Strona główna  |  Wiadomości  |  Zgłoszenie sprzedaży samochodu w Benefii

Zgłoszenie sprzedaży samochodu w Benefii

Data aktualizacji: 2021-09-29
Osoby sprzedające auto często zapominają o obowiązku powiadomienia o tym fakcie ubezpieczyciela, co może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji finansowych. Zobacz, jak zgłosić sprzedaż samochodu w Benefii.

Spis treści:

  1. Jak szybko trzeba zgłosić sprzedaż samochodu w Benefii?
  2. Zgłoszenie sprzedaży auta w Benefii
  3. Zwrot składki z ubezpieczenia samochodu w Benefii

Jak szybko trzeba zgłosić sprzedaż samochodu w Benefii?

Sprzedane auto Polskie prawo daje byłemu właścicielowi auta 14 dni na poinformowanie ubezpieczyciela o sprzedaży auta. Prawda jest jednak taka, że takie zgłoszenie najlepiej przesłać do towarzystwa tak szybko, jak to tylko możliwe. Inaczej narażasz się na konsekwencje finansowe.

W okresie między sprzedażą auta a poinformowaniem o niej ubezpieczyciela ponosisz bowiem odpowiedzialność solidarną razem z nabywcą samochodu za opłatę rat za polisę, których termin płatności mija w tym czasie.

Oczywiście ten problem Cię nie dotyczy, jeżeli nie rozkładałeś płatności za OC na raty. W takim przypadku niepoinformowanie ubezpieczyciela o sprzedaży grozi jednak innymi konsekwencjami. Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe nie wie, że auto zmieniło właściciela, przedłuży automatycznie polisę OC na następny rok i przyśle do Ciebie wezwanie do zapłaty składki. Tłumaczenie dopiero wtedy, że nie jesteś już włascicielem tego samochodu, zajmie chwilę czasu. Łatwiej od razu po sprzedaży przesłać informację do ubezpieczyciela.

Sprawdź, jak wypowiedzieć OC w Benefii

Zgłoszenie sprzedaży auta w Benefii

W jaki sposób można zgłosić sprzedaż samochodu w Benefii?

Ubezpieczyciel daje następujące możliwości:

  • osobiście:

U dowolnego agenta Benefii

  • mailem:

bok@benefia.pl

  • pocztą:

Benefia
al. Jerozolimskie 162a
02-342 Warszawa

Do zgłoszenia sprzedaży dodaj skan / kopię dokumentu udowadniającego, że nie jesteś już właścicielem samochodu (zazwyczaj będzie to umowa kupna/sprzedaży lub darowizny).

Zwrot składki z ubezpieczenia samochodu w Benefii

Zgłoszenie sprzedaży samochodu nie tylko pozwoli Ci uniknąć różnych nieprzyjemności, lecz także da podstawę do ubiegania się o zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Pamiętaj jednak, że od razu po sprzedaży samochodu przysługuje Ci jedynie zwrot pieniędzy za dobrowolne polisy samochodowe (jak AC, Assistance czy NNW). Zwrot składki z OC przysługuje dopiero wtedy, kiedy nowy właściciel zdecyduje się wypowiedzieć polisę kupioną przez Ciebie. Obowiązkowe ubezpieczenie przechodzi bowiem automatycznie na nabywcę pojazdu.

Jeżeli zapłaciłeś sporo za polisę OC i chcesz mieć pewność, że uzyskasz zwrot tych wydatków, lepszym rozwiązaniem będzie więc podniesienie ceny auta, tak aby zawierała także koszt ubezpieczenia.

Wniosek o zwrot składki można przesłać do Benefii pod adres:

zwroty@benefia.pl

W mailu podaj numer swojego rachunku bankowego, co przyspieszy przesłanie pieniędzy przez ubezpieczyciela.

Sprawdź ofertę ubezpieczeń Benefii

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-30

Przejęcie OC

Po zmianie właściciela auta OC przechodzi automatycznie na nabywcę. Mimo to przejęcie OC rodzi wiele pytań. Eksperci Ubea.pl przygotowali więc poradnik, który wyjaśnia wszelkie wątpliwości związane...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-29

Zgłoszenie sprzedaży samochodu w MTU24

Zgłoszenie sprzedaży samochodu to obowiązek, o którym wiele osób zapomina. Tymczasem jego niedopełnienie może mieć przykre konsekwencje. Sprawdzamy, jak zgłosić sprzedaż auta w MTU24.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-29

Zgłoszenie sprzedaży samochodu w AXA

Podpisałeś z nabywcą umowę kupna-sprzedaży auta oraz zgłosiłeś zmianę właściciela w Wydziale Komunikacji? Przed Tobą jeszcze jedna formalność: zgłoszenie sprzedaży samochodu u ubezpieczyciela....

Czytaj więcej
Komentarze
Dariusz
2022-08-17 15:44
IP: 79.184.x.x
Czy naprawdę posiadają Państwo wzory pisma, aby zamieścić go w artykule?
odpowiedz
Ubea.pl
2022-08-17 16:13
IP: 37.225.x.x
Panie Dariuszu, tutaj znajdzie Pan nasz wzór: https://ubea.pl/dokumenty/zawiadomienie-o-zbyciu-pojazdu.pdf
odpowiedz