Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie auta na zagranicznych numerach - czy to możliwe?

Ubezpieczenie auta na zagranicznych numerach - czy to możliwe?

Data publikacji: 2022-06-26
Czasem pojawiają się pytania, czy można ubezpieczyć auto niezarejestrowane w Polsce. Postanowiliśmy udzielić odpowiedzi dotyczącej OC i autocasco.

Już od kilku lat mamy do czynienia z większym napływem cudzoziemców do Polski. Jeszcze niedawno chodziło przede wszystkim o imigrantów zarobkowych. Początek konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą zmienił jednak sytuację i spowodował, że do naszego kraju przyjechali uchodźcy wojenni. Większa liczba cudzoziemców sprawia, że coraz częściej pojawiają się pytania o ubezpieczenie auta na zagranicznych numerach. Chodzi o to, czy można ubezpieczyć auto niezarejestrowane w Polsce. Odpowiedź dotycząca obowiązkowego ubezpieczenia OC wydaje się bardziej oczywista. Eksperci porównywarki Ubea.pl postanowili natomiast dokładniej sprawdzić, czy możliwe jest wykupienie autocasco obejmującego auta z zagraniczną rejestracją.

Cudzoziemcom pozostaje nie tylko ubezpieczenie OC graniczne

Odpowiedź na tytułowe pytanie dotycząca obowiązkowych ubezpieczeń OC jest łatwiejsza. Zasady funkcjonowania OC komunikacyjnego dokładnie reguluje bowiem ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152). „Ten akt prawny wyjaśnia nam między innymi, że rejestracja samochodu lub innego pojazdu mechanicznego na terenie Polski jest warunkiem wykupienia ochrony z OC na standardowy okres wynoszący 12 miesięcy” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Warto pamiętać, że cudzoziemiec jeszcze przed upływem terminu sześciomiesięcznego może dokonać rejestracji swojego samochodu w Polsce. Wielu obywateli Ukrainy tak właśnie postępuje, choć przepisy dają im możliwość poruszania się po polskich drogach przez pół roku bez konieczności rejestracji auta w naszym kraju. Taka decyzja części Ukraińców wynika z faktu, że ubezpieczenie graniczne wykupywane w związku z brakiem Zielonej Karty jest dość kosztowne. Mowa o przypadkach, w których wspomnianą polisę graniczną trzeba wykupić przykładowo na pół roku. Jeżeli weźmiemy pod uwagę ubezpieczenie graniczne będące szczególnym rodzajem polisy OC, to odpowiedź na pytanie, czy można ubezpieczyć auto niezarejestrowane w Polsce będzie twierdząca. „Natomiast takie graniczne ubezpieczenie auta na zagranicznych numerach bywa nieopłacalne i kosztowne w razie wyboru dłuższego okresu ochrony” - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

AC: czy możliwe jest ubezpieczenie auta na zagranicznych numerach?

Ubezpieczenie auta na zagranicznych numerach to temat, który wydaje się ciekawy również w kontekście polisy autocasco. Dla cudzoziemców podróżujących po Polsce jest ona oczywiście nieobowiązkowa - tak samo jak w przypadku naszych rodaków. Mimo tego, od niedawna częściej pojawiają się pytania obcokrajowców (najczęściej obywateli Ukrainy) dotyczące tego, jak ubezpieczyć auto w Polsce wykupując autocasco. „Warto pamiętać, że część osób uciekających przed wojną to nieźle zarabiający mieszkańcy dużych ukraińskich miast, którzy mogą być zainteresowani autocasco w razie dłuższego pobytu na terenie Polski” - dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Analitycy Ubea.pl w ramach odpowiedzi na pytanie o AC nurtujące m.in. część cudzoziemców, postanowili sprawdzić ogólne warunki ubezpieczenia (OWU), które wiodące towarzystwa przygotowały dla polis autocasco. Chodzi o to, czy możliwe jest wykupienie AC w Polsce dla samochodu niezarejestrowanego w naszym kraju. Wyniki analizy OWU prezentują się następująco:  

  • PZU/PZU Auto AC - ubezpieczyciel wymaga rejestracji chronionego pojazdu w Polsce
  • Warta/AutoCasco Standard i Komfort - rejestracja auta w Polsce jest wymieniona jako warunek ochrony
  • Ergo Hestia/Ubezpieczenie ERGO 7 - ubezpieczyciel chroni w ramach AC tylko pojazdy zarejestrowane w Polsce
  • UNIQA/AC - zakład ubezpieczeń wymaga rejestracji chronionego pojazdu w Polsce
  • Allianz/Mój Samochód - rejestracja auta w Polsce stanowi warunek świadczenia ochrony
  • Wiener/Pakiet AUTO - ubezpieczyciel ochroni w ramach AC tylko pojazdy zarejestrowane w Polsce
  • Generali/Generali Auto AC - towarzystwo ubezpieczeń wymaga zarejestrowania chronionego pojazdu na terenie RP
  • Proama/Autocasco - rejestracja samochodu w Polsce to warunek świadczenia ochrony z AC
  • Benefia/Autocasco - ochrona z polisy AC może obejmować tylko auta zarejestrowane w Polsce
  • InterRisk/AutoCasco - towarzystwo ubezpieczeń nie chroni aut zarejestrowanych poza granicami Polski

Analiza dokumentów ubezpieczeniowych potwierdziła, że rodzimi ubezpieczyciele nie chcą w ramach AC chronić aut zarejestrowanych poza Polską. Ta odpowiedź na pytanie, czy możliwe jest ubezpieczenie auta na zagranicznych numerach powinna być interesująca nie tylko dla obywateli Ukrainy oraz innych cudzoziemców. „Warto mieć świadomość, że część naszych rodaków posiada samochody zarejestrowane w innych krajach, ale często porusza się nimi po rodzimych drogach. Przykład mogą stanowić osoby na co dzień pracujące za granicą (przykładowo w Niemczech), które jednak regularnie wracają do rodziny mieszkającej w Polsce” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.    

Rejestracja Niemcy

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-02-13

Barometr Ubea.pl: ceny OC w styczniu 2023 r. i całym 2022 r.

Bieżący rok raczej nie rozpoczął się dobrze dla kierowców w kontekście cen OC. Obowiązkowe polisy podrożały bowiem względem grudnia. Roczny wzrost cen to 5%.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-08-09

Barometr Ubea.pl: ceny OC w lipcu 2022 r.

Czerwcowy wzrost średniej ceny OC mógł zaniepokoić kierowców. Wyjaśniamy, czy lipcowe dane są równie negatywne dla właścicieli aut.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-07-04

Barometr Ubea.pl: ceny OC w czerwcu 2022 r.

Maj bieżącego roku przyniósł nieoczekiwany spadek średniego kosztu OC. Warto sprawdzić, czy czerwcowe wiadomości były równie pomyślne dla kierowców.

Czytaj więcej
Komentarze