Strona główna  |  Wiadomości  |  Zgłoszenie sprzedaży samochodu i zwrot składki w Link4

Zgłoszenie sprzedaży samochodu i zwrot składki w Link4

Data aktualizacji: 2021-09-29
Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że sprzedaż samochodu należy zgłosić w urzędzie. Nie wszyscy już jednak pamiętają, by o zmianie właściciela auta poinformować także swojego ubezpieczyciela. Jak przebiega zgłoszenie sprzedaży pojazdu w Link4?

Według obecnie obowiązujących przepisów prawa na zgłoszenie sprzedaży samochodu u ubezpieczyciela mamy 14 dni. Jeśli zapomnisz o tym obowiązku i nie poinformujesz Link4, że pojazd ma innego właściciela, po kilku miesiącach od sprzedaży auta możesz nagle otrzymać wezwanie do zapłaty składki za OC. Dlaczego?

Spis treści:

  1. Co grozi w przypadku niezgłoszenia sprzedaży auta do Link4?
  2. Jak zgłosić sprzedaż samochodu w Link4?
  3. Jak otrzymać zwrot składki w Link4?

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń ubea

Co grozi w przypadku niezgłoszenia sprzedaży auta do Link4?

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie Jeżeli kupiłeś OC w Link4 na raty, o sprzedaży samochodu poinformuj najlepiej ubezpieczyciela od razu w dniu zbycia pojazdu. Osoba sprzedająca auto ponosi bowiem wraz z nabywcą odpowiedzialność solidarną za zapłatę tych rat OC, których termin mija między dniem sprzedaży samochodu a dniem zgłoszenia sprzedaży. Co oznacza termin „odpowiedzialność solidarna”? Oznacza on, że zarówno Ty, jak i nabywca, odpowiadają za całość opłaty. Skoro ubezpieczyciel posiada dane kontaktowe do Ciebie, to praktycznie na pewno właśnie od Ciebie zażąda opłacenia raty.

Wezwanie do zapłaty może jednak przyjść nawet wtedy, kiedy nie podzieliłeś spłaty OC na raty.

Ubezpieczyciel nie ma przecież szklanej kuli i jeżeli go nie poinformujesz, że auto zmieniło właściciela, towarzystwo nie będzie o tym wiedziało. A co się dzieje z OC, które nie zostało wypowiedziane przed nadejściem ostatniego dnia jego obowiązywania? Ulega ono automatycznemu przedłużeniu. Ubezpieczyciel przedłuży więc Twoje OC na kolejny rok i będzie żądał zapłaty za tę polisę.

Jak zgłosić sprzedaż samochodu w Link4?

Internetowa strefa klienta w Link4 jest bardzo rozbudowana. Zgłoszenie sprzedaży samochodu jest więc możliwe online przy pomocy specjalnego formularza.

Zobacz, co jeszcze załatwisz w internetowej strefie klienta Link4

Do zgłoszenia sprzedaży należy dołączyć skan umowy potwierdzającej zbycie pojazdu (umowa kupna-sprzedaży, darowizny lub inny dokument).

Jak otrzymać zwrot składki w Link4?

Od razu po sprzedaży auta zyskujesz prawo do zwrotu niewykorzystanej składki za dobrowolne ubezpieczenia samochodowe takie jak AC czy Assistance. Zwrot z OC możesz natomiast otrzymać tylko wtedy, jeżeli nabywca auta zdecyduje się wypowiedzieć umowę ubezpieczenia i kupić obowiązkową polisę w innym towarzystwie.

Jak jednak otrzymać zwrot składki z Link4?

Jest to bardzo proste. W formularzu, przy pomocy którego zgłasza się sprzedaż auta, podaje się także numer rachunku bankowego. Link4 wie więc od razu, gdzie przesłać niewykorzystaną składkę.

Jeżeli jednak już dłuższy czas czekasz na należny zwrot składki, przypomnij się ubezpieczycielowi przy pomocy innego formularza. W ten sposób możesz także poprosić o zwrot składki po zezłomowaniu samochodu czy sprzedaniu go za granicę.

Sprawdź, jakie ubezpieczenia ma w swojej ofercie Link4

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-05-27

Ubezpieczenie szyb - porównanie warunków

Ubezpieczyciele kuszą licznymi dodatkami do podstawowego ubezpieczenia samochodu OC i AC. Jednym z jest ubezpieczenie szyb. Jaką ochronę daje ta polisa? Komu się może przydać?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-15

Ubezpieczenie Auto Assistance w Link4

W momencie awarii pojazdu pomoc potrzebna jest zazwyczaj od razu. Mając Assistance w Link4 wiesz, że otrzymasz ją zawsze wtedy, kiedy na drodze wydarzy się coś nieprzewidzianego.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-30

Wypowiedzenie i rezygnacja z OC w Link4

Większość kierowców narzeka na podwyżki ubezpieczenia OC, ale jednocześnie wielu z nich bez protestu przyjmuje propozycję przedłużenia polisy na następny rok w tym samym towarzystwie. Tymczasem...

Czytaj więcej
Komentarze
tadek
2019-03-14 21:36
IP: 83.26.x.x
Mam samochód do sprzedania z rocznym ubezpieczeniem OC .Mam kupca że go kupi ale bez OC.Dzwonie do przedstawiciela link4 czy mogę sprzedać,tak pod warunkiem że napisze oświadczenie o rezygnacji.Kupiec pisze oświadczenie, a ja sprzedaje samochód w piątek wieczorem .Poniedziałek rano jestem u przedstawiciela wysyłamy dokumenty do link 4 o zwrot za 11 miesięcy składki OC .Czekam 2 miesiące nie mam zwrotu gotówki.Odpowiedż zwrot mi się nie należy .Samochód został sprzedany .Mimo mojej interwencji NF nic nie mogę zrobić bo to tajemnica handlowa. Mija już rok ja muszę zapomnieć o OC bo na adwokata mnie nie stać bo jestem emerytem i mam 76 rok .A emetytura jest mi potrzebna na leki i życie.
odpowiedz
Ubea.pl
2019-03-15 08:24
IP: 81.190.x.x
Jeżeli nabywca zrezygnował z OC, to Panu przysługuje zwrot niewykorzystanej składki. Zachęcamy do poproszenia o interwencję Rzecznika Finansowego. Jego pomoc jest darmowa.
odpowiedz
Przemek
2019-06-03 19:52
IP: 79.191.x.x
Niedługo sprzedaję samochód ubezpieczony w Link4 i właśnie szukam w internecie informacji, czy łatwo się odzyskuje składki OC. Polecam Panu poinformować przedstawiciela Link4, że jeśli nic nie oddadzą Panu pieniedzy w ciągu 10 dni, to do windykacji upoważni Pan dział prawny Europejskiego Rzecznika Praw Konsumenta (https://konsument.gov.pl/). Jeśli już ta sama informacja przedsądowa nic nie wskóra, proszę uruchomić procedurę – to nie jest trudne, wystarczy wypełnić formularz i opisać dokładnie przebieg zdarzeń przedstawiając wszystkie dowody dokumentujące nieprawidłową transakcję. W ten sposób odzyskałem pieniądze od nieuczciwych sprzedawców już dwukrotnie w ciagu ostatnich dwóch lat ( raz od firmy wynajmującej samochody w Portugalii, raz ze sklepu internetowego Amazon. Ta instytucja jest naprawdę skuteczna a usługa darmowa. Może to potrwać do kilku miesięcy, ale prawie na pewno odzyska Pan pieniądze.
odpowiedz
Przemek
2019-06-03 19:52
IP: 79.191.x.x
Niedługo sprzedaję samochód ubezpieczony w Link4 i właśnie szukam w internecie informacji, czy łatwo się odzyskuje składki OC. Polecam Panu poinformować przedstawiciela Link4, że jeśli nic nie oddadzą Panu pieniedzy w ciągu 10 dni, to do windykacji upoważni Pan dział prawny Europejskiego Rzecznika Praw Konsumenta (https://konsument.gov.pl/). Jeśli już ta sama informacja przedsądowa nic nie wskóra, proszę uruchomić procedurę – to nie jest trudne, wystarczy wypełnić formularz i opisać dokładnie przebieg zdarzeń przedstawiając wszystkie dowody dokumentujące nieprawidłową transakcję. W ten sposób odzyskałem pieniądze od nieuczciwych sprzedawców już dwukrotnie w ciagu ostatnich dwóch lat ( raz od firmy wynajmującej samochody w Portugalii, raz ze sklepu internetowego Amazon. Ta instytucja jest naprawdę skuteczna a usługa darmowa. Może to potrwać do kilku miesięcy, ale prawie na pewno odzyska Pan pieniądze.
odpowiedz
Ubea.pl
2019-06-04 08:46
IP: 81.190.x.x
Należy pamiętać, że zwrot składki OC przysługuje sprzedawcy tylko wtedy, kiedy nabywca auta zdecyduje się wypowiedzieć dotychczasowe OC. W takim więc przypadku jak opisał @tadek zwrot składki przysługuje. Zazwyczaj jednak sprzedawcy nie przysługuje zwrot składki OC, ponieważ nabywca korzysta z tej polisy.
odpowiedz