Strona główna  |  Wiadomości  |  Zgłoszenie sprzedaży pojazdu UNIQA

Zgłoszenie sprzedaży pojazdu UNIQA

Data aktualizacji: 2021-09-29
Osoba sprzedająca samochód ma kilka obowiązków do spełnienia. Jednym z nich jest zgłoszenie zbycia pojazdu u ubezpieczyciela. Sprawdź, jak to zrobić w UNIQA.

Sprzedaż samochodu nie jest zbyt skomplikowaną procedurą, jednak i tak wymaga dopełnienia kilku formalności. Zbycie samochodu należy zgłosić:

 • w Wydziale Komunikacji (odpowiednim dla miejsca zarejestrowania pojazdu),
 • u swojego ubezpieczyciela – na poinformowanie towarzystwo masz 14 dni.

Jeśli sprzedajesz auto przed upływem 6 miesięcy od jego kupna, masz dodatkowo obowiązek zgłosić to w zeznaniu podatkowym. Jeśli zarobiłeś coś na transakcji, będziesz musiał zapłacić podatek (jego procent zależy od Twoich zarobków).

Spis treści:

 1. Dlaczego trzeba zgłosić sprzedaż samochodu u ubezpieczyciela?
 2. Zgłoszenie sprzedaży samochodu UNIQA
 3. Zwrot niewykorzystanej składki UNIQA

Dlaczego trzeba zgłosić sprzedaż samochodu u ubezpieczyciela?

Zgłoszenie sprzedaży samochodu Zgłoszenie sprzedaży samochodu u ubezpieczyciela nie jest zbędnym obowiązkiem wynikającym z biurokracji. Poinformowanie towarzystwa ma Cię raczej zabezpieczyć przed niepotrzebnymi wydatkami.

Dopóki bowiem nie powiadomisz ubezpieczyciela, że nie jesteś już właścicielem samochodu, ponosisz razem z nabywcą odpowiedzialność solidarną za zapłatę rat, których termin mija w tym czasie.

Oprócz tego, jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe nie wie, że auto ma już innego właściciela, przedłuży automatycznie umowę polisy na kolejny rok i zażąda od Ciebie zapłaty składki.

Sprawdź, jak zgłosić szkodę w UNIQA

Zgłoszenie sprzedaży samochodu UNIQA

Zgłoszenie sprzedaży przesyłane do UNIQA powinno zawierać:

 • Twoje dane jako zbywcy auta (osobowe, adresowe, kontaktowe, PESEL/REGON),
 • dane nowego właściciela pojazdu (osobowe, adresowe, kontaktowe, PESEL/REGON),
 • numer polisy OC,
 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • datę sprzedaży pojazdu,
 • numer Twojego konta bankowego (ta informacja umożliwi UNIQA zwrot niewykorzystanej składki ubezpieczenia).

Do zgłoszenia dołącz także kopię dokumentu potwierdzającego zbycie samochodu (np. umowę kupna-sprzedaży, umowę darowizny)

W UNIQA zgłoszenie sprzedaży auta jest bardzo proste. Można to bowiem zrobić przy pomocy formularza online. Znajdziesz go na stronie internetowej ubezpieczyciela.

Zwrot niewykorzystanej składki UNIQA

Sprzedając samochód, chciałoby się odzyskać przynajmniej część pieniędzy zainwestowanych w pojazd. Jednym ze sposobów na to jest poproszenie ubezpieczyciela o zwrot niewykorzystanej składki polisy komunikacyjnej.

Musisz jednak pamiętać, że podczas gdy w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych (takich jak AC, NNW czy Assistance), zwrot pieniędzy przysługuje Ci od razu po sprzedaży auta, to już w przypadku OC masz prawo otrzymać niewykorzystaną składkę dopiero wtedy, kiedy nabywca zdecyduje się zrezygnować z tej umowy.

Aby uzyskać zwrot składki w UNIQA, wystarczy wypełnić specjalny formularz online na stronie ubezpieczyciela. UNIQA, po zweryfikowaniu czy faktycznie przysługują Ci pieniądze, wykona przelew na Twoje konto.

Zobacz pełną ofertę ubezpieczeń UNIQA

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-30

Przejęcie OC

Po zmianie właściciela auta OC przechodzi automatycznie na nabywcę. Mimo to przejęcie OC rodzi wiele pytań. Eksperci Ubea.pl przygotowali więc poradnik, który wyjaśnia wszelkie wątpliwości związane...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-07-01

Jak wygląda sprzedaż samochodu za granicę?

Sprzedaż samochodu rzadko kiedy jest łatwym zadaniem. Sytuacja robi się jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy decydujesz się na sprzedaż auta za granicę. Jakie dokumenty są potrzebne w przypadku...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-11-18

Sprzedaż auta wykluczy odszkodowanie z OC?

Niektóre osoby decydują się sprzedać uszkodzony samochód lub motocykl, zamiast go naprawiać. W jaki sposób ustala się wtedy odszkodowanie z OC?

Czytaj więcej
Komentarze