: pan Maciej w zeszłym roku kupował swoje pierwsze OC w życiu. Jest mieszkańcem Sanoka i ma 22 lata. Nie spowodował dotąd żadnej szkody.

Ubezpieczenie OC Fiat 126p

Fiat 126p, powszechnie znany jako Maluch lub Mały Fiat, to samochód bez którego nie sposób wyobrazić sobie historię polskiej motoryzacji. Mimo że nie jest produkowany już od 20 lat, to nadal na drogach można napotkać Fiaty 126p. Ile kosztuje ubezpieczenie OC Fiata 126p?

Fiat 126p - przykładowe kalkulacje OC:

Kierowca Najtańsza propozycja ubezpieczenia OC
Pani Dorota – doświadczony kierowca z Kazimierza Dolnego 413 zł
Pan Antoni – doświadczony kierowca z Łodzi 428 zł
Pani Alina – kierowca z niedawną szkodą 428 zł
Pan Maciej – młody kierowca 560 zł


Ubezpieczenie OC Fiat 500

W 2007 roku ponownie zaczęto produkować jeden z najsłynniejszych modeli Fiata: Fiat 500. Współczesny Fiat 500 to samochód osobowy klasy aut najmniejszych. Co ciekawe, to auto zdobyło tytuł Europejskiego Samochodu Roku 2008. Czy ubezpieczenie OC Fiata 500 jest drogie?

Fiat 500 - przykładowe kalkulacje OC:

Kierowca Najtańsza propozycja ubezpieczenia OC
Pani Dorota – doświadczony kierowca z Kazimierza Dolnego 364 zł
Pan Antoni – doświadczony kierowca z Łodzi 428 zł
Pani Alina – kierowca z niedawną szkodą 451 zł
Pan Maciej – młody kierowca 805 zł


Ubezpieczenie OC Fiat Bravo

Fiat Bravo jest samochodem osobowym klasy kompaktowej. Włoska marka wypuściła go na rynek razem z Fiatem Brava. Fiat Brava był 5-drzwiowym hatchbackiem, a Fiat Bravo 3-drzwiowym. W 2001 r. te modele zostały zastąpione przez Fiata Stilo. W 2007 r. Fiat powrócił jednak do produkcji Fiata Bravo. Jaka jest cena ubezpieczenia OC Fiata Bravo?

Fiat Bravo - przykładowe kalkulacje OC:

Kierowca Najtańsza propozycja ubezpieczenia OC
Pani Dorota – doświadczony kierowca z Kazimierza Dolnego 426 zł
Pan Antoni – doświadczony kierowca z Łodzi 547 zł
Pani Alina – kierowca z niedawną szkodą 772 zł
Pan Maciej – młody kierowca 947 zł


Ubezpieczenie OC Fiat Doblo

Jeśli szukasz samochodu osobowo-dostawczego, Fiat Doblo jest propozycją dla Ciebie. Sytuuje się on pomiędzy samochodami typu kombi a van. Przestronność oraz dobra widoczność to główne zalety tego auta, wybieranego często zarówno przez osoby prywatne, jak i małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Czy ubezpieczenie OC Fiata Doblo jest drogie?

Fiat Doblo - przykładowe kalkulacje OC:

Kierowca Najtańsza propozycja ubezpieczenia OC
Pani Dorota – doświadczony kierowca z Kazimierza Dolnego 411 zł
Pan Antoni – doświadczony kierowca z Łodzi 525 zł
Pani Alina – kierowca z niedawną szkodą 794 zł
Pan Maciej – młody kierowca 1185 zł


Ubezpieczenie OC Fiat Panda

Zwrotny i mieszczący się wszędzie Fiat Panda to doskonały wybór na miejskie auto. Jednocześnie samochód ten jest dość stabilny na autostradzie. Ile wynosi średnia cena OC Fiata Panda?

Fiat Panda - przykładowe kalkulacje OC:

Kierowca Najtańsza propozycja ubezpieczenia OC
Pani Dorota – doświadczony kierowca z Kazimierza Dolnego 382 zł
Pan Antoni – doświadczony kierowca z Łodzi 441 zł
Pani Alina – kierowca z niedawną szkodą 481 zł
Pan Maciej – młody kierowca 771 zł


Ubezpieczenie OC Fiat Punto

Fiat Punto jest typowym przedstawicielem klasy aut miejskich. Na rynku używanym samochody te są dość tanie. Równocześnie nie są one zbyt awaryjnymi pojazdami. A ile kosztuje polisa OC dla Fiata Punto?

Fiat Punto - przykładowe kalkulacje OC:

Kierowca Najtańsza propozycja ubezpieczenia OC
Pani Dorota – doświadczony kierowca z Kazimierza Dolnego 348 zł
Pan Antoni – doświadczony kierowca z Łodzi 439 zł
Pani Alina – kierowca z niedawną szkodą 501 zł
Pan Maciej – młody kierowca 846 zł


Ubezpieczenie OC Fiat Seicento

Fiat Seicento jest tanim samochodem klasy aut najmniejszych. Nie jest to zbyt trwały pojazd, a poważniejsza kolizja może niestety zagrozić zdrowiu kierowcy i pasażerów. Zaletą auta są dość tanie naprawy. Ile zapłacimy za OC Fiata Seicento?

Fiat Seicento - przykładowe kalkulacje OC:

Kierowca Najtańsza propozycja ubezpieczenia OC
Pani Dorota – doświadczony kierowca z Kazimierza Dolnego 390 zł
Pan Antoni – doświadczony kierowca z Łodzi 497 zł
Pani Alina – kierowca z niedawną szkodą 884 zł
Pan Maciej – młody kierowca 757 zł


Ubezpieczenie OC Fiat Stilo

Fiat Stilo – samochód osobowy klasy kompaktowej – zastąpił na rynku Fiata Bravo oraz Bravę. To auto potrafi pozytywnie zaskoczyć osoby mające niezbyt pozytywne opinie o marce Fiat. A ile wynosi średnia cena ubezpieczenia OC Fiata Stilo?

Fiat Stilo - przykładowe kalkulacje OC:

Kierowca Najtańsza propozycja ubezpieczenia OC
Pani Dorota – doświadczony kierowca z Kazimierza Dolnego 437 zł
Pan Antoni – doświadczony kierowca z Łodzi 562 zł
Pani Alina – kierowca z niedawną szkodą 808 zł
Pan Maciej – młody kierowca 993 zł


Ubezpieczenie OC Fiat Tipo

Fiat Tipo to propozycja włoskiej marki w klasie kompaktowej. Jest pojazdem ergonomicznym, łatwym w obsłudze i dość przestronnym. Po wnętrzu widać jednak, że samochód ten odstaje poziomem od ofert innych marek w tej klasie. Czy zaletą Fiata Tipo jest tanie ubezpieczenie OC?

Fiat Tipo - przykładowe kalkulacje OC:

Kierowca Najtańsza propozycja ubezpieczenia OC
Pani Dorota – doświadczony kierowca z Kazimierza Dolnego 406 zł
Pan Antoni – doświadczony kierowca z Łodzi 519 zł
Pani Alina – kierowca z niedawną szkodą 644 zł
Pan Maciej – młody kierowca 860 zł


OC Fiat – ile kosztuje?

Ceny ubezpieczenia OC dla Fiata są zazwyczaj dość niskie. Zwłaszcza właściciele takich modeli jak Fiat 126p czy Fiat 500 mają duże szanse na bardzo okazyjne ceny obowiązkowej polisy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że stosunkowo niskie składki ubezpieczenia Fiata towarzystwa przedstawiają także młodym kierowcom. Tani Fiat zakupiony na rynku używanym może więc być dobrym pomysłem na pierwsze auto.

Nawet właściciele Fiatów mogą sporo zaoszczędzić, porównując cenę ubezpieczenia OC przed zakupem polisy. Jest to widoczne choćby w przypadku osób, które niedawno miały szkodę. Porównywarka Ubea.pl znalazła dla pani Aliny ubezpieczenie OC Fiata Punto w cenie 501 zł. Najdroższa oferta wyniosła jednak 1354 zł, czyli ponad dwa razy więcej.

Jeszcze wyraźniejsze różnice występują w przypadku OC dla młodych osób. Pan Maciej może ubezpieczyć swojego Fiata 126p za 560 zł. Najdroższy ubezpieczyciel zaproponował jednak składkę wynoszącą aż 2320 zł. Zapłacenie aż 1760 zł więcej za obowiązkową polisę byłoby bardzo bolesne nie tylko dla młodej osoby.

Sprawdź, ile kosztuje OC dla Forda

Czy warto kupować ubezpieczenie AC dla Fiata?

Jak pokazują dane policji, kradzieże aut marki Fiat nie są zbyt częste (właściciele takich modeli jak Fiat 500 czy Fiat Seicento powinni jednak zwrócić baczniejszą uwagę na zabezpieczenie swoich pojazdów). Czy oznacza to, że kupowanie ubezpieczenia autocasco dla Fiata nie ma sensu? Niekoniecznie!

Jeżeli posiadasz 10-letniego Fiata, to oczywiście możesz odpuścić kupowanie AC dla swojego auta. Jeśli jednak jesteś właścicielem kilkuletniego, zadbanego Fiata, zastanów się poważnie nad rozszerzeniem ochrony o nieobowiązkowe ubezpieczenie autocasco. AC zapewnia przecież odszkodowanie nie tylko w razie kradzieży.

Dla gałęzi spadającej na zaparkowane auta nie ma znaczenia model pojazdu. Podobnie wandale niszczący samochody stojące przy bloku nie zwracają zwykle uwagi na to, jaki dokładnie samochód uszkadzają. Jeśli będziesz mieć AC, w tych sytuacjach otrzymasz odszkodowanie. Autocasco zapewni Ci także wypłatę pieniędzy na naprawę auta, jeżeli to Ty spowodujesz wypadek lub kolizję. A przecież każdemu kierowcy może przydarzyć się chwila nieuwagi.

AC Fiat – ile zapłacisz za polisę?

Warunki ubezpieczenia AC nie są ustalane ustawowo, lecz indywidualnie przez każdego ubezpieczyciela. Dlatego wybierając AC, zwróć uwagę nie tylko na cenę, lecz także na warunki oferowanej ochrony.

Przeprowadzając przykładową kalkulację AC, policzyliśmy polisę dla takich modeli Fiata, które były produkowane w ostatnich 10 latach. Nie policzono więc składki AC choćby dla Fiata 126p. Żaden ubezpieczyciel nie przedstawi bowiem oferty autocasco dla tego modelu.

Koszt AC policzono dla opisywanej wcześniej pani Doroty, czyli doświadczonego kierowcy z małego miasta. Aby zobrazować zależność między ceną i warunkami polisy, składki autocasco policzyliśmy dla dwóch wariantów: pierwszy z nich zapewnia minimalną ochronę, a drugi kompleksowe zabezpieczenie Twojego samochodu. Warunki obu wariantów przedstawiono poniżej.

Wariant 1 – AC o najmniejszym zakresie ochrony:

 • odszkodowanie wyliczone na podstawie kosztorysu
 • części zamienne
 • amortyzacja
 • udział własny

Wariant 2 – AC o pełnym zakresie ochrony:

 • naprawa w serwisie
 • części oryginalne
 • brak amortyzacji
 • brak udziału własnego

Fiat – przykładowe kalkulacje OC+AC:

Model Fiata Wariant 1: cena OC+AC Wariant 2: cena OC+AC
Fiat 500 855 zł 1258 zł
Fiat Bravo 729 zł 1290 zł
Fiat Doblo 909 zł 1415 zł
Fiat Panda 845 zł 1376 zł
Fiat Punto 820 zł 1295 zł
Fiat Tipo 889 zł 1729 zł


Jak widać, autocasco dla Fiata jest dość tanie. Już za około 800 zł można otrzymać zestaw OC+AC zapewniający podstawową ochronę. Ceny pakietów oferujących kompleksowe zabezpieczenie też nie są zbyt wygórowane.

Fiat - czy warto kupić to auto?

Przez wiele lat Fiat był marką samochodów, która wpływała najmocniej na wizerunek polskich dróg. Obecnie można je spotkać o wiele rzadziej, ale za to znacząco podniosła się jakość aut włoskiej marki.

Fiat to dobry pomysł na tanie auto do miasta lub dla młodego kierowcy. Części do pojazdów tej marki nie są zbyt drogie i bardzo łatwo je dostać. Ubezpieczenie OC oraz AC także nie jest zbyt kosztowne. Fiat nie jest może najlepszym wyborem na długie trasy czy rodzinny wyjazd na wakacje, ale już na krótkie, codzienne dojazdy do pracy Fiat Seicento, Panda czy Punto nadadzą się doskonale.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Subaru – ile kosztuje?

Miłośnicy motoryzacji markę Subaru kojarzą przede wszystkim z wykorzystywaniem silników w układzie bokser. Zapewniają one niższy poziom hałasu i wibracji oraz niższy spadek mocy. Eksperci Ubea.pl...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Saab – ile kosztuje?

Jeśli któraś marka aut powinna się kojarzyć z samolotami, to jest to bez wątpienia Saab. Szwedzki koncern rozpoczął swoją historię od produkcji samolotów. Po II Wojnie Światowej firma zaczęła...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-04-06

Ubezpieczenie OC Nissan – ile kosztuje?

Japońska marka Nissan kojarzy się w Europie głównie z samochodami terenowymi oraz sportowymi. A ile zapłaci się za ubezpieczenie OC Nissana Qashqai oraz innych modeli?

Czytaj więcej
Komentarze
tm
2021-12-28 15:29
IP: 91.233.x.x
GDZIE KUPIĆ OC DLA 126p?
odpowiedz
Ubea.pl
2021-12-28 17:29
IP: 79.184.x.x
Polecamy sprawdzić składki OC w naszym kalkulatorze (polisa dla Fiat/FSM 126p). Trzeba tylko pamiętać, że kalkulator Ubea.pl uwzględnia auta wyprodukowane najwcześniej w 1992 roku.
odpowiedz