Strona główna  |  Wiadomości  |  Zgłoszenie sprzedaży samochodu w HDI

Zgłoszenie sprzedaży samochodu w HDI

Data aktualizacji: 2021-09-29
Po podpisaniu umowy sprzedaży samochodu możesz mieć nadzieję, że to już koniec formalności. Zbycie auta należy jednak zgłosić jeszcze w Wydziale Komunikacji i u ubezpieczyciela. Jak poinformować HDI o sprzedaży samochodu?

Spis treści:

 1. Kogo trzeba poinformować o sprzedaży samochodu?
 2. Zgłoszenie sprzedaży samochodu w HDI
 3. Co powinno zawierać zgłoszenie sprzedaży samochodu?
 4. Zwrot składki za ubezpieczenie OC i AC w HDI

Kogo trzeba poinformować o sprzedaży samochodu?

Sprzedaż samochodu - HDI Sprzedaż samochodu należy koniecznie zgłosić w dwóch miejscach:

 • w Wydziale Komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania – masz na to 30 dni
 • u swojego ubezpieczyciela – sprzedaż powinieneś zgłosić w ciągu 14 dni

Pamiętaj zwłaszcza o tym drugim obowiązku. Jego zaniedbanie może się bowiem wiązać z nieprzyjemnymi finansowymi konsekwencjami. Co Ci dokładnie grozi?

Po pierwsze, razem z nabywcą samochodu ponosisz solidarną odpowiedzialność za zapłatę rat za polisę OC, których termin płatności mija między dniem sprzedaży auta a momentem zgłoszenia zbycia pojazdu do ubezpieczyciela. Odpowiedzialność solidarna oznacza, że ubezpieczyciel może dowolnie wybrać, od kogo zażąda zapłaty raty. Skoro jednak to do Ciebie ubezpieczyciel posiada dane kontaktowe, to łatwo się domyślić, jaki będzie wybór towarzystwa.

Po drugie, jeśli ubezpieczyciel nie będzie wiedział o zmianie właściciela auta, przedłuży automatycznie ubezpieczenie OC na następny rok. Następnie zażąda od Ciebie zapłaty składki OC za samochód, którego już nie posiadasz. Będziesz musiał więc tracić czas na udowadnianie towarzystwu, że już nie posiadasz tego auta.

Zobacz, czy ubezpieczenie OC w HDI kupisz online

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń ubea 

Zgłoszenie sprzedaży samochodu w HDI

Jeżeli auto masz ubezpieczone w HDI, jego sprzedaż możesz zgłosić do ubezpieczyciela za pośrednictwem formularza online.

Istnieje także możliwość zgłoszenia sprzedaży tradycyjną pocztą pod adres:

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA S.A.
ul. Łagiewnicka 33A,
30-417 Kraków

lub

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA S.A.
Ul. Zabrska 10
40-083 Katowice

W takim przypadku możesz skorzystać z bezpłatnego wzoru zgłoszenia sprzedaży samochodu przygotowanego przez ekspertów porównywarki ubezpieczeń Ubea.

Sprawdź, jak nawiązać kontakt z HDI w innych kwestiach

Co powinno zawierać zgłoszenie sprzedaży samochodu?

Zgłaszając sprzedaż samochodu, przekaż ubezpieczycielowi następujące informacje:

 • datę sprzedaży / przeniesienia praw własności samochodu
 • numer polisy
 • numer rejestracyjny samochodu
 • imię, nazwisko i numer PESEL dotychczasowego właściciela
 • adres zamieszkania dotychczasowego właściciela
 • imię, nazwisko i numer PESEL nowego właściciela (lub nazwę i numer REGON w przypadku firmy)
 • adres zamieszkania nowego właściciela (lub siedzibę w przypadku firmy)
 • skan dokumentu potwierdzającego zmianę właściciela (umowa kupna / sprzedaży, umowa darowizny, dokument potwierdzający nabycie spadku itp.)

Zwrot składki za ubezpieczenie OC i AC w HDI

Wiele osób po sprzedaży samochodu oczekuje, że od razu otrzyma od ubezpieczyciela zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Pamiętaj jednak, że zgodnie z obecnym prawem ubezpieczenie OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela. Dopiero jeżeli nabywca zdecyduje się wypowiedzieć Twoją polisę OC i zakupić nową w innym towarzystwie, zyskujesz prawo do zwrotu składki.

O taki zwrot możesz poprosić HDI online za pośrednictwem formularza online. Jest to zdecydowanie najszybszy sposób, jako że w formularzu podasz od razu numer konta bankowego, na który ubezpieczyciel ma Ci przesłać pieniądze.

Inaczej ta kwestia wygląda w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych samochodu, takich jak AC czy NNW. Takie polisy nie przechodzą na nowego właściciela, więc możesz od razu po sprzedaży poprosić HDI o zwrot niewykorzystanej składki.

Sprawdź, jakie ubezpieczenia ma w swojej ofercie HDI?

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń ubea 

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-30

Przejęcie OC

Po zmianie właściciela auta OC przechodzi automatycznie na nabywcę. Mimo to przejęcie OC rodzi wiele pytań. Eksperci Ubea.pl przygotowali więc poradnik, który wyjaśnia wszelkie wątpliwości związane...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-10-01

Jak odstąpić od umowy ubezpieczenia zawartego na odległość?

Niższa cena i wygoda zakupu to nie jedyne zalety kupna ubezpieczenia przez Internet. Zawierając polisę przez Internet, możesz odstąpić od umowy w ciągu 30 dni, nie podając przyczyn. Jak skutecznie...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-10-27

Wypowiedzenie OC w HDI

Ubezpieczenie OC jest szczególną polisą, której warunki są ściśle określone w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. W tym akcie prawnym znajdziemy też informacje na temat tego, w jakich dokładnie...

Czytaj więcej
Komentarze
Aneta Jachymiak
2021-06-17 14:56
IP: 80.53.x.x
zawiodomienie o sprzedazy samochodu
odpowiedz
Ubea.pl
2021-06-17 15:43
IP: 78.10.x.x
Dzień dobry, jeśli chce Pani zgłosić sprzedaż auta, musi Pani skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem. W artykule znajdzie Pani informację, jakie sposoby poinformowania o zbyciu auta akceptuje HDI.
odpowiedz
Dawidsl
2020-06-22 15:33
IP: 89.64.x.x
Od ponad tygodnia czekam od hdi na zwrócenie składki, najpierw miał być numer polisy i numer konta i dokument potwierdzający sprzedanie lub zezłomowanie pojazdu który wysłałem oczywiście i prosze o zwrot nadmiaru składki... od tygodnia nic, teraz zadzwoniłem i... ma być wniosek z podpisem który wysłałem wiec zobaczymy co bedzie , jak musisz zapłacić składke to nikt ci nie da znać sam musisz pamiętać , jak zapłacisz to po tygodniu dostajesz upomnienie że nie zapłaciłeś i dostajesz list żę jak nie zapłacisz to jakaś tam doliczona kwota , musisz wysyłac email z potwierdzedniem zapłaty, komedia, lmao w innej firmie to sami do mnie dzwonili że mam nadpłateczy coś, że kończy sie ubezpieczenie to i tamto .....
odpowiedz
Ubea.pl
2020-06-22 15:43
IP: 83.3.x.x
Zgodnie z prawem ubezpieczyciel powinien dokonać zwrotu składki niezwłocznie, nie później niż w ciągu 14 dni od momentu otrzymania wniosku o zwrot składki oraz stosownych dokumentów potwierdzających prawo do takiego zwrotu.
odpowiedz