Strona główna  |  Wiadomości  |  Barometr Ubea.pl: ceny OC w czerwcu 2022 r.

Barometr Ubea.pl: ceny OC w czerwcu 2022 r.

Data publikacji: 2022-07-04
Maj bieżącego roku przyniósł nieoczekiwany spadek średniego kosztu OC. Warto sprawdzić, czy czerwcowe wiadomości były równie pomyślne dla kierowców.

Majowy spadek średniej składki OC na pewno mógł wydawać się nieoczekiwany. Chodzi o fakt, że taka ujemna zmiana przeciętnego kosztu polis OC miała miejsce w warunkach wysokiej inflacji. Nie można również zapominać o zapowiadanym jeszcze na ten rok wprowadzeniu rekomendacji KNF-u dotyczącej likwidacji szkód komunikacyjnych (głównie z OC). Ze względu na prokonsumencki charakter wspomnianej rekomendacji, wzrost kosztów ponoszonych przez ubezpieczycieli w ramach OC wydaje się praktycznie pewny. Warto sprawdzić, czy czerwcowe dane Ubea.pl nadal wskazywały na zaskakujący w obecnych warunkach spadek kosztów OC.

Poziom barometru cenowego z czerwca 2022 r. = wzrost o 4,5% względem maja 2022 roku i wzrost o 7,6% względem czerwca 2021 r.

Czerwcową podwyżkę potwierdza duża liczba kalkulacji

Już pierwszy rzut oka na poniższy wykres upewnia nas, że w czerwcu 2022 r. przeciętny koszt polis OC znacząco wzrósł. Informacje Ubea.pl na temat tej zmiany wydają się wiarygodne, gdyż podobnie jak w poprzednich miesiącach bazują one na ponad 100 000 anonimowych i rzeczywistych kalkulacji internautów. Dzięki wynikom wyliczeń w kalkulatorze OC, które samodzielnie przeprowadzają kierowcy, można ustalić średnią składkę obowiązkowych ubezpieczeń OC z danego miesiąca. Od niedawna taka przeciętna cena OC jest na potrzeby barometru podawana tylko w postaci kwotowej - bez odnoszenia jej do styczniowej wartości stanowiącej wyjściowy poziom barometru (100). „Nowy system prezentacji naszych danych może być bardziej przejrzysty dla wielu osób” - uważa Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Drożeją nie tylko polisy OC z najniższej półki cenowej ...

Najnowsze dane Ubea.pl potwierdzają, że majowy, spory spadek średniego kosztu OC był jednorazowym odchyleniem, a nie zapowiedzią spadkowego trendu. W czerwcu bieżącego roku odnotowano bowiem średnią składkę OC na poziomie 1289 zł. To drugi najwyższy wynik z ostatnich 12 miesięcy. Czerwcowy odczyt sygnalizuje też drugi największy miesięczny wzrost kosztu OC (+4,5%) z poprzednich 12 miesięcy. Znamienny jest fakt, że w czerwcu wzrosły składki wszystkich badanych polis OC - nie tylko tych najtańszych. W ujęciu rocznym (czerwiec 2021 r. - czerwiec 2022 r.) obowiązkowe ubezpieczenia podrożały natomiast o 7,6%. Oznacza to możliwość częściowego zrekompensowania wpływu inflacji. „Dane KNF z I kw. 2022 r. sugerują jednak, że w celu zachowania dotychczasowej zyskowności polis OC, ubezpieczyciele muszą szybciej podnosić składki” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Barometr Ubea czerwiec 2022

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-05-28

Barometr Ubea.pl: czy najtańsze OC też drożeje?

Najtańsze ubezpieczenia OC są często wybierane przez kierowców. Postanowiliśmy sprawdzić, czy one również ostatnio podrożały.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-03-23

Barometr Ubea.pl: ceny OC a inflacja

Lutowe polisy OC średnio były nieco droższe niż przed rokiem. Po uwzględnieniu inflacji sytuacja cenowa wyglądała jednak zupełnie inaczej.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-05-10

Ile kosztuje OC Tesli?

Samochody marki Tesla są coraz bardziej popularne w Polsce. Odpowiadamy zatem na pytanie, ile kosztuje OC Tesli.

Czytaj więcej
Komentarze