Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie na narty do Szwajcarii

Ubezpieczenie na narty do Szwajcarii

Data aktualizacji: 2021-09-24
Narciarzom Szwajcaria kojarzy się z wysokimi cenami. Wydatki na nocleg można zmniejszyć, poświęcając nieco czasu na przeszukanie ofert. Kosztów leczenia po wypadku na stoku uniknie się jedynie przez wcześniejsze kupno ubezpieczenia narciarskiego.

Niesamowita krajobrazy górskie, piękne jeziora, średniowieczne miasta – Szwajcaria, choć niewielka, oferuje turystom mnogość różnorodnych krajobrazów. Także narciarze znajdą tutaj miejsca dla siebie. Wyjazd bez przygotowania i zakupu odpowiedniego ubezpieczenia na narty może się jednak okazać fatalny dla Twoich finansów.

Spis treści:

 1. Gdzie jeździć na nartach w Szwajcarii?
 2. Kto zapłaci za pomoc ratowników górskich w Szwajcarii?
 3. Za jakie usługi medyczne zapłacisz w Szwajcarii?
 4. Ubezpieczenie na narty w Szwajcarii
 5. Co zrobić w razie wypadku na nartach w Szwajcarii?

Gdzie jeździć na nartach w Szwajcarii?

NartySzwajcariaubezpieczenie Szwajcarskie ośrodki słyną z doskonałego przygotowania pod względem infrastruktury. Do najbardziej znanych narciarskich obszarów należą:

 • Zermatt – posiada długie trasy, a w skład tutejszego skipassu wchodzą także stacje po włoskiej stronie. Niewątpliwym wyróżnikiem tego ośrodka jest niesamowity widok na Matterhorn.
 • St. Moritz – znajdziesz tu wiele kilometrów tras na każdym poziomie trudności.

Kto zapłaci za pomoc ratowników górskich w Szwajcarii?

Szwajcaria jest drogim krajem, więc turyści ruszający do tego kraju często poświęcają wiele dni, aby wyhaczyć promocyjne oferty noclegu. Cały ten wysiłek może pójść jednak na marne, jeśli do kraju Helwetów pojedziemy bez ubezpieczenia narciarskiego.

Koszty akcji ratowników górskich są bowiem w Szwajcarii pokrywane przez poszkodowanych. Jeśli masz polisę, rachunek wystawiony przez szwajcarskie służby zostanie opłacony przez ubezpieczyciela. Jeśli postanowiłeś zaoszczędzić na ubezpieczeniu, będziesz musiał sam zapłacić za pomoc i w efekcie przekroczysz zakładany budżet przynajmniej kilkakrotnie.

Dodatkowo należy podkreślić, że w wielu kurortach turystycznych lekarze przyjmują tylko prywatnie, podobnie jak to dzieje się we Francji.

Za jakie usługi medyczne zapłacisz w Szwajcarii?

Nawet jeśli uda Ci się znaleźć publiczną placówkę służby zdrowia i posiadasz kartę EKUZ, to i tak będziesz musiał zapłacić za niektóre usługi.

Z jakimi kosztami musi się liczyć nieubezpieczony narciarz, który ulegnie kontuzji w Szwajcarii?

 • porada lekarza pierwszego kontaktu, lekarza specjalisty, dentysty lub leczenie stacjonarne w szpitalu kosztuje 33 franki szwajcarskie (osoby poniżej 18 lat) lub 92 franki (osoby powyżej). Taka ryczałtowa opłata daje prawo do korzystania ze wszystkich świadczeń przez kolejne 30 dni.
 • za hospitalizację zapłacisz dodatkowo 15 franków dziennie (z opłaty zwolnione są dzieci i osoby do 25 roku życia, o ile kontynuują naukę)

Uwaga! Pacjentki korzystające ze świadczeń związanych z macierzyństwem są także zwolnione z opłat.

 • transport karetką – należy pokryć 50% kosztów (limit refundacji kosztów transportu to 500 franków rocznie)
 • transport lotniczym pogotowiem ratunkowym – pacjent poniesie 50% kosztów (przy czym limit refundacji kosztów transportu to 5000 franków rocznie)
 • transport medyczny do Polski – jeśli po wypadku okaże się, że narciarz potrzebuje specjalnego środka transportu do kraju, sam będzie musiał pokryć jego koszty.

Ubezpieczenie na narty w Szwajcarii

Ubezpieczenie narciarskie uchroni Cię zarówno przed płaceniem za pomoc ratowników, jak i późniejsze świadczenia medyczne.

Kupując polisę na narty do Szwajcarii, warto zadbać o wysoką sumę ubezpieczenia kosztów leczenia. Podczas gdy na rekreacyjny wyjazd do większości europejskich krajów wystarczy produkt z sumą wynoszącą 100 000 zł, to w przypadku eskapady na szwajcarskie stoki narciarskie przyda się polisa z sumą o wysokości 200 000 zł.

Polisa powina zawierać także dobre ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Roszczenia Szwajcara, któremu niechcący uszkodzisz jego najnowsze narty, mogą być bardzo kosztowne.

Sprawdź, jaką sumę ubezpieczenia wybrać w zależności od celu podróży

Co zrobić w razie wypadku na nartach w Szwajcarii?

Samo kupno dobrej polisy nie wystarczy. Po wypadku trzeba jeszcze zachować się w odpowiedni sposób, aby przez nieuwagę lub zaniedbanie nie stracić szansy na odszkodowanie.

Poniżej opisujemy krok po kroku, jak należy postępować, by ubezpieczyciel pokrył wszystkie koszty zagranicznego leczenia:

 • ruszając na stok, miej przy sobie numer do całodobowego centrum alarmowego ubezpieczyciela (otrzymasz go razem z umową ubezpieczenia),
 • uważaj na picie alkoholu na stoku – wiele towarzystw wymienia spożycie alkoholu wśród wyłączeń odpowiedzialności. Jeśli badanie wykaże, że w momencie wypadku na stoku miałeś alkohol we krwi, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów Twojego leczenia.
 • w razie wypadku zadzwoń od razu do centrum alarmowego i postępuj zgodnie ze wskazówkami ubezpieczyciela (oczywiście w Twoim imieniu może zadzwonić także inna osoba. Musi jedynie znać Twój numer polisy. Jeśli natychmiastowy kontakt nie jest możliwy, zadzwoń i poinformuj ubezpieczyciela o wypadku tak szybko, jak będzie to wykonalne),
 • stosuj się do zaleceń lekarza, aby ubezpieczyciel nie mógł oskarżyć Cię o celowe zwiększenie uszkodzeń,
 • gromadź wszystkie dokumenty dotyczące poniesionych wydatków i leczenia.

Wielu miłośników podróżowania udowadnia, że wyprawa do Szwajcarii na narty wcale nie musi być droga. Zakup ubezpieczenia narciarskiego jest jednym z pierwszych kroków do osiągnięcia tego celu.

Sprawdź porównywarkę ubezpieczeń turystycznych

Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2019-08-29

Ubezpieczenie turystyczne Mondial Assistance

Firma Mondial Assistance jest znana z oferowania ubezpieczeń turystycznych. Sprawdzamy, co ten ubezpieczyciel może zaproponować swoim polskim klientom.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-24

Ubezpieczenie na narty we Francji

Francja kojarzy się narciarzom z nowoczesnymi wyciągami, luksusowymi restauracjami, barami gwarantującymi dobrą zabawę i... z klaustrofobicznymi pokojami w hotelach. Jeżeli do tych skojarzeń...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-24

Ubezpieczenie na narty w Austrii

Polscy narciarze coraz chętniej wybierają austriackie trasy. Jakie ubezpieczenie narciarskie wykupić przed wyjazdem do Austrii?

Czytaj więcej
Komentarze