Strona główna  |  Wiadomości  |  Barometr Ubea.pl: ceny OC w styczniu 2023 r. i całym 2022 r.

Barometr Ubea.pl: ceny OC w styczniu 2023 r. i całym 2022 r.

Data publikacji: 2023-02-13
Bieżący rok raczej nie rozpoczął się dobrze dla kierowców w kontekście cen OC. Obowiązkowe polisy podrożały bowiem względem grudnia. Roczny wzrost cen to 5%.

Początek każdego kolejnego roku może skłaniać do formułowania prognoz dotyczących różnych zjawisk ekonomicznych. Często pojawia się pokusa do przygotowywania całorocznych prognoz na podstawie danych ze stycznia. To dość ryzykowne, ale w przypadku cen obowiązkowego OC oczekiwania analityków są raczej jednoznaczne. Styczniowe dane Ubea.pl potwierdzają natomiast, że nie można mówić o końcu podwyżek. Na początku 2023 r. przeciętna polisa OC oferowana online była o około 5,0% droższa niż rok wcześniej. Warto sprawdzić inne ciekawe dane na temat cen OC, które przygotowali eksperci porównywarki Ubea.pl.

Poziom barometru cenowego ze stycznia 2023 r. = wzrost o 1,5% względem grudnia 2022 r. oraz wzrost o 5,0% w stosunku do stycznia 2022 r.

Nowy rok nie przyniósł zmiany starego sposobu obliczeń

Każdy nowy rok przynosi zmiany dotyczące wielu aspektów. Jednakże sposób obliczania średniej składki OC w ramach barometru Ubea.pl nie uległ zmianom. Podobnie jak w poprzednim roku oraz wcześniejszych latach eksperci naszej porównywarki wzięli pod uwagę ponad 100 000 rzeczywistych, miesięcznych kalkulacji kierowców z kalkulatora OC Ubea.pl. Analityków interesują średnie miesięczne składki OC proponowane internautom przez ubezpieczycieli. Na podstawie tych faktycznych wyliczeń samych kierowców, zostaje ustalona średnia miesięczna składka OC. „Prezentuje ją poniższy wykres. Widzimy na nim również linię trendu przedstawiającą tendencję zmian składek OC z ostatnich 12 miesięcy. Taka forma prezentacji trendu to tegoroczna nowość w naszym barometrze” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przez rok internetowe polisy OC podrożały o około 5% …

Wyniki styczniowej analizy przygotowanej przez porównywarkę Ubea.pl wskazują, że w pierwszym miesiącu nowego roku przeciętna polisa OC oferowana online kosztowała 1314 zł. To kwota znacznie mniejsza od rekordowego odczytu z listopada 2022 r. (1345 zł), który można jednak potraktować jako jednorazowe, dodatnie odchylenie od trendu. „Na uwagę zasługuje fakt, że w ujęciu miesięcznym, czyli względem grudnia 2022 roku przeciętne OC podrożało o kolejne 1,5%. Taka zmiana średniej składki OC z 1295 zł do 1314 zł wydaje się dość znacząca” - ocenia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Roczna zmiana przeciętnego kosztu obowiązkowych ubezpieczeń OC (styczeń 2022 r. - styczeń 2023 r.) wyniosła natomiast równe 5,0%. Jeżeli weźmiemy pod uwagę perspektywę dwuletnią, to okaże się, że od stycznia 2021 roku OC średnio podrożało o 5,7% według naszych danych. „Warto oczywiście pamiętać, że cały czas mówimy o zmianach nominalnych, które nie uwzględniają inflacji. W ujęciu realnym OC przez rok potaniało, co jednak nie stanowi dużego pocieszenia dla rodzimych kierowców” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Nowe dane o wypadkowości stanowią pozytywny sygnał

Jeżeli chodzi o rynkowe i makroekonomiczne uwarunkowania dotyczące cen obowiązkowych polis OC, to sytuacja nie zmieniła się znacząco np. względem listopada 2022 roku. Mamy wciąż do czynienia ze stabilizacją inflacji na wysokim poziomie. Wydaje się, że bieżący rok może przynieść większe kłopoty zakładów ubezpieczeniowych związane z nieterminową płatnością rat za OC. Gospodarstwa domowe odczują bowiem pogorszenie koniunktury gospodarczej. „Dobrą wiadomością dla ubezpieczycieli i kierowców jest natomiast wyraźna poprawa bezpieczeństwa drogowego widoczna od października do grudnia minionego roku” - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Na podstawie dziennych raportów Policji z IV kw. 2022 roku, możemy wywnioskować, że ten miniony kwartał przyniósł 4646 wypadków drogowych skutkujących liczbą 417 ofiar śmiertelnych i 5111 rannych. To bez wątpienia dość dobre wyniki, które mogą mieć związek z nowym taryfikatorem mandatów obowiązującym od 17 września 2022 r. Warto wspomnieć, że kwartalna liczba śmiertelnych ofiar wypadków okazała się najmniejsza od I kw. 2021 r. „Natomiast kwartalna liczba wypadków drogowych (4646) wyglądała znacznie lepiej niż wyniki z IV kw. 2021 roku (6022 wypadki), II kw. 2022 r. (6000 wypadków) i III kw. 2022 r. (6290 wypadków)” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Barometr Ubea.pl styczeń 2023

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-06-28

Ubezpieczyciele już nie zarabiają na OC

Pierwszy kwartał 2023 r. zakończył się nietypową sytuacją, czyli praktycznie zerowym zyskiem ze sprzedaży OC. Jeśli ubezpieczyciele nie zwiększą składek, to poniosą straty.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-05-28

Barometr Ubea.pl: czy najtańsze OC też drożeje?

Najtańsze ubezpieczenia OC są często wybierane przez kierowców. Postanowiliśmy sprawdzić, czy one również ostatnio podrożały.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-03-28

Sprzedaż OC: po rekordowych zyskach nie ma śladu

Wiemy, jak dużo ubezpieczyciele zarobili w 2022 r. na sprzedaży obowiązkowego OC. Miniony rok z pewnością nie był dla nich bardzo dobry.

Czytaj więcej
Komentarze