Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Zgłoszenie sprzedaży samochodu i zwrot składki w Link4

Data publikacji: 2018-01-25

Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że sprzedaż samochodu należy zgłosić w urzędzie. Nie wszyscy już jednak pamiętają, by o zmianie właściciela auta poinformować także swojego ubezpieczyciela. Jak przebiega zgłoszenie sprzedaży pojazdu w Link4?

Oblicz ubezpieczenie

Oblicz moje OC/AC

Według obecnie obowiązujących przepisów prawa na zgłoszenie sprzedaży samochodu u ubezpieczyciela mamy 14 dni. Jeśli zapomnisz o tym obowiązku i nie poinformujesz Link4, że pojazd ma innego właściciela, po kilku miesiącach od sprzedaży auta możesz nagle otrzymać wezwanie do zapłaty składki za OC. Dlaczego?

Co grozi w przypadku niezgłoszenia sprzedaży auta do Link4?

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie Jeżeli kupiłeś OC w Link4 na raty, o sprzedaży samochodu poinformuj najlepiej ubezpieczyciela od razu w dniu zbycia pojazdu. Osoba sprzedająca auto ponosi bowiem wraz z nabywcą odpowiedzialność solidarną za zapłatę tych rat OC, których termin mija między dniem sprzedaży samochodu a dniem zgłoszenia sprzedaży. Co oznacza termin „odpowiedzialność solidarna”? Oznacza on, że zarówno Ty, jak i nabywca, odpowiadają za całość opłaty. Skoro ubezpieczyciel posiada dane kontaktowe do Ciebie, to praktycznie na pewno właśnie od Ciebie zażąda opłacenia raty.

Wezwanie do zapłaty może jednak przyjść nawet wtedy, kiedy nie podzieliłeś spłaty OC na raty.

Ubezpieczyciel nie ma przecież szklanej kuli i jeżeli go nie poinformujesz, że auto zmieniło właściciela, towarzystwo nie będzie o tym wiedziało. A co się dzieje z OC, które nie zostało wypowiedziane przed nadejściem ostatniego dnia jego obowiązywania? Ulega ono automatycznemu przedłużeniu. Ubezpieczyciel przedłuży więc Twoje OC na kolejny rok i będzie żądał zapłaty za tę polisę.

Jak zgłosić sprzedaż samochodu w Link4?

Internetowa strefa klienta w Link4 jest bardzo rozbudowana. Zgłoszenie sprzedaży samochodu jest więc możliwe online przy pomocy specjalnego formularza.

Zobacz, co jeszcze załatwisz w internetowej strefie klienta Link4

Do zgłoszenia sprzedaży należy dołączyć skan umowy potwierdzającej zbycie pojazdu (umowa kupna-sprzedaży, darowizny lub inny dokument).

Jak otrzymać zwrot składki w Link4?

Od razu po sprzedaży auta zyskujesz prawo do zwrotu niewykorzystanej składki za dobrowolne ubezpieczenia samochodowe takie jak AC czy Assistance. Zwrot z OC możesz natomiast otrzymać tylko wtedy, jeżeli nabywca auta zdecyduje się wypowiedzieć umowę ubezpieczenia i kupić obowiązkową polisę w innym towarzystwie.

Jak jednak otrzymać zwrot składki z Link4?

Jest to bardzo proste. W formularzu, przy pomocy którego zgłasza się sprzedaż auta, podaje się także numer rachunku bankowego. Link4 wie więc od razu, gdzie przesłać niewykorzystaną składkę.

Jeżeli jednak już dłuższy czas czekasz na należny zwrot składki, przypomnij się ubezpieczycielowi przy pomocy innego formularza. W ten sposób możesz także poprosić o zwrot składki po zezłomowaniu samochodu czy sprzedaniu go za granicę.

Sprawdź, jakie ubezpieczenia ma w swojej ofercie Link4

Tagi:

Komentarze