Strona główna  |  Wiadomości  |  Tuning samochodu a ubezpieczenie OC i AC

Tuning samochodu a ubezpieczenie OC i AC

Data aktualizacji: 2021-09-28
Wielu kierowców, zwłaszcza młodszych, decyduje się na wprowadzanie pewnych ulepszeń i modyfikacji w swoim aucie. Sprawdzamy, jak to wpływa na składki OC i AC.

Tuningowanie samochodu to temat, który interesuje wielu kierowców (przede wszystkim tych młodszych). Zwolennicy modyfikowania auta często nie ograniczają się do założenia spoilerów czy niskoprofilowych opon. Bardziej zapaleni amatorzy tuningu decydują się na ingerencję w silnik, zawieszenie lub skrzynię biegów.

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili sprawdzić, jak rodzime zakłady ubezpieczeń oceniają takie modyfikacje w kontekście ryzyka generowanego przez kierowcę i wysokości składki polis OC oraz AC.

Spis treści:

  1. Czy ubezpieczyciele pytają szczegółowo o tuning auta?
  2. Tuningowanie samochodu może nie mieć wpływu na składkę
  3. Polisy OC i AC: różnica rocznej składki dla przykładowego kierowcy posiadającego tuningowane auto
  4. Mimo wszystko trzeba uważać z przeróbkami auta

Czy ubezpieczyciele pytają szczegółowo o tuning auta?

Tuning samochodu a ubezpieczenie oc Analitycy Ubea.pl w ramach analizy przygotowali profil kierowcy, który może budzić podejrzenia ubezpieczycieli związane z szybką jazdą. Mowa o dwudziestopięcioletnim mieszkańcu Łodzi, który swoją pierwszą szkodę komunikacyjną spowodował dwa lata temu. Ten przykładowy kierowca użytkuje AUDI A4 8E 2.0 TDI z 2005 roku. Dokładne założenia odnośnie modelowego kierowcy oraz jego pojazdu zostały zaprezentowane na końcu niniejszego artykułu. Warto nadmienić, że w ramach analizy dotyczącej tuningu, eksperci Ubea.pl uwzględnili dwa proste warianty:

Wariant 1: Samochód nie jest tuningowany

Wariant 2: Samochód posiada tuningowane elementy

Precyzowanie sposobu i zakresu wykonanego tuningu wydaje się zbyteczne, ponieważ ubezpieczyciele zwykle nie pytają o szczegóły. W formularzu służącym do wyliczenia składki polis OC i AC na stronie Ubea.pl trzeba podać jedynie informację o tym, czy auto jest tuningowane - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przekonaj się, jak na cenę ubezpieczenia OC wpływa szkoda

Tuningowanie samochodu może nie mieć wpływu na składkę

Wyniki przykładowych kalkulacji, które przeprowadzili analitycy Ubea.pl wyjaśniły, dlaczego zakłady ubezpieczeniowe nie wymagają szczegółowych informacji dotyczących sposobu tuningu. Okazuje się, że ubezpieczyciele w praktyce przywiązują niewielką wagę do tego, czy auto było tuningowane. Taka sytuacja dotyczy zarówno polis OC, jak i pakietów OC + AC.

Tylko w jednym przypadku (zakup OC + AC od Link4) składka wyliczona dla wariantu drugiego była nieco wyższa. Taka polityka zakładów ubezpieczeń na pewno stanowi dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników tuningu - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, jak pojemność silnika wpływa na składkę ubezpieczenia OC

Polisy OC i AC: różnica rocznej składki dla przykładowego kierowcy posiadającego tuningowane auto

Nazwa ubezpieczyciela ↓ Składka OC w wariancie 1
(samochód nietuningowany)
Składka OC w wariancie 2
(samochód tuningowany)
Składka OC + AC w wariancie 1
(samochód nietuningowany)
Składka OC + AC w wariancie 2
(samochód tuningowany)
Link4 1212 zł 1212 zł 2130 zł 2170 zł
Benefia 1715 zł 1715 zł 3502 zł 3502 zł
You Can Drive 1894 zł 1894 zł 3583 zł 3583 zł
Aviva 1903 zł 1903 zł 3282 zł 3282 zł
MTU24 2090 zł 2090 zł 3779 zł 3779 zł
Gothaer 2875 zł 2875 zł 3497 zł 3497 zł
UNIQA 2921 zł 2921 zł 4195 zł 4195 zł
Proama 3151 zł 3151 zł brak oferty brak oferty
Generali 3390 zł 3390 zł brak oferty brak oferty
Średni wynik dla analizowanych firm 2 350 zł 2 350 zł 3 424 zł 3 430 zł

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Ubea.pl z 25 kwietnia 2019 r.

Mimo wszystko trzeba uważać z przeróbkami auta

Powyższy przykład udowadnia, że przeprowadzenie tuningu auta niekoniecznie musi skutkować wzrostem składki za ubezpieczenie komunikacyjne.

Każdy kierowca zastanawiający się nad modyfikacją swojego samochodu powinien samodzielnie sprawdzić przy pomocy kalkulatora, czy ubezpieczyciele nie zaproponują mu jednak wyższej składki OC lub innego pakietu komunikacyjnego. Taka sprawdzająca kalkulacja zajmie tylko kilka minut - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Kolejną ważną kwestią wydaje się wpływ tuningu na ewentualne odszkodowanie z polisy autocasco.

Osoby planujące poważne modyfikacje samochodu powinny wiedzieć, że takie zmiany mogą zainteresować zakład ubezpieczeń już po zgłoszeniu szkody z AC. Jeżeli ubezpieczyciel uzna, że przeróbki zwiększyły ryzyko powstania szkody, to niestety mogą pojawić się kłopoty z wypłatą odszkodowania - ostrzega Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź teraz cenę ubezpieczenia samochodu w porównywarce OC / AC

Założenia do analizy:

Właściciel samochodu ma 25 lat i jest kawalerem. Mieszka w Łodzi (kod pocztowy miejsca zamieszkania: 91-101. Jest pracownikiem fizycznym. Prawo jazdy posiada od 4 lutego 2012 roku i dotychczas miał 5 polis. W poprzednim roku nie miał zniżek. Dwa lata temu miał szkodę.
Ubezpieczany samochód to czarne AUDI A4 8E 2.0 TDI z 2005 r. (140 KM / 103 kW, 1968 cm³. Auto zostało zarejestrowane 6 marca 2005 roku. Obecny właściciel zakupił je w 2015 r. Przebieg samochodu wynosi 200 000 km, a przewidywany roczny 13 000 km. Auto jest parkowane na ulicy. Nie ma żadnych uszkodzeń. Za granicą będzie używany krócej niż 1 miesiąc. Auto zostało sprowadzone zza granicy. Ubezpieczenie ma obowiązywać od 30 kwietnia 2019 roku. Właściciel auta kupuje polisę przez Internet i wybiera płatność jednorazową.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Saab – ile kosztuje?

Jeśli któraś marka aut powinna się kojarzyć z samolotami, to jest to bez wątpienia Saab. Szwedzki koncern rozpoczął swoją historię od produkcji samolotów. Po II Wojnie Światowej firma zaczęła...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Subaru – ile kosztuje?

Miłośnicy motoryzacji markę Subaru kojarzą przede wszystkim z wykorzystywaniem silników w układzie bokser. Zapewniają one niższy poziom hałasu i wibracji oraz niższy spadek mocy. Eksperci Ubea.pl...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-11

Ubezpieczenie OC Chevrolet – ile kosztuje?

Kompaktowe osobówki, duże SUV-y, legendarne samochody sportowe – amerykański producent Chevrolet ma bardzo różnorodną ofertę aut. W naszym kraju pojazdy tej marki nie są już sprzedawane, ale...

Czytaj więcej
Komentarze