Strona główna  |  Wiadomości  |  Barometr Ubea.pl: ceny OC w marcu 2022 r.

Barometr Ubea.pl: ceny OC w marcu 2022 r.

Barometr Ubea.pl: ceny OC w marcu 2022 r.

Data publikacji: 2022-04-16
Wielu analityków spodziewa się rychłego wzrostu składek OC dla kierowców. Warto sprawdzić, czy taka zmiana miała miejsce już w marcu 2022 roku.

Nie tylko analitycy porównywarki Ubea.pl od pewnego czasu mówią o spodziewanych wzrostach składek obowiązkowych polis OC. Przekonanie dotyczące nieuchronności takich podwyżek w 2022 r. jest niemal powszechne. Lutowe dane Ubea.pl potwierdziły niewielki wzrost średniego kosztu ubezpieczeń OC. Warto dowiedzieć się, czy statystyki z marca 2022 roku wskazują na kontynuację wzrostowego trendu. Taka informacja może zainteresować wielu rodzimych kierowców, którzy narzekają np. na wysoki koszt zakupu paliwa.

Poziom barometru cenowego z marca 2022 r. = 99 (wynik dla poprzedniego miesiąca: 101)

Duża próba statystyczna zapewnia rzetelność wyniku

Jeszcze przed udzieleniem odpowiedzi na ciekawe pytanie dotyczące marcowych zmian składek OC, warto wyjaśnić od czego dokładnie zależą notowania barometru cenowego Ubea.pl. Ta analiza już od pięciu lat opiera się na tych samych zasadach. „Mianowicie, eksperci porównywarki Ubea.pl ustalają średnią miesięczną składkę na podstawie ponad 100 000 faktycznych i anonimowych wyliczeń kosztu OC przez internautów. Duża liczba kalkulacji zapewnia rzetelność wyniku” - przypomina Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przeciętny koszt OC z danego miesiąca następnie jest porównywany do wartości dotyczącej stycznia tego samego roku. Styczniowy wynik odpowiada notowaniom barometru równym 100. „Warto pamiętać, że nasz barometr opiera się na ofertach współpracujących towarzystw i odzwierciedla zmiany kosztu polis OC oferowanych online. Chodzi o ubezpieczenia OC bez dodatku w postaci ochrony z NNW” - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Niewielki spadek składki OC nie wyklucza podwyżek

Po sprawdzeniu marcowych danych okazało się, że w trzecim miesiącu bieżącego roku, średni koszt OC ukształtował się na poziomie 1206 zł. Był to wynik mniejszy niż porównywalna wartość dotycząca stycznia (1219 zł) oraz lutego (1231 zł). „W relacji do styczniowego wyniku, średni koszt OC z marca był mniejszy o około 1%. Dlatego marcowy poziom barometru wyniósł 99 (99%)” - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Marcowy spadek średniej składki OC mimo jego niewielkiej skali może wzbudzać pewne zaskoczenie. Mamy bowiem do czynienia z wysoką inflacją. Co więcej, wprowadzenie dość kosztownej dla zakładów ubezpieczeń rekomendacji KNF w sprawie szkód komunikacyjnych wydaje się pewne. Z drugiej strony, historyczne notowania barometru Ubea.pl już pokazały, że miesięczne zmiany często nie odpowiadają dłuższemu trendowi. „O tendencjach cenowych dotyczących OC będzie można powiedzieć więcej po sprawdzeniu danych z pierwszego półrocza” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Barometr infografika marzec 2022

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-05-10

Ile kosztuje OC Tesli?

Samochody marki Tesla są coraz bardziej popularne w Polsce. Odpowiadamy zatem na pytanie, ile kosztuje OC Tesli.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-11-07

Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2021 r.

Wrześniowa podwyżka cen OC zaniepokoiła kierowców. W październiku koszty obowiązkowych polis nieco spadły. Nie oznacza to jednak, że następne podwyżki są wykluczone.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-10-08

Ceny OC znowu rosną - jak znaleźć tanie ubezpieczenie OC?

Niewielka sierpniowa obniżka średniej składki za OC była pozytywnym sygnałem dla kierowców. Niestety, wrześniowe dane nie napawają już optymizmem. Czemu ceny OC znowu rosną?

Czytaj więcej
Komentarze