Strona główna  |  Wiadomości  |  Barometr Ubea.pl: ceny OC w marcu 2022 r.

Barometr Ubea.pl: ceny OC w marcu 2022 r.

Data publikacji: 2022-04-16
Wielu analityków spodziewa się rychłego wzrostu składek OC dla kierowców. Warto sprawdzić, czy taka zmiana miała miejsce już w marcu 2022 roku.

Nie tylko analitycy porównywarki Ubea.pl od pewnego czasu mówią o spodziewanych wzrostach składek obowiązkowych polis OC. Przekonanie dotyczące nieuchronności takich podwyżek w 2022 r. jest niemal powszechne. Lutowe dane Ubea.pl potwierdziły niewielki wzrost średniego kosztu ubezpieczeń OC. Warto dowiedzieć się, czy statystyki z marca 2022 roku wskazują na kontynuację wzrostowego trendu. Taka informacja może zainteresować wielu rodzimych kierowców, którzy narzekają np. na wysoki koszt zakupu paliwa.

Poziom barometru cenowego z marca 2022 r. = 99 (wynik dla poprzedniego miesiąca: 101)

Duża próba statystyczna zapewnia rzetelność wyniku

Jeszcze przed udzieleniem odpowiedzi na ciekawe pytanie dotyczące marcowych zmian składek OC, warto wyjaśnić od czego dokładnie zależą notowania barometru cenowego Ubea.pl. Ta analiza już od pięciu lat opiera się na tych samych zasadach. „Mianowicie, eksperci porównywarki Ubea.pl ustalają średnią miesięczną składkę na podstawie ponad 100 000 faktycznych i anonimowych wyliczeń kosztu OC przez internautów. Duża liczba kalkulacji zapewnia rzetelność wyniku” - przypomina Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przeciętny koszt OC z danego miesiąca następnie jest porównywany do wartości dotyczącej stycznia tego samego roku. Styczniowy wynik odpowiada notowaniom barometru równym 100. „Warto pamiętać, że nasz barometr opiera się na ofertach współpracujących towarzystw i odzwierciedla zmiany kosztu polis OC oferowanych online. Chodzi o ubezpieczenia OC bez dodatku w postaci ochrony z NNW” - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Niewielki spadek składki OC nie wyklucza podwyżek

Po sprawdzeniu marcowych danych okazało się, że w trzecim miesiącu bieżącego roku, średni koszt OC ukształtował się na poziomie 1206 zł. Był to wynik mniejszy niż porównywalna wartość dotycząca stycznia (1219 zł) oraz lutego (1231 zł). „W relacji do styczniowego wyniku, średni koszt OC z marca był mniejszy o około 1%. Dlatego marcowy poziom barometru wyniósł 99 (99%)” - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Marcowy spadek średniej składki OC mimo jego niewielkiej skali może wzbudzać pewne zaskoczenie. Mamy bowiem do czynienia z wysoką inflacją. Co więcej, wprowadzenie dość kosztownej dla zakładów ubezpieczeń rekomendacji KNF w sprawie szkód komunikacyjnych wydaje się pewne. Z drugiej strony, historyczne notowania barometru Ubea.pl już pokazały, że miesięczne zmiany często nie odpowiadają dłuższemu trendowi. „O tendencjach cenowych dotyczących OC będzie można powiedzieć więcej po sprawdzeniu danych z pierwszego półrocza” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Barometr infografika marzec 2022

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-09-30

OC na raty oznacza dużą dopłatę?

Podwyżka cen OC może sugerować, że ratalna płatność składki to dobre rozwiązanie. Sprawdzamy, czy OC na raty wiąże się ze sporym wzrostem kosztów.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-07-04

Barometr Ubea.pl: ceny OC w czerwcu 2022 r.

Maj bieżącego roku przyniósł nieoczekiwany spadek średniego kosztu OC. Warto sprawdzić, czy czerwcowe wiadomości były równie pomyślne dla kierowców.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-06-26

Ubezpieczenie auta na zagranicznych numerach - czy to możliwe?

Czasem pojawiają się pytania, czy można ubezpieczyć auto niezarejestrowane w Polsce. Postanowiliśmy udzielić odpowiedzi dotyczącej OC i autocasco.

Czytaj więcej
Komentarze