Strona główna  |  Wiadomości  |  Wypowiedzenie OC w HDI

Wypowiedzenie OC w HDI

Data aktualizacji: 2020-10-27
Ubezpieczenie OC jest szczególną polisą, której warunki są ściśle określone w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. W tym akcie prawnym znajdziemy też informacje na temat tego, w jakich dokładnie sytuacjach można wypowiedzieć polisę.

Spis treści:

 1. Kiedy można wypowiedzieć ubezpieczenie OC?
 2. Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC w HDI?
 3. Rezygnacja z OC poprzedniego właściciela w HDI

Kiedy można wypowiedzieć ubezpieczenie OC?

Podpisanie wypowiedzenia OC w HDI Ubezpieczenie OC możesz wypowiedzieć w następujących sytuacjach:

 • na koniec obowiązywania dotychczasowej polisy – możesz to zrobić najpóźniej na dzień przed końcem obowiązywania ubezpieczenia;

 • jeżeli masz podwójne ubezpieczenie – jeśli nie wypowiesz ubezpieczenia, przedłuży się ono automatycznie na kolejny rok. Niektórzy kierowcy o tym zapominają i kupują nową polisę, nie wypowiadając jednocześnie poprzedniej. W rezultacie mają dwa ubezpieczenia. W takim przypadku możesz wypowiedzieć tę polisę, która przedłużyła się automatycznie. Pamiętaj jednak, że będziesz musiał zapłacić za ten okres, kiedy towarzystwo udzielało Ci ochrony.

 • kupno ubezpieczenia w systemie direct – jeśli kupisz polisę przez Internet lub telefon, możesz wypowiedzieć OC w ciągu 30 dni od zawarcia umowy. Kupując OC osobiście u agenta lub w oddziale, nie masz takiego prawa.

 • OC poprzedniego właściciela – po zakupie auta OC zawarte przez poprzedniego właściciela przechodzi automatycznie na Ciebie. Możesz jednak w dowolnym momencie je wypowiedzieć i zakupić nową polisę w innym towarzystwie.

 • po wyrejestrowaniu samochodu – wyrejestrowany samochód nie musi już oczywiście posiadać ubezpieczenia OC. Pamiętaj jednak, że w Polsce wyrejestrowanie samochodu jest możliwe jedynie wtedy, kiedy:

  • przekazujesz pojazd do stacji demontażu,
  • ktoś ukradnie Twoje auto,
  • udokumentujesz trwałą i zupełną utratę pojazdu (np. w wyniku wypadku drogowego),
  • sprzedasz samochód do innego kraju,
  • Twój samochód zostanie zarejestrowany za granicą.

Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC w HDI?

Jeżeli masz ubezpieczenie OC w HDI, możesz je wypowiedzieć na jeden z następujących sposobów:

 • online za pośrednictwem formularza

 • pocztą – wypowiedzenie prześlij pod adres:

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA S.A.
ul. Łagiewnicka 33A,
30-417 Kraków

lub

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA S.A.
Ul. Zabrska 10
40-083 Katowice

Kiedy rezygnujesz z polisy, możesz skorzystać z bezpłatnego wzoru wypowiedzenia OC samochodu. Pamiętaj, by zaznaczyć, z jakiego powodu wypowiadasz polisę OC i by własnoręcznie podpisać rezygnację.

Zobacz, czy ubezpieczenie OC w HDI kupisz przez Internet

Rezygnacja z OC poprzedniego właściciela w HDI

Jeżeli kupujesz samochód, który jest ubezpieczony w HDI, możesz zrezygnować z tego OC na jeden z podanych powyżej sposobów. Pamiętaj jednak, że jeśli wypowiadasz OC, od razu musisz zawrzeć nowe ubezpieczenie w innej firmie. Już za jeden dzień braku OC grozi bowiem wysoka kara.

O rezygnacji z OC poinformuj także poprzedniego właściciela. Dzięki temu będzie on mógł zwrócić się do ubezpieczyciela po przysługujący mu zwrot składki za niewykorzystany okres polisy OC.

Sprawdź, jakie ubezpieczenia samochodu są dostępne w HDI

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-30

Przejęcie OC

Po zmianie właściciela auta OC przechodzi automatycznie na nabywcę. Mimo to przejęcie OC rodzi wiele pytań. Eksperci Ubea.pl przygotowali więc poradnik, który wyjaśnia wszelkie wątpliwości związane...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-06-15

Kiedy OC się nie przedłuża?

Automatyczne przedłużenie OC to rozwiązanie, które uchroniło wielu zapominalskich kierowców przed karą za brak obowiązkowego ubezpieczenia. Nie zawsze jednak polisa OC przedłuży się automatycznie....

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-09-23

Podwójne OC – co zrobić?

Ubezpieczyciel wezwał Cię do zapłaty składki OC za ubezpieczenie, o którym nic nie wiedziałeś? Okazało się, że masz podwójne OC na samochód? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji.

Czytaj więcej
Komentarze
M.Słomka
2021-08-29 14:47
IP: 31.0.x.x
Dnia 18.04.2021r poprzez formularz w internecie poinfomowałem HDI że sprzedałem samochód SEAT Leon WOT LV 81 i wypowiedziałem umowę(920010973553).Trudno zresztą ubezpieczać nie swój samochód.Tymaczasem teraz otrzymałem przedłuzenie umowy OC na samochód który sprzedałem i poinformowałem Państwa o tym. Mariusz Słomka Dąbrówka 05-430 ul.Boczna 15
odpowiedz
Ubea.pl
2021-08-30 08:32
IP: 78.8.x.x
Dzień dobry, w takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem i ustalić, czemu Pana zgłoszenie sprzedaży nie zostało zarejestrowane. Tutaj podajemy wszelkie dostępne sposoby kontaktu z HDI: https://ubea.pl/Kontakt-HDI%2Cartykul%2C1628/ W Pana przypadku najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z infolinii HDI.
odpowiedz