Strona główna  |  Wiadomości  |  Jak wybrać ubezpieczenie narciarskie dla dziecka?

Jak wybrać ubezpieczenie narciarskie dla dziecka?

Data aktualizacji: 2021-09-24
Ubezpieczyciele oferują polisy narciarskie, w ramach których ochroną można objąć również dziecko. Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie na narty dla swojej pociechy?

Dzieci dość często towarzyszą rodzicom podczas narciarskich wyjazdów. Takim wspólnym urlopom sprzyjają choćby ferie szkolne. Można zauważyć, że coraz więcej rodzin zainteresowanych spędzaniem czasu na nartach rezygnuje z krajowych stoków i wybiera zagraniczne lokalizacje (np. ośrodki narciarskie na Słowacji albo w Austrii).

Zagraniczny wyjazd narciarski z dziećmi to dobre rozwiązanie pod warunkiem, że najmłodsi członkowie rodziny również zostaną objęci ochroną ubezpieczeniową. Nie można bowiem liczyć na to, że po wypadku dziecka np. w Austrii, tamtejsze władze pokryją wszystkie koszty transportu i leczenia.

Spis treści:

  1. Dzieci za granicą nie zawsze są leczone bezpłatnie
  2. Ochrona zapewniana przez ubezpieczenie narciarskie nie powinna zależeć od wieku urlopowicza
  3. Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka przyda się nie tylko na nartach
  4. Prezentacja polis wypadkowych (NNW), które zapewniają ochronę dla całej rodziny

Dzieci za granicą nie zawsze są leczone bezpłatnie

Polisa narciarska zapewniająca ochronę również dla dziecka jest konieczna z kilku względów.

Wyjazd z dzieckiem na narty Po pierwsze, dzieci są co najmniej tak samo narażone na kontuzje, jak dorośli narciarze lub snowboardziści. Można nawet mówić o zwiększonym ryzyku urazów, które jest typowe dla osób dopiero uczących się jazdy na nartach lub snowboardzie.

Kolejna kluczowa kwestia to konieczność pokrycia z własnej kieszeni wielu kosztów po wypadku najmłodszego członka rodziny. W niektórych krajach nawet rodzice posiadający kartę EKUZ zapłacą za pobyt dziecka w publicznym szpitalu (Austria) lub pierwsze skorzystanie z publicznej służby zdrowia (Szwajcaria). W przypadku każdego kraju trzeba też oczywiście samemu zapłacić za prywatne leczenie za granicą.

Z odpłatnością często będzie się wiązała również akcja ratowników górskich niosących pomoc dziecku. Warto pamiętać, że w takich krajach jak np. Austria i Szwajcaria koszty akcji ratowniczej obciążają narciarza albo jego opiekunów.

Kolejny wydatek dla rodziców może być związany ze specjalistycznym transportem poszkodowanego dziecka do kraju. Takich kosztów transportowych nie refunduje Polakom żaden kraj Starego Kontynentu - ostrzega Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Zobacz, ile może kosztować wypadek na nartach bez ubezpieczenia

Ochrona zapewniana przez ubezpieczenie narciarskie nie powinna zależeć od wieku urlopowicza

Osoby szukające ubezpieczenia na narty obejmującego również dziecko mają do dyspozycji pakiety polis rodzinnych. Zapewniają one ochronę dla wszystkich uczestników zimowego wyjazdu.

Uwzględnienie większej liczby osób skutkuje oczywiście koniecznością powiększenia sum gwarancyjnych dla najważniejszych elementów ochrony ubezpieczeniowej. Mowa o zwrocie kosztów leczenia, ubezpieczeniu NNW oraz ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy kupowana ochrona uwzględnia również koszt akcji ratowniczej w górach oraz transportu poszkodowanego dziecka lub rodzica do kraju.

Wybierając wartość i zakres ubezpieczenia narciarskiego nie należy stosować rozgraniczenia pomiędzy osobą dorosłą oraz dzieckiem.

Koszty leczenia poszkodowanego dziecka nie okażą się bowiem znacząco niższe od analogicznych wydatków związanych z wypadkiem osoby dorosłej. Podobna sytuacja dotyczy również kosztów transportu. W związku z powyższym dziecko powinno mieć zapewnioną taką samą ochronę jak jego rodzic. To oznacza, że przy wyborze polisy chroniącej cztery osoby, akceptowalny poziom ochrony jednego członka rodziny (dotyczący np. limitu zwracanych kosztów leczenia) trzeba pomnożyć przez cztery - zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Dowiedz się więcej o warunkach ubezpieczenia narciarskiego

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka przyda się nie tylko na nartach

Ochrona ubezpieczeniowa dziecka podczas zimowego wypoczynku powinna dotyczyć nie tylko wyjazdów narciarskich. W trakcie ferii zimowych dzieci są narażone na wiele urazów niezwiązanych z jazdą na nartach lub snowboardzie.

Jeżeli taki uraz przydarzy się w kraju, rodzice mogą skorzystać z publicznego systemu opieki zdrowotnej. W praktyce często okazuje się jednak, że skuteczne leczenie będzie wymagało sięgnięcia głęboko do własnej kieszeni. W takiej sytuacji przydatne może być ubezpieczenie NNW zapewniające wypłatę świadczenia pieniężnego po wypadku dziecka lub małżonka. Poniższa tabela prezentuje przykłady polis NNW, które obejmują ochroną kilku członków rodziny.

Takie rodzinne ubezpieczenia NNW, sprzedawane jako samodzielne produkty, znajdziemy m.in. w ofercie firm Allianz, InterRisk, Proama i PZU. Polisy NNW chroniące całą rodzinę występują czasem także w formie dodatku do innych ubezpieczeń (np. mieszkaniowych).

Osoby, które nie chcą kupować dodatkowej polisy dla dziecka na czas ferii zimowych, powinny sprawdzić, czy ubezpieczenie NNW wykupione na początku roku szkolnego zapewnia ochronę również w czasie dni wolnych od nauki. Wbrew pozorom nie jest to oczywista kwestia.

Kolejny ważny aspekt to wysokość sumy ubezpieczenia. Szkolne polisy NNW często cechują się niewielkim zakresem odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dlatego rodzice, którzy wcześniej nie sprawdzili warunków ochrony, później bywają rozczarowani tym, że po poważnym wypadku dziecka (np. złamaniu ręki), ubezpieczyciel wypłaca skromną kwotę rzędu kilkuset złotych - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Prezentacja polis wypadkowych (NNW), które zapewniają ochronę dla całej rodziny

Nazwa ubezpieczyciela

Nazwa ubezpieczenia
Ważne informacje na temat ubezpieczenia

Allianz

Indywidualne ubezpieczenie NNW

- W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczyciel wypłaca podwójne świadczenie.
- Ubezpieczyciel wypłaca zasiłek szpitalny przez okres do 365 dni.
- Allianz zapewnia rabat w przypadku objęcia ubezpieczeniem większej liczby osób.
- Istnieje możliwość ubezpieczenia rodziny trzypokoleniowej.
- Osoba kupująca ubezpieczenie nie może przekroczyć 60 lat (w przypadku kontynuacji ochrony obowiązuje limit 70 lat)

InterRisk

Ubezpieczenie MOJA RODZINA

- Polisa zapewnia ochronę na całym świecie.
- Składka nie ulega zmianie wraz z wiekiem.
- Ubezpieczenie jest oferowane razem z assistance.

Proama

NNW

- Polisa zapewnia ochronę na całym świecie.
- Ubezpieczenie NNW może obejmować skutki uprawiania sportów wysokiego ryzyka.
- Dodatkowe świadczenie jest wypłacane po śmierci ubezpieczonego w wypadku drogowym.

PZU

PZU NNW

- Ubezpieczyciel nie przewiduje limitu wiekowego dla klientów.
- Za dopłatą ochrona ubezpieczeniowa obejmuje również następstwa zawałów serca i wylewów. W przypadku osób do 30 roku życia takie rozszerzenie ochrony jest darmowe.
- Ubezpieczenie oferowane razem z assistance.

Uwaga: Tabela nie uwzględnia polis, które gwarantują ochronę tylko przed skutkami wypadków drogowych.
Źródło: opracowanie własne Ubea.pl na podstawie OWU i stron ubezpieczycieli

Sprawdź także ceny ubezpieczeń na narty dla rodziny

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2019-08-29

Ubezpieczenie turystyczne Mondial Assistance

Firma Mondial Assistance jest znana z oferowania ubezpieczeń turystycznych. Sprawdzamy, co ten ubezpieczyciel może zaproponować swoim polskim klientom.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2018-02-16

Czy ubezpieczenie na narty do każdego kraju kosztuje tyle samo?

Koszty leczenia w Szwajcarii są wyższe niż na Słowacji. Sprawdzamy, czy ta różnica ma wpływ na cenę ubezpieczenia narciarskiego.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-24

Ubezpieczenie na narty do Szwajcarii

Narciarzom Szwajcaria kojarzy się z wysokimi cenami. Wydatki na nocleg można zmniejszyć, poświęcając nieco czasu na przeszukanie ofert. Kosztów leczenia po wypadku na stoku uniknie się jedynie...

Czytaj więcej
Komentarze