Strona główna  |  Wiadomości  |  Zgłoszenie sprzedaży samochodu w Warcie a ubezpieczenie

Zgłoszenie sprzedaży samochodu w Warcie a ubezpieczenie

Data aktualizacji: 2021-09-29
Dostałeś wezwanie od ubezpieczyciela do zapłaty kolejnej raty OC, mimo że auto sprzedałeś już dwa miesiące temu? Uniknąłbyś takiej sytuacji, gdybyś od razu poinformował towarzystwo ubezpieczeniowe o sprzedaży samochodu. Zobacz, jak poinformować Wartę o zmianie właściciela i kiedy możesz dostać zwrot składki.

Polskie prawo nakłada na osobę sprzedającą auto obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu w ciągu 14 dni. Tak naprawdę to jednak nie ustawa powinna nas zmotywować do powiadomienia towarzystwa ubezpieczeniowego o sprzedaży samochodu, lecz chęć zabezpieczenia osobistych finansów.

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie

Dopóki nie zgłosisz sprzedaży pojazdu, ubezpieczyciel będzie żądał od Ciebie zapłaty kolejnej raty polisy. Nie wiedząc o zmianie właściciela, towarzystwo ubezpieczeniowe przedłuży także automatycznie OC na kolejny rok. Odkręcenie tej sytuacji będzie wymagało wiele czasu. O wiele łatwiej od razu po tym, jak się pożegnasz ze swoim autem, poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela. Jak zatem najszybciej zgłosić sprzedaż samochodu w Warcie?

Spis treści:

  1. Zgłoszenie sprzedaży samochodu w Warcie
  2. Zwrot składki za ubezpieczenie w Warcie
  3. Jak otrzymać zwrot składki w Warcie?

Zgłoszenie sprzedaży samochodu w Warcie

Wartę możesz poinformować o sprzedaży samochodu, przesyłając:

Czytelne skany tych dokumentów należy wysłać mailem na adres:

wypowiedzeniaOC@warta.pl

Uwaga! Potwierdzenie zawarcia polisy OC masz natomiast obowiązek przekazać nowemu właścicielowi samochodu.

Zwrot składki za ubezpieczenie w Warcie

Ubezpieczenie OC to pod wieloma względami wyjątkowa polisa. Jest to między innymi jedyne ubezpieczenie samochodu, które przechodzi automatycznie na nowego właściciela. Dlatego sprzedając auto, zyskujesz od razu prawo do otrzymania zwrotu niewykorzystanej składki polisy AC, NNW, Assistance i innych dobrowolnych produktów, lecz nie ubezpieczenia OC.

To kupujący auto decyduje o tym, czy będzie korzystał z OC zawartego przez Ciebie. Jeżeli zdecyduje się wypowiedzieć ubezpieczenie, będziesz mógł zwrócić się do Warty po zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony (od dnia wypowiedzenia polisy przez nowego właściciela do końca jej obowiązywania).

Jak otrzymać zwrot składki w Warcie?

Jeżeli przysługuje Ci zwrot pieniędzy za ubezpieczenie samochodu, wypełnij dyspozycję zwrotu składki.

Do tego dokumentu dołącz czytelne skany lub zdjęcia:

  • zawiadomienia o zbyciu pojazdu lub umowy sprzedaży pojazdu,
  • wypowiedzenia umowy przez nabywcę (jeśli posiadasz taki dokument – nie trzeba go przesyłać, ale przyspieszy to działania po stronie ubezpieczyciela),
  • zaświadczenia o demontażu pojazdu wydanego przez stację demontażu (jeśli oddałeś auto na złom),
  • innego dokumentu potwierdzającego rozwiązanie umowy.

Dokumenty można:

  • wysłać mailem na adres zwroty@warta.pl
  • przekazać osobiście jednemu z agentów Warty (na stronie ubezpieczyciela możesz sprawdzić, gdzie znajdziesz najbliższego przedstawiciela Warty)

W ciągu 14 dni od otrzymania wniosku przez Wartę powinieneś dostać zwrot niewykorzystanej składki OC lub innego ubezpieczenia. Jeżeli zależy Ci na szybkim przesłaniu pieniędzy, prośbę o zwrot wyślij mailem i koniecznie podaj we wniosku numer swojego konta bankowego.

Zobacz też:

Jakie ubezpieczenia samochodu sprzedaje Warta?

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-30

Przejęcie OC

Po zmianie właściciela auta OC przechodzi automatycznie na nabywcę. Mimo to przejęcie OC rodzi wiele pytań. Eksperci Ubea.pl przygotowali więc poradnik, który wyjaśnia wszelkie wątpliwości związane...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Subaru – ile kosztuje?

Miłośnicy motoryzacji markę Subaru kojarzą przede wszystkim z wykorzystywaniem silników w układzie bokser. Zapewniają one niższy poziom hałasu i wibracji oraz niższy spadek mocy. Eksperci Ubea.pl...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-10-02

Kiedy należy zmienić dane w polisie OC?

Zmiana właściciela, przeprowadzka, zwiększenie pojemności silnika, nowy kierowca – wiele rzeczy może się zdarzyć po wykupieniu polisy OC. O których należy powiadomić ubezpieczyciela?

Czytaj więcej
Komentarze