Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie AC a kradzież kół i katalizatora

Ubezpieczenie AC a kradzież kół i katalizatora

Data publikacji: 2021-06-28
Kradzieże kół i katalizatorów stają się prawdziwą plagą. Czy ubezpieczenie autocasco ochroni przed finansowymi skutkami takich przestępstw?

Media motoryzacyjne od pewnego czasu donoszą, że kradzieże kół i katalizatorów stały się bardzo częste. Do takich przestępstw skłania złodziei zarobek, który okazuje się spory w porównaniu do stopnia trudności kradzieży.

Utrata katalizatora lub kół będzie oczywiście mniej kosztowna niż kradzież całego auta. Niemniej jednak, takie przestępstwo jest kłopotliwe, gdyż wyłącza na pewien czas samochód z użytku. Kierowcy nie posiadający odpowiedniego ubezpieczenia AC będą musieli dodatkowo pokryć koszty utraconych części z własnej kieszeni.

Warto jednak sprawdzić, czy każde autocasco ochroni nas finansowo przed skutkami kradzieży kół i katalizatorów. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Spis treści:

  1. Ubezpieczenie AC obejmuje zwykle kradzież części pojazdu
  2. Jak działa franszyza integralna i udział własny?
  3. Ubezpieczenia autocasco: możliwość objęcia ochroną kradzieży kół lub katalizatora

Ubezpieczenie AC obejmuje zwykle kradzież części pojazdu

Koła samochodu Na pytanie o możliwość wypłaty odszkodowania po kradzieży kół lub katalizatora najlepiej odpowiadają ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl przeczytali te dokumenty dotyczące polis autocasco i wyniki swojej analizy zaprezentowali w poniższej tabeli.

Podczas lektury OWU warto zwracać uwagę na fakt, że ubezpieczyciele w różny sposób definiują np. części samochodu lub jego wyposażenie - zaznacza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wspomniane zestawienie wskazuje, że kradzież kół lub katalizatora jest zwykle objęta zakresem ochrony ze standardowego ubezpieczenia autocasco. Nie mówimy tutaj jednak o polisach krótkoterminowych, takich jak te oferowane np. przez Wiener lub Compensę. W przypadku tych dwóch firm ubezpieczeniowych kradzież kół lub katalizatora nie będzie objęta ochroną, gdy klient kupi AC na okres krótszy niż rok.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że tanie ubezpieczenia mini autocasco (mini AC) mogą nie uwzględniać szkód kradzieżowych (w tym również dotyczących części pojazdu lub jego wyposażenia) - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, jakie są oferty mini AC

Jak działa franszyza integralna i udział własny?

Kierowcy, którzy padli ofiarą kradzieży kół lub katalizatora, powinni również pamiętać, że takich szkód kradzieżowych zwykle dotyczy franszyza integralna i udział własny. Franszyza integralna na typowym poziomie np. 500 zł nie stanowi problemu, bo opisywane szkody mają na ogół większą wartość. Chodzi również o kradzież katalizatora lub kół ze starszych aut.

Takie szkody osiągają niestety sporą wartość w relacji do ceny rynkowej starszego samochodu - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Nieco inna sytuacja dotyczy ewentualnego udziału własnego, który zmusza kierowcę do pokrycia części szkody (przykładowo: 5% - 10%). Warto zadać sobie pytanie, czy oszczędność składki AC związana z zastosowaniem wyższego udziału własnego rzeczywiście się opłaca.

To pytanie jest zasadne również w kontekście szkód o dość małej wartości i względnie dużym prawdopodobieństwie - takich jak właśnie kradzieże kół lub katalizatorów - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ubezpieczenia autocasco: możliwość objęcia ochroną kradzieży kół lub katalizatora


Nazwa ubezpieczyciela
Nazwa ubezpieczenia AC
Wypłata odszkodowania po kradzieży kół lub katalizatora

Allianz
Mój Samochód

Tak, w wariancie Ekstra i Max.

Benefia
Autocasco (pakiet dealerski)

Tak, w ramach standardowej ochrony.

Compensa
AUTOCASCO

Tak, ale nie w ramach ubezpieczenia krótkoterminowego.

Ergo Hestia
Autocasco

Tak, w ramach standardowej ochrony.

Generali
Autocasco

Tak, w ramach standardowej ochrony.

Proama
Ubezpieczenie AC

Tak, w ramach standardowej ochrony.

PZU
Auto AC

Tak, w ramach standardowej ochrony.

UNIQA
Ubezpieczenie OC+AC

Tak, w ramach standardowej ochrony.

Warta
Autocasco Standard lub Komfort

Tak, w ramach standardowej ochrony.

Wiener
Pakiet Auto

Tak, ale nie w ramach ubezpieczenia krótkoterminowego.

Źródło: opracowanie własne Ubea.pl na podstawie OWU ubezpieczeń (dane z dnia 27 czerwca 2021 r.)

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-11-30

Wypowiedzenie AC - czy zawsze jest możliwe?

Wiele osób w Internecie pyta, czy można łatwo wypowiedzieć polisę autocasco. W ramach odpowiedzi analizujemy przepisy i ogólne warunki ubezpieczeń (OWU).

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Subaru – ile kosztuje?

Miłośnicy motoryzacji markę Subaru kojarzą przede wszystkim z wykorzystywaniem silników w układzie bokser. Zapewniają one niższy poziom hałasu i wibracji oraz niższy spadek mocy. Eksperci Ubea.pl...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Saab – ile kosztuje?

Jeśli któraś marka aut powinna się kojarzyć z samolotami, to jest to bez wątpienia Saab. Szwedzki koncern rozpoczął swoją historię od produkcji samolotów. Po II Wojnie Światowej firma zaczęła...

Czytaj więcej
Komentarze