Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie AC w PZU

Ubezpieczenie AC w PZU

Data aktualizacji: 2021-09-14
Ubezpieczenie AC w PZU jest dostępne w kilku wariantach. Oprócz tego ubezpieczyciel oferuje kilka możliwości rozszerzenia zakresu ochrony. Dzięki temu każdy kierowca może dopasować polisę AC w PZU do swoich potrzeb.

Ubezpieczenie AC, w przeciwieństwie do OC, jest dobrowolną polisą. Jeżeli jednak masz stosunkowo nowe auto lub mieszkasz w dużym mieście, gdzie istnieje duże ryzyko kradzieży pojazdu, rezygnacja z AC może mieć bardzo złe konsekwencje dla Twoich finansów.

Ubezpieczenie AC dla samochodu Wybierając AC w PZU, możesz dobrać taką ochronę, jakiej potrzebujesz.

Spis treści:

 1. Zakres terytorialny AC w PZU
 2. Warianty AC w PZU
 3. Kalkulator AC w PZU
 4. Rozszerzenia AC w PZU
 5. Wyłączenia odpowiedzialności AC w PZU
 6. Szkoda całkowita z AC w PZU
 7. Kiedy warto kupić AC w PZU?

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń ubea 

Zakres terytorialny AC w PZU

PZU zapewnia ochronę na terenie:

 • Polski
 • innych państw Europy
 • Algierii
 • Maroka
 • Izraelu
 • Tunezji

Uwaga! O ile nie wykupi się odpowiedniego rozszerzenia, AC w PZU nie obejmuje szkód kradzieżowych na obszarze Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii.

Sprawdź także:

Gdzie jest najtańszy pakiet OC+AC

Warianty AC w PZU

AC zapewnia odszkodowanie w razie uszkodzenia lub zniszczenia Twojego pojazdu, niezależnie od tego, czy szkoda jest efektem spowodowanego przez Ciebie wypadku czy też działania żywiołu. Polisa AC to także ochrona w razie kradzieży samochodu.

PZU proponuje kilka wariantów ubezpieczenia różniących się sposobem naprawy auta po szkodzie:

 • wariant serwisowy – do naprawy pojazdu zostaną użyte części oryginalne, których koszt nie zostanie pomniejszony o amortyzację
 • wariant optymalny – do naprawy pojazdu zostaną użyte części alternatywne (czyli wysokiej jakości zamienniki części oryginalnych) lub, jeżeli nie będą one dostępne, części oryginalne (ich koszt zostanie jednak pomniejszony o amortyzację)
 • wariant partnerski – to nowa propozycja PZU. Do naprawy zostaną użyte części oryginalne lub alternatywne, których koszt nie zostanie pomniejszony o amortyzację. Naprawa musi się jednak odbyć w jednym z warsztatów partnerskich ubezpieczyciela.

Uwaga W każdym z wariantów obowiązuje udział własny w wysokości 500 zł. Jeśli natomiast ubezpieczony w pierwszym dniu obowiązywania polisy ma mniej niż 26 lat, udział własny wynosi aż 25% odszkodowania.

Osoby, które szukają tańszej opcji ubezpieczenia, mogą natomiast zawrzeć umowę AC Mini w PZU z ograniczonym zakresem ochrony. Taka polisa nie obejmuje szkód powstałych wskutek zderzenia z innym pojazdem czy przedmiotem. AC Mini zapewni Ci jednak odszkodowanie np. w razie kradzieży czy uszkodzenia samochodu przez nawałnicę. Taka opcja jest dostępna jedynie w przypadku pojazdów mających powyżej 3 lat.

Uwaga W AC Mini udział własny wynosi 20% odszkodowania (nie mniej jednak niż 500 zł).

Zobacz, jaką pomoc zapewni ubezpieczenie assistance w PZU

Kalkulator AC w PZU

Ubezpieczenia AC w PZU, podobnie jak OC, nie kupisz przez Internet. Formularz dostępny na stronie PZU pozwala jedynie na zamówienie kontaktu telefonicznego z agentem.

Rozmowę z przedstawicielem PZU w celu zakupu polisy AC możesz też zamówić, korzystając z kalkulatora OC/AC Ubea.pl. Na dodatek dzięki tej porównywarce poznasz także konkretne propozycje innych towarzystw. Wypełniając jeden formularz, uzyskasz szerokie spojrzenie na rynek.

Rozszerzenia AC w PZU

Jeżeli zależy Ci na jak największej ochronie swojego auta, możesz dokupić któreś z rozszerzeń AC. PZU proponuje następujące opcje:

 • opcja Auto Wartość 100% - ubezpieczyciel, ustalając wartość pojazdu po wypadku, nie uwzględni utraty wartości rynkowej, do której doszło od dnia zawarcia ubezpieczenia AC. Ta opcja jest warta rozważenia, jeśli posiadasz auto, które ma mniej niż 3 lata.
 • objęcie szkód kradzieżowych na terytorium Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii – podstawowe AC w PZU nie zapewni odszkodowania w razie kradzieży auta na terenie jednego z tych krajów
 • objęcie szkód powstałych w pojazdach wykorzystywanych do innych celów niż prywatne (np. taxi, samochód używany do przewozu przesyłek kurierskich, nauki jazdy)
 • Auto Non Stop – to pakiet świadczeń działający tylko na terenie RP. W razie uszkodzenia pojazdu PZU zorganizuje i pokryje koszt wynajmu samochodu zastępczego.
 • Auto Holowanie – dodatkowy limit na holowanie pojazdu z miejsca wypadku. Przydatne, jeśli często jeździsz autem w dalekie trasy.
 • szkody polegająca na zniszczeniu, uszkodzeniu lub utracie bagażu znajdującego się w aucie.
 • Auto Ochrona Sumy Ubezpieczenia – dzięki tej opcji suma ubezpieczenia nie jest pomniejszana o wypłacone odszkodowanie.

Uwaga! Suma ubezpieczenia AC powinna odpowiadać wartości brutto pojazdu. Na ubezpieczenie szkód w bagażu obowiązuje natomiast oddzielna suma w wysokości 5000 zł.

Sprawdź, czy warto dokupić ubezpieczenie szyby w PZU

Wyłączenia odpowiedzialności AC w PZU

Jednym z najważniejszych punktów w umowie, na który powinno się zwrócić uwagę, jest rozdział mówiący o tzw. wyłączeniach odpowiedzialności. Są to sytuacje, kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania, mimo że doszło do wypadku. W przypadku AC w PZU ubezpieczyciel nie odpowiada za zdarzenie, jeśli:

 • wartość szkody nie przekracza 300 zł (jest to tzw. franszyza integralna zabezpieczająca ubezpieczyciela przed koniecznością naprawy drobnych zarysowań i uszkodzeń)
 • szkodę spowodowano umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa ubezpieczonego / osoby uprawnionej do korzystania z auta / osoby z którą ubezpieczony pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym
 • szkodę spowodowano w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających czy substancji psychotropowych
 • kierowca nie posiadał uprawnień do kierowania
 • pojazd był niezarejestrowany / nie posiadał ważnego dowodu rejestracyjnego / badania technicznego
 • szkoda została spowodowana działaniami wojennymi, udziałem w strajku, rozruchach, aktach terrorystycznych
 • szkoda powstała w związku z używaniem pojazdu jako narzędzia przestępstwa
 • szkoda jest wynikiem eksploatacji
 • szkoda powstała przez używanie niezgodnie z przeznaczeniem
 • szkoda powstała przez niewłaściwe załadowanie
 • pojazd ukradziono po tym jak kierowca pozostawił wewnątrz auta kluczyk lub sterownik służący do jego otwierania lub opuścił samochód bez zabezpieczenia go (chyba że sprawca kradzieży uniemożliwił to przez wcześniejsze użycie przemocy / zagrożenie przemocą)
 • uszkodzono / ukradziono sprzęt multimedialny, którego wyjmowany element pozostawiono w aucie po opuszczeniu pojazdu
 • szkoda powstała w wyposażeniu pojazdu niewymienionym w umowie AC
 • szkoda polega na awarii pojazdu
 • szkoda powstała podczas jazd wyścigowych / konkursowych / treningów do tych jazd
 • szkoda dotyczy elementów nieuszkodzonych, których wymiana wynika ze zmian konstrukcji pojazdu wprowadzonych przez producenta.

Uwaga! Ubezpieczyciel musi udowodnić, że dany czynnik miał bezpośredni wpływ na wystąpienie szkody lub jej zwiększenie. Dla przykładu jeżeli zły stan techniczny pojazdu nie był przyczyną wypadku, PZU nie może odmówić odszkodowania ze względu na to, że samochód nie ma ważnych badań technicznych.

Przeczytaj, kiedy nie działa ubezpieczenie ochrony prawnej w PZU

Szkoda całkowita z AC w PZU

W przypadku ubezpieczeń AC to ubezpieczyciel decyduje, jak duża musi być szkoda, by została już uznana za całkowitą. PZU przyjęło dość standardowe rozwiązanie: jeśli koszty naprawy przekroczą 70% wartości pojazdu w dniu ustalania odszkodowania, mamy już do czynienia ze szkodą całkowitą.

Sprawdź także: Jak działa szkoda całkowita w OC?

Kiedy warto kupić AC w PZU?

AC na pewno warto kupić, jeżeli posiadasz kilkuletnie auto w dobrym stanie. Jeśli natomiast jesteś właścicielem starszego pojazdu, możesz zastanowić się nad AC w wersji Mini. Warto je kupić zwłaszcza wtedy, kiedy mieszkasz w dużym mieście lub na terenie, gdzie dość często przechodzą nawałnice grożące uszkodzeniem pojazdu.

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń ubea 

Zobacz także:

Oferta ubezpieczeń PZU

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-06-28

Ubezpieczenie AC a kradzież kół i katalizatora

Kradzieże kół i katalizatorów stają się prawdziwą plagą. Czy ubezpieczenie autocasco ochroni przed finansowymi skutkami takich przestępstw?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-28

Franszyza integralna i franszyza redukcyjna - czym się różnią?

Franszyza integralna oraz redukcyjna są typowe dla ubezpieczeń autocasco. Postanowiliśmy wyjaśnić, jak dokładnie działają takie ograniczenia ochrony z AC.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-28

Jakie ubezpieczenie od kradzieży samochodu wybrać?

W samym 2017 r. wszczęto aż 9 823 postępowań w sprawach o kradzież auta. Niestety, zdecydowana większość skradzionych pojazdów nie powraca już do właścicieli. Czy można znaleźć tanie ubezpieczenie...

Czytaj więcej
Komentarze