Strona główna  |  Wiadomości  |  Polisa dla Ukraińca - jakie oferty będą dobre?

Polisa dla Ukraińca - jakie oferty będą dobre?

Data publikacji: 2022-03-22
Uchodźcy z Ukrainy mogą być nową grupą klientów dla krajowych ubezpieczycieli. Postanowiliśmy sprawdzić, jaka polisa dla Ukraińca będzie dobrym wyborem.

Nie wiemy jeszcze, jak duża będzie ostateczna liczba uchodźców z Ukrainy. W czasie przygotowywania niniejszego artykułu, można było przypuszczać, że w Polsce na nieco dłużej pozostaną ponad 2 mln obywateli Ukrainy. Warto pamiętać, że jeszcze przed rosyjskim atakiem na Ukrainę liczba obywateli tego kraju przebywających w Polsce jako imigranci zarobkowi oraz ich bliscy wynosiła około 1,5 miliona. Część uchodźców wojennych może z czasem stać się klientami rodzimych ubezpieczycieli - podobnie jak Ukraińcy mieszkający od kilku lat w Polsce. Eksperci porównywarki Ubea.pl postanowili zatem wyjaśnić, jaka polisa dla Ukraińca będzie dobrym wyborem. Chodzi nie tylko o ubezpieczenia obowiązkowe. Warto pamiętać, że zarówno wśród uchodźców, jak i Ukraińców przebywających w Polsce już kilka lat, znajdziemy osoby o dobrym statusie zawodowym (np. przedsiębiorców i specjalistów).  

Spis treści:

  1. Polisa dla Ukraińca: brak obywatelstwa nie jest problemem
  2. Przed zakupem polskiego OC trzeba przerejestrować auto
  3. Zamożniejsi uchodźcy mogą wykupić np. polisy medyczne

Polisa dla Ukraińca: brak obywatelstwa nie jest problemem

Ludzie Ukraina

Niektórzy obywatele Ukrainy mogą zastanawiać się, czy polski ubezpieczyciel sprzeda im jakąkolwiek polisę. Takie obawy są najczęściej związane z brakiem obywatelstwa polskiego i możliwości jego względnie szybkiego uzyskania. Na całe szczęście, praktycznie każda polisa dla Ukraińca jest łatwo dostępna, a zakłady ubezpieczeniowe nie stwarzają trudności. Jedynym wymogiem stawianym przez ubezpieczyciela prawdopodobnie będzie legalny pobyt danej osoby na terenie Polski. „Podobne wymagania przedstawiają również krajowe banki, gdzie obywatel Ukrainy może na przykład założyć konto osobiste, a nawet zaciągnąć kredyt (oczywiście pod warunkiem posiadania odpowiednich dochodów)” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przed zakupem polskiego OC trzeba przerejestrować auto

Praktyka pokazuje, że pierwsza polska polisa dla Ukraińca to zwykle obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) wymagane od kierowców. Trudno się temu dziwić, bo samochodowe OC to ubezpieczenie kupowane najczęściej również przez Polaków. Już od dłuższego czasu widzimy wzrost zainteresowania komunikacyjną ofertą polskich ubezpieczycieli ze strony Ukraińców, którzy zarejestrowali auto w Polsce. Takie rozwiązanie jest wygodne, ponieważ oszczędza kłopotów związanych z obowiązkowym posiadaniem ubezpieczenia granicznego lub Zielonej Karty jako dodatku do OC sprzedanego przez ukraińskiego ubezpieczyciela. Drugą stroną medalu jest to, że Ukrainiec posiadający auto z polską rejestracją przed powrotem do ojczystego kraju będzie musiał mieć Zieloną Kartę lub OC graniczne. „Na szczęście, Zielona Karta jako dodatek do OC jest u krajowych ubezpieczycieli dostępna za darmo albo za niewielką dopłatą” - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.   

Można przypuszczać, że wojenny exodus Ukraińców z czasem zwiększy popyt na obowiązkowe ubezpieczenia OC dla kierowców. Przepisy wskazują bowiem, że pobyt w Polsce dłuższy niż 6 miesięcy wiąże się z koniecznością przerejestrowania samochodu. Do zmiany ubezpieczyciela komunikacyjnego na polską firmę będzie zachęcał Ukraińców fakt, że ich pobyt został ustawowo zalegalizowany na czas 18 miesięcy (zobacz artykuł 2 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa - Dz.U. 2022 poz. 583). „Oczywiście, polisa dla Ukraińca nie musi być tylko komunikacyjnym ubezpieczeniem OC i ewentualnie autocasco” - dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zamożniejsi uchodźcy mogą wykupić np. polisy medyczne

Jeżeli chodzi o nieobowiązkowe oferty, to wydaje się, że polecana polisa dla Ukraińca może być na przykład ubezpieczeniem mieszkania, ubezpieczeniem na życie lub ubezpieczeniem zdrowotnym. W kontekście kwestii medycznych, warto wspomnieć, że ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa zapewniła możliwość korzystania z polskiej publicznej służby zdrowia wszystkim uchodźcom (przez kolejne 18 miesięcy). Niemniej jednak, zamożniejsi obywatele Ukrainy mogą pomyśleć o wykupieniu dobrowolnego ubezpieczenia medycznego. „Taka prywatna medyczna polisa dla Ukraińca oraz jego rodziny stanowi odpowiedź na problemy, z jakimi na pewno będzie zmagać się rodzima służba zdrowia obciążona dużą liczbą dodatkowych pacjentów” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.    

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-06-29

Sztuczna inteligencja zmienia polisy dla kierowców

Sztuczna inteligencja ma duże możliwości rozwoju również w branży ubezpieczeniowej. Chodzi między innymi o ubezpieczenia komunikacyjne.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-06-26

Ubezpieczenie auta na zagranicznych numerach - czy to możliwe?

Czasem pojawiają się pytania, czy można ubezpieczyć auto niezarejestrowane w Polsce. Postanowiliśmy udzielić odpowiedzi dotyczącej OC i autocasco.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-04-16

Barometr Ubea.pl: ceny OC w marcu 2022 r.

Wielu analityków spodziewa się rychłego wzrostu składek OC dla kierowców. Warto sprawdzić, czy taka zmiana miała miejsce już w marcu 2022 roku.

Czytaj więcej
Komentarze