Strona główna  |  Wiadomości  |  Umowa kupna i sprzedaży samochodu - o czym trzeba pamiętać?

Umowa kupna i sprzedaży samochodu - o czym trzeba pamiętać?

Data aktualizacji: 2021-09-23
Dla osoby, która jeszcze nigdy nie sprzedawała lub kupowała samochodu na rynku wtórnym, taka transakcja może wydawać się prosta i niekłopotliwa. Rzeczywistość jest nieco mniej optymistyczna. Obydwie strony transakcji muszą sprawdzić szczegółowe zapisy w umowie i pamiętać o licznych formalnościach. Kilka aspektów sprzedaży jest szczególnie ważnych. Można je przedstawić w poniższych punktach.

Spis treści:

 1. Punkt 1: sporządzenie odpowiedniego wzorca umowy
 2. Punkt 2: ustalenie zasad płatności za auto i podatek PCC
 3. Punkt 3: uzgodnienie kwestii związanych z polisami (OC/AC)
 4. Punkt 4: rejestracja auta i ewentualny zakup ubezpieczenia

Punkt 1: sporządzenie odpowiedniego wzorca umowy

Gotowe wzorce umowy kupna - sprzedaży samochodu, można łatwo znaleźć w Internecie. Taki dokument dla swoich użytkowników, przygotowała również porównywarka Ubea.pl:

https://ubea.pl/dokumenty/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu.pdf

Umowa kupna sprzedaży samochodu Jeżeli strony transakcji nie mają odpowiedniej wiedzy prawnej, to korzystanie z gotowych wzorów umowy wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Istotne zmiany, które zostały wprowadzone we wzorcu umowy, warto skonsultować z prawnikiem. W tym kontekście trzeba pamiętać, że po zmianach wprowadzonych przez strony, niektóre zapisy mogą być nieskuteczne. Przykładem jest sytuacja, w której samochód został sprzedany przez firmę konsumentowi, a umowa wyklucza odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi. Strony powinny również pamiętać o potwierdzeniu w umowie takich cech jak np. przebieg pojazdu. Kupujący musi natomiast oświadczyć, że stan techniczny auta jest mu znany. Takie oświadczenie później odgrywa ważną rolę w kontekście rękojmi za wady.

Punkt 2: ustalenie zasad płatności za auto i podatek PCC

Strony zawierające umowę kupna - sprzedaży samochodu powinny również określić wartość pojazdu i zasady płatności (gotówka, przelew). Bankowe potwierdzenie przelewu lub potwierdzenie odbioru gotówki przez sprzedawcę, trzeba zachować (podobnie jak jeden egzemplarz umowy). Osoby będące stronami transakcji muszą pamiętać, że jej wartość stanowi podstawę do obliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: podatku PCC). Taką daninę trzeba zapłacić jeśli samochód kosztował więcej niż 1000 zł. Zgodnie z przepisami, podatek PCC stanowi 2% ceny rynkowej pojazdu i powinien być zapłacony przez kupującego w ciągu 14 dni od transakcji. To nabywca auta jest płatnikiem PCC, ale strony poprzez niewielką zmianę ceny samochodu mogą łatwo rozłożyć koszty związane z podatkiem. Niezależnie od podziału kosztów podatku, kupujący musi złożyć deklarację PCC - 3 w lokalnym urzędzie skarbowym. Termin na dostarczenie takiego dokumentu to 2 tygodnie od daty zakupu auta. Urząd skarbowy może przyjąć większą wartość rynkową pojazdu i naliczyć wyższy podatek jeśli uzna, że kwota widniejąca w umowie jest zaniżona. Podatku PCC w ogóle nie zapłacą osoby kupujące samochód od przedsiębiorcy. Takie zwolnienie obowiązuje nawet wtedy, gdy sprzedawca nie rozlicza podatku VAT.

Punkt 3: uzgodnienie kwestii związanych z polisami (OC/AC)

Ubezpieczenie to kolejny ważny aspekt, o którym muszą pamiętać osoby zawierające umowę kupna - sprzedaży pojazdu. W przypadku obowiązkowej polisy OC, przepisy przewidują automatyczne „przejście” takiego ubezpieczenia na nabywcę auta, a sprzedawca jest zobowiązany do przekazania dokumentu potwierdzającego zakup i opłacenie polisy (razem z kluczykami, kartą pojazdu oraz dowodem rejestracyjnym). Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, kupujący może wypowiedzieć umowę OC w dowolnym momencie przed zakończeniem planowanego okresu ochrony. Trzeba jednak pamiętać, że w takiej sytuacji zwrot składki otrzymuje poprzedni właściciel pojazdu. Z jego punktu widzenia, najbardziej korzystne jest szybkie wypowiedzenie umowy OC przez kontrahenta. Dlatego kwestie związane z obowiązkowym ubezpieczeniem, trzeba uzgodnić przed sprzedażą auta. Zawierana umowa sprzedaży może zawierać zapis, który zobowiązuje nabywcę do rezygnacji z OC w określonym terminie lub zapłaty dodatkowej sumy sprzedającemu. Łatwiejsze rozwiązanie polega na tym, że kupujący w obecności drugiej strony podpisuje wypowiedzenie umowy ubezpieczenia, a sprzedawca następnie dostarcza ten dokument do ubezpieczyciela. Niezależnie od wybranego rozwiązania, osoba sprzedająca samochód w ciągu kolejnych dwóch tygodni musi pisemnie powiadomić ubezpieczyciela o zawartej umowie sprzedaży i personaliach nabywcy samochodu (imię, nazwisko, adres zamieszkania i PESEL). Nieco dłuższy termin (30 dni) przewidziano na powiadomienie wydziału komunikacji o sprzedaży pojazdu. Wykonanie takiej procedury w lokalnym starostwie jest niemożliwe bez wypełnionego wniosku i dowodu sprzedaży auta (np. umowy).

Dowiedz się więcej o zasadach rezygnacji z ubezpieczenia OC

Obowiązujące zasady są zupełnie inne w odniesieniu do nieobowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych (np. Autocasco). W umowie lub ogólnych warunkach takich polis zwykle można znaleźć zapis wykluczający możliwość ich przeniesienia na nabywcę pojazdu. Jeżeli ubezpieczyciel zastosował takie rozwiązanie, to Autocasco wygaśnie w dniu sprzedaży samochodu, a dotychczasowy właściciel pojazdu będzie mógł otrzymać zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony.

Dowiedz się, kiedy zapłacisz ratę OC za nowego właściciela

Punkt 4: rejestracja auta i ewentualny zakup ubezpieczenia

Po zakupieniu pojazdu, jego nabywca jest zobowiązany do dokonania rejestracji w ciągu kolejnych 30 dni. Taka procedura nie jest skomplikowana dla osoby, która kupiła używany samochód w kraju. Kierowca powinien jednak pamiętać, że załatwienie formalności w starostwie jest niemożliwe bez:

 • wypełnionego wniosku o rejestrację
 • dowodu własności pojazdu (np. zawartej umowy)
 • karty pojazdu
 • dowodu rejestracyjnego auta wraz z aktualnym badaniem technicznym
 • dowodu zakupu i opłacenia polisy OC
 • dowodu osobistego wnioskodawcy
 • dotychczasowych tablic rejestracyjnych

Nowy właściciel samochodu musi również przygotować pieniądze potrzebne do pokrycia wszystkich kosztów. Standardowa rejestracja samochodu osobowego obecnie kosztuje 180,50 zł. Ten koszt spada do 81 zł, jeżeli wymiana tablic jest niepotrzebna ze względu na rejestrację auta w tym samym powiecie lub mieście na prawach powiatu. Osoba, która zobowiązała się do rozwiązania umowy ubezpieczenia, podpisała wypowiedzenie lub chce uniknąć przeliczenia składki (tzw. rekalkulacji), powinna podjąć decyzję dotyczącą nowej polisy OC. W porównaniu dostępnych ubezpieczeń pomoże nasz kalkulator.

Sprawdź, ile może kosztować nowa polisa OC dla Ciebie

Niezależnie od sposobu zakupienia polisy (Internet, telefon, placówka agenta ubezpieczeniowego), trzeba pamiętać o zapewnieniu ciągłości w okresie ochrony. To ważna kwestia, gdyż wypowiedziana polisa OC przestaje obowiązywać w dniu złożenia pisemnego oświadczenia przez kierowcę. Nawet kilkudniowa przerwa w ciągłości ubezpieczenia może skutkować karą, ponieważ kierowców nieposiadających aktywnej polisy wyszukuje specjalne narzędzie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (tzw. „wirtualny policjant”).

Dowiedz się więcej o działaniu „wirtualnego policjanta”

Najczęściej zadawane pytania
Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży?

W umowie kupna-sprzedaży należy umieścić informacje o sprzedawanym pojeździe: marka, model, rok produkcji, numer nadwozia i cena. Do tego należy dodać: datę transakcji, dane sprzedającego i kupującego, podpisy.

Umowa kupna-sprzedaży i co dalej?

Musisz teraz zgłosić sprzedaż auta w wydziale komunikacji, przekaż OC przekaż osobie, która kupuje od Ciebie samochód.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu - wzór 2022

Wzór umowy kupna sprzedaży nie zmienia się co roku, także nie musisz się obawiać, że coś będzie nieaktualne.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-30

Przejęcie OC

Po zmianie właściciela auta OC przechodzi automatycznie na nabywcę. Mimo to przejęcie OC rodzi wiele pytań. Eksperci Ubea.pl przygotowali więc poradnik, który wyjaśnia wszelkie wątpliwości związane...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-06

Kupno samochodu – wszystko na co musisz zwrócić uwagę

Zakup samochodu – niezależnie czy nowego, czy używanego – to zazwyczaj poważna decyzja finansowa. Warto więc zadbać o szczegóły, poznać dokładnie kupowane auto i nie dać się pokonać formalnościom....

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-10-02

Kiedy należy zmienić dane w polisie OC?

Zmiana właściciela, przeprowadzka, zwiększenie pojemności silnika, nowy kierowca – wiele rzeczy może się zdarzyć po wykupieniu polisy OC. O których należy powiadomić ubezpieczyciela?

Czytaj więcej
Komentarze