Strona główna  |  Wiadomości  |  Jak uniknąć płacenia raty OC za nowego właściciela?

Jak uniknąć płacenia raty OC za nowego właściciela?

Data aktualizacji: 2021-09-29
Zwlekanie z powiadomieniem ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu może spowodować konieczność zapłaty kolejnej raty OC. Omawiamy, co zrobić, by tego uniknąć.

Auto na sprzedaż

Opłacając obowiązkowe ubezpieczenie OC mamy do wyboru dwa sposoby: jednorazowe zapłacenie całości albo spłacanie na raty. Ten drugi wariant jest bardzo wygodny, ale może spowodować pewne problemy, jeżeli sprzedajemy auto w okolicach terminu spłaty kolejnej raty. W takiej sytuacji musimy zwrócić szczególną uwagę na dwie daty:

  • dzień sprzedaży auta
  • dzień powiadomienia ubezpieczyciela o zmianie właściciela

Na spełnienie obowiązku powiadomienia ubezpieczyciela sprzedawca ma 14 dni, jednak z perspektywy zbywcy najlepiej załatwić tę sprawę jak najszybciej. Już tłumaczymy dlaczego.

Spis treści:

  1. Sprzedaż auta a spłata raty OC
  2. Jak powiadomić ubezpieczyciela o zmianie właściciela?
  3. O sprzedaży trzeba też poinformować starostę

Sprzedaż auta a spłata raty OC

Przypomnijmy najpierw, że w momencie sprzedaży auta polisa OC przechodzi automatycznie na nabywcę pojazdu. A co z ratami? One także przechodzą, jednak ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje wyraźnie, że:

  • sprzedający jest odpowiedzialny za spłatę składek w okresie poprzedzającym dzień zbycia pojazdu
  • zbywca oraz nabywca solidarnie odpowiadają za składkę należną od dnia sprzedaży pojazdu do dnia powiadomienia ubezpieczyciela o zmianie właściciela
  • wyłącznie nabywca jest odpowiedzialny za składkę dotyczącą okresu po poinformowaniu ubezpieczyciela

Między dniem zbycia pojazdu a dniem powiadomienia ubezpieczyciela sprzedający oraz kupujący ponoszą zatem odpowiedzialność solidarną za spłatę składki. Co kryje się pod tym pojęciem? Odpowiedzialność solidarna polega na tym, że ubezpieczyciel może zażądać zapłacenia całej kwoty raty od jednego z dłużników. Zapłata zwalnia drugą osobę z odpowiedzialności wobec wierzyciela. Dłużnik, który zapłacił składkę, może jednak domagać się zwrotu części kosztów od drugiej strony.

Warto podkreślić, że solidarna odpowiedzialność dotyczy jedynie sytuacji, kiedy umowę sprzedaży zawarto po dniu wskazanym jako termin spłacenia raty. Jeśli auto sprzedano przed tym terminem, zbywca nie będzie odpowiedzialny wobec ubezpieczyciela.

Jak powiadomić ubezpieczyciela o zmianie właściciela?

W interesie sprzedawcy leży zatem jak najszybsze zawiadomienie ubezpieczyciela o zmianie właściciela. We wniosku składanym do towarzystwa, zbywca musi zawrzeć swoje dane oraz imię i nazwisko nabywcy, jego adres zamieszkania i numer PESEL. Aby być pewnym, że we wniosku zawarliśmy wszystkie potrzebne informacje, najlepiej pobrać wzór zawiadomienia o zbyciu pojazdu z naszej strony.

Należy także zaznaczyć, że rozróżnienie dnia zbycia pojazdu oraz daty powiadomienia ubezpieczyciela jest ważne jedynie w przypadku spłaty rat OC. Szkody wyrządzone przez nowego właściciela nie obciążają zbywcy już od dnia sprzedaży.

O sprzedaży trzeba też poinformować starostę

Pamiętajmy także, że o fakcie sprzedaży samochodu musi się też dowiedzieć właściwy starosta. W ciągu 30 dni od dnia sprzedaży pojazdu należy złożyć zawiadomienie w urzędzie, w którym samochód był zarejestrowany. Jeżeli pojazd miał kilku współwłaścicieli, zawiadomienie o zbyciu auta powinno być podpisane przez każdego z nich.

Zaniedbanie tego obowiązku może spowodować problemy, jeżeli sprzedane auto zostanie użyte do popełnienia przestępstwa, a nabywca nie przerejestrował jeszcze samochodu na siebie. W takiej sytuacji we wszystkich dokumentach urzędowych to sprzedawca będzie nadal figurować jako właściciel pojazdu i to on w pierwszej kolejności będzie podejrzany o dany czyn.

Chcecie dowiedzieć się więcej o zmianie właściciela samochodu? Zajrzyjcie do artykułu mówiącego o umowie kupna i sprzedaży pojazdu.

Najczęściej zadawane pytania
Kto odpowiada za płacenie rat po sprzedaży auta?

Sprzedawca auta ponosi odpowiedzialność za opłatę tych rat OC, których termin płatności wypada przed dniem sprzedaży samochodu. Nabywca auta odpowiada za te raty, których termin płatności wypada po dniu powiadomienia ubezpieczyciela przez zbywcę o sprzedaży auta. Jeśli termin płatności raty wypada między dniem sprzedaży a datą powiadomienia ubezpieczyciela, sprzedawca i nabywca ponoszą odpowiedzialność solidarną za opłatę rat.

Ile jest czasu na powiadomienie ubezpieczyciela o sprzedaży auta?

Zbywca auta powinien powiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu w ciągu 14 dni.

Jak zawiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży auta?

Wniosek informujący o sprzedaży auta, zawierający dane zbywcy i nabywcy oraz kopię dokumentu potwierdzającego transakcję, należy przesłać do ubezpieczyciela pocztą lub online.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-30

Przejęcie OC

Po zmianie właściciela auta OC przechodzi automatycznie na nabywcę. Mimo to przejęcie OC rodzi wiele pytań. Eksperci Ubea.pl przygotowali więc poradnik, który wyjaśnia wszelkie wątpliwości związane...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-11-18

Sprzedaż auta wykluczy odszkodowanie z OC?

Niektóre osoby decydują się sprzedać uszkodzony samochód lub motocykl, zamiast go naprawiać. W jaki sposób ustala się wtedy odszkodowanie z OC?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-09-25

Przerejestrowanie samochodu - czy OC będzie ważne?

Przerejestrowanie samochodu to czynność, która czasem wzbudza wątpliwości dotyczące OC. Tłumaczymy, czy nowy właściciel auta musi samodzielnie kupić polisę.

Czytaj więcej
Komentarze
Kuba
2018-08-14 22:15
IP: 31.11.x.x
witam kupiłem auto 4 sierpnia 2018 . Z oc na rok ale na raty okazało się że rata była zapłacona ale tylko jedna , dostałem do zapłaty 1000 zł jednorazowo . Moje pytanie czy muszę to placic ??? czy wypowiedzenie wysyłam i kupuje swoje Oc w firmie innej . Prosze o odpowiedz
odpowiedz
Lech Blechoski
2016-05-22 17:42
IP: 95.40.x.x
Auto sprzedałem 11 listopada 2015 roku z opłaconą składką OC do 22 kwietnia 2016roku [bez roszczeń z mojej strony o jakikolwiek zwrot części opłaty]. Ubezpieczyciela powiadomiłem o sprzedaży samochodu 29 kwietnia 2016 roku. Ubezpieczyciel żąda zapłaty OC za sprzedane auto za nowy okres. Czy ma rację
odpowiedz
Ubea
2016-05-23 09:21
IP: 81.190.x.x
Niestety, o sprzedaży auta należy powiadomić ubezpieczyciela w terminie dwóch tygodni od zawarcia umowy z kupującym (tu nieco więcej o tym: https://ubea.pl/Umowa-kupna-i-sprzedazy-samochodu-o-czym-trzeba-pamietac%2Cartykul%2C1028/). Ponieważ Pan nie zrobił tego, towarzystwo ma prawo domagać się zapłaty OC za nowy okres. Warto jednak spróbować wyjaśnić sytuację, najpierw z ubezpieczycielem. Jeśli ubezpieczyciel nie będzie chciał się dogadać, można jeszcze spróbować odwołać się do Rzecznika Finansowego.
odpowiedz