Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta

Jak wygląda sprzedaż samochodu za granicę?

Data publikacji: 2021-07-01

Sprzedaż samochodu rzadko kiedy jest łatwym zadaniem. Sytuacja robi się jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy decydujesz się na sprzedaż auta za granicę. Jakie dokumenty są potrzebne w przypadku sprzedaży pojazdu za granicę? Jakie formalności należy załatwić?

Prędzej lub później nadchodzi moment, kiedy trzeba rozstać się ze swoim dotychczasowym samochodem. Jeżeli tylko stan auta na to pozwala, wiele osób decyduje się na sprzedaż pojazdu. Niekiedy chętny kupiec znajdzie się za granicą. Jak wtedy postąpić i o czym trzeba pamiętać, by sprzedaż auta za granicę poszła gładko i szybko?

Spis treści:

 1. Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi a sprzedaż za granicę
 2. Jakie są metody na sprzedaż samochodu za granicę?
 3. Jak wyrejestrować samochód w momencie sprzedaży?
 4. Wyrejestrowanie auta a zwrot składki OC

Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi a sprzedaż za granicę

Sprzedaż samochodu za granicę Na początku warto zaznaczyć, że dla przebiegu procesu sprzedaży samochodu znaczenia nie ma narodowość nabywcy pojazdu, lecz to gdzie auto będzie używane. Jeżeli zakupem Twojego auta zainteresuje się Czech, który na stałe mieszka i pracuje w Polsce, sprzedaż samochodu pod względem formalności będzie wyglądać tak samo jak transakcja z mężczyzną, który od urodzenia mieszka w bloku obok.

Sytuacja będzie jednak inna, jeśli sprzedajesz auto Litwinowi czy Ukraińcowi, który rusza z nim od razu z powrotem do swojego kraju. O dodatkowych formalnościach warto pamiętać także wtedy, kiedy autem zainteresuje się Polak mieszkający na stałe za granicą.

W następnych akapitach artykułu opisujemy dokładnie, jak sprzedać auto za granicę.

Jakie są metody na sprzedaż samochodu za granicę?

Jak sprzedać samochód za granicę? Istnieją zasadniczo dwa sposoby.

Pierwszy z nich wydaje się wygodniejszy, ale naraża Cię na potencjalne kłopoty. Na czym on polega? Możesz sprzedać auto za granicę w taki sam sposób, w jaki sprzedawałbyś samochód osobie mieszkającej na stałe w Polsce:


 • umowę sprzedaży sporządź w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach (w przypadku sprzedaży obcokrajowcowi umowa powinna być dwujęzyczna),
 • nabywcy auta przekaż dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz potwierdzenie aktualnego ubezpieczenia OC,
 • sprzedaż auta zgłoś w Wydziale Komunikacji właściwym ze względu na miejsce rejestracji pojazdu.

Kupujący może się wtedy udać autem do swojego kraju na dotychczasowych tablicach rejestracyjnych. Kiedy samochód zostanie już zarejestrowany za granicą, zagraniczny urząd powinien poinformować o tym polski Wydział Komunikacji. Na tej podstawie nastąpi wyrejestrowanie samochodu w Polsce.

Jakie zagrożenia wiążą się z takim rozwiązaniem? Nabywca auta rusza w długą trasę do swojego kraju na starych tablicach rejestracyjnych. Jeśli złamie przepisy drogowe, spowoduje kolizję lub wypadek, a następnie zbiegnie z miejsca zdarzenia, policja pociągnie najpierw Ciebie do odpowiedzialności. Oczywiście można sprostować całą sytuację i okazać dokument udowadniający, że w chwili danego zdarzenia nie miało się już nic wspólnego z tym autem. Będzie to jednak kosztowało dużo czasu i nerwów. Niekiedy postępowanie zahacza nawet o sąd. Czy można uniknąć takich problemów? Tak. Wystarczy, że zdecydujesz się na wyrejestrowanie samochodu w Polsce od razu w momencie zawarcia transakcji z kupcem.

Jak wyrejestrować samochód w momencie sprzedaży?

Wyrejestrowanie auta w polskim Wydziale Komunikacji od razu w momencie sprzedaży pojazdu jest mniej wygodne dla nabywcy samochodu. Ty nie musisz się jednak przejmować, co się stanie, jeśli kupiec wykorzysta auto do popełnienia przestępstwa.

Do Wydziału Komunikacji najlepiej udać się razem z nabywcą tuż po podpisaniu umowy sprzedaży.

Aby wyrejestrować samochód w związku ze sprzedażą auta za granicę, należy w urzędzie:


 • wręczyć wypełniony wniosek o wyrejestrowanie pojazdu (wzór znajdziesz na internetowej stronie urzędu. Możesz go także otrzymać w samym Wydziale Komunikacji),
 • okazać dokument tożsamości,
 • oddać tablice rejestracyjne,
 • pokazać dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu, które urzędnik unieważni,
 • okazać umowę potwierdzającą zbycie pojazdu za granicę.

Z Wydziału Komunikacji obcokrajowiec otrzyma tablice wywozowe (tymczasowe tablice rejestracyjne) oraz czasowy dowód rejestracyjny. Dzięki temu będzie mógł pojechać zakupionym samochodem do domu. Takie tablice są ważne przez 30 dni od daty ich otrzymania. Jeżeli jednak do kraju docelowego auto będzie transportowane na lawecie, tablice rejestracyjne nie będą potrzebne.

Za wyrejestrowanie pojazdu należy wnieść opłatę w wysokości 10 zł.

Pamiętaj, że raz wyrejestrowanego pojazdu nie zarejestrujesz już ponownie w Polsce (poza kilkoma wyjątkowymi przypadkami).

Jeżeli obierze się taką drogę, nabywca auta musi wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe na czas powrotu do swojego kraju. Dotychczasowe ubezpieczenie OC przestanie bowiem działać w momencie wyrejestrowania pojazdu.

Wyrejestrowanie auta a zwrot składki OC

W przypadku wyrejestrowania auta przysługuje Ci zwrot niewykorzystanej składki OC. Podstawą do jego otrzymania jest zaświadczenie z urzędu o wyrejestrowaniu samochodu. Licząc wysokość zwrotu, ubezpieczyciel powinien uwzględnić wszystkie dni, które pozostały do zakończenia polisy OC.

Wyrejestrowanie samochodu od razu po sprzedaży auta za granicę wymaga nieco zachodu, ale pozwala uniknąć wielu potencjalnych kłopotów. Jeżeli więc nie chcesz się stresować, obierz właśnie taką drogę.

Tagi:

Komentarze