Strona główna  |  Wiadomości  |  Franszyza integralna i franszyza redukcyjna - czym się różnią?

Franszyza integralna i franszyza redukcyjna - czym się różnią?

Data aktualizacji: 2021-09-28
Franszyza integralna oraz redukcyjna są typowe dla ubezpieczeń autocasco. Postanowiliśmy wyjaśnić, jak dokładnie działają takie ograniczenia ochrony z AC.

Ubezpieczenia autocasco zawsze mają charakter dobrowolny. Właśnie dlatego ubezpieczyciele oferujący wspomniane polisy mogą dobrowolnie kształtować zakres gwarantowanej ochrony. Ta kwestia odróżnia ubezpieczenia AC od obowiązkowych polis OC.

W przypadku OC dla kierowców nie mamy więc do czynienia z tak zwanymi franszyzami. Są one natomiast typowe dla autocasco. Liczne osoby, które wcześniej nie posiadały ubezpieczenia AC, mogą dokładnie nie wiedzieć, jak franszyza redukcyjna oraz franszyza integralna zmniejszają wypłacone odszkodowanie.

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl wyjaśnili zastosowanie i sposób funkcjonowania obydwu franszyz odwołując się do rozwiązań faktycznie stosowanych przez ubezpieczycieli.

Spis treści:

  1. Franszyza integralna dotyczy jedynie małych szkód
  2. Przykładowy poziom stawek franszyzy integralnej w przypadku polis autocasco (listopad 2019 r.)
  3. Franszyza redukcyjna czasem zastępuje integralną

Franszyza integralna dotyczy jedynie małych szkód

Franszyza integralna i redukcyjna zmniejszą odszkodowanie Objaśnienia dotyczące franszyz warto rozpocząć od ograniczenia ochrony z autocasco, które dotyczy wyłącznie szkód o małej wartości. Mowa o tak zwanej franszyzie integralnej (zwanej też względną / warunkową), która wyznacza minimalny limit odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody.

Zakłady ubezpieczeń wprowadziły wspomnianą franszyzę, aby uniknąć kłopotliwej dla nich likwidacji dużej liczby szkód o małej wartości jednostkowej (np. 200 zł - 300 zł) - tłumaczy Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Analiza ekspertów Ubea.pl przeprowadzona pod koniec listopada 2019 r. wskazuje, że zdecydowana większość zakładów ubezpieczeń nadal stosuje franszyzę integralną w ramach swoich polis AC.

Stawka takiej franszyzy zwykle wynosi 500 zł (zobacz poniższa tabela). To oznacza, że klient będzie musiał pokryć samodzielnie wszystkie szkody, których wartość nie przekracza 500 zł.

Z kolei szkodę nieznacznie większą od progu franszyzy integralnej (posiadającą wartość np. 520 zł) w całości zlikwiduje już ubezpieczyciel - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Informacje zaprezentowane w poniższej tabeli wskazują również, że niektóre zakłady ubezpieczeniowe mogą przewidywać stałe zwolnienie z franszyzy integralnej. Dotyczy ono np. fotelików dziecięcych lub szkód spowodowanych we wnętrzu auta przez osobę wymagającą pilnej pomocy lekarskiej.

Czasem franszyzę integralną po dopłacie składki można zlikwidować w odniesieniu do całości lub części pojazdu - zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, jak na koszt ubezpieczenia AC wpływa tuning samochodu

Przykładowy poziom stawek franszyzy integralnej w przypadku polis autocasco (listopad 2019 r.)

Nazwa firmy ubezpieczeniowej ↓ Stawka franszyzy integralnej Dodatkowe zasady stosowane przez ubezpieczyciela

Allianz

brak stawki

-

Aviva

brak stawki

-

AXA

brak stawki

-

Benefia

500 zł

-

Compensa

500 zł

-

Concordia

100 zł (szyby pojazdu)
lub 400 zł (inne szkody)

W ramach umowy stawka franszyzy może zostać zmodyfikowana.
Zwolnieniu z franszyzy integralnej podlegają szkody we wnętrzu spowodowane przez pacjenta wymagającego pomocy medycznej.

ERGO Hestia

500 zł

-

InterRisk

500 zł

-

MTU24

500 zł

-

Link4

500 zł

Zwolnienie z franszyzy integralnej obejmuje bagaż podręczny i foteliki dla dzieci.

PZU

300 zł

Zwolnieniu z franszyzy integralnej podlegają szkody we wnętrzu spowodowane przez pacjenta wymagającego pomocy medycznej.

UNIQA

400 zł

Po dopłacie składki franszyza integralna może nie obejmować felg, opon, fotelika dziecięcego oraz zamków (uszkodzonych w wyniku usiłowania kradzieży, włamania lub awaryjnego otwarcia).

Wiener

500 zł

W ramach umowy stawka franszyzy może zostać zmodyfikowana.
Zwolnieniu z franszyzy integralnej podlegają szkody spowodowane we wnętrzu przez pacjenta wymagającego pomocy medycznej.
Po dopłacie składki franszyza może nie uwzględniać szkód w wyposażeniu dodatkowym i szkód wynikających z awaryjnego uruchomienia pojazdu bez kluczyków.

You Can Drive

500 zł

-


Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Ubea.pl z 27 listopada 2019 r.

Franszyza redukcyjna czasem zastępuje integralną

Franszyza redukcyjna to kolejny bardzo ważny rodzaj ograniczenia ochrony, który funkcjonuje w ramach ubezpieczeń autocasco. Pod tym pojęciem rozumiemy kwotę, którą zakład ubezpieczeń „potrącą” z każdego odszkodowania.

Jeżeli szkodę likwidowaną w ramach AC wyceniono na 3000 zł, a franszyza redukcyjna wynosi 500 zł, to klient ubezpieczyciela sumarycznie otrzyma 2500 zł. Warto nadmienić, że franszyza redukcyjna może zadziałać bardzo podobnie, jak jej integralny odpowiednik.

Jeżeli szkoda ma wartość 490 zł, a franszyza redukcyjna wynosi 500 zł, to klient ubezpieczyciela nie będzie mógł liczyć na żadne odszkodowanie (podobnie jak w przypadku franszyzy integralnej na poziomie np. 500 zł) - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Z franszyzą redukcyjną dość często utożsamiany jest udział własny. To kolejny sposób ubezpieczycieli na ograniczenie swojej odpowiedzialności i jednoczesną obniżkę składek polis autocasco. Zasadnicza różnica pomiędzy franszyzą redukcyjną oraz udziałem własnym polega na tym, że udział jest wyrażany jako procentowa część szkody (np. 10%). Warto zauważyć, że udział własny nie może zastąpić franszyzy integralnej (w przypadku małych szkód).

Nie oznacza to jednak, że zastosowanie wspomnianego udziału zamiast kwotowej stawki franszyzy redukcyjnej będzie korzystne dla posiadacza samochodu. Trzeba pamiętać, że udział własny mocno daje się we znaki właścicielowi auta wtedy, gdy wartość szkody jest duża.

Na całe szczęście udział własny można zlikwidować (znieść) po dopłacie wyższej składki autocasco. Taka sama możliwość dotyczy również obydwu franszyz - przypomina Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, ile wyniesie zwrot składki po złomowaniu samochodu

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-06-28

Ubezpieczenie AC a kradzież kół i katalizatora

Kradzieże kół i katalizatorów stają się prawdziwą plagą. Czy ubezpieczenie autocasco ochroni przed finansowymi skutkami takich przestępstw?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-15

Ubezpieczenie AC w HDI

Nie każdego kierowcę stać na pełne AC. HDI to rozumie i proponuje autocasco w różnych wariantach. Dzięki temu każdy znajdzie ofertę dopasowaną do swoich oczekiwań.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-10-09

Auto w leasingu - czy dostaniesz pełne odszkodowanie z AC?

Coraz więcej aut jest użytkowanych w ramach leasingu. Warto wiedzieć, że likwidacja szkód dotyczących takich pojazdów jest dość specyficzna.

Czytaj więcej
Komentarze