Strona główna  |  Wiadomości  |  OC na raty. Na ile rat warto rozłożyć składkę za OC?

OC na raty. Na ile rat warto rozłożyć składkę za OC?

Data aktualizacji: 2021-09-24
Płatność za obowiązkowe ubezpieczenie OC można rozłożyć na raty. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie będzie się wiązało ze wzrostem łącznej składki za polisę.

Bezprecedensowy wzrost cen za obowiązkowe ubezpieczenia OC sprawił, że wielu kierowców interesuje się zakupem takiej polisy na raty. Trudno się temu dziwić, bo właściciele samochodów kupujący OC w listopadzie 2017 roku często muszą płacić o 30% - 40% więcej niż 12 miesięcy wcześniej.

Rozkładając płatność na raty, mniej zamożne osoby mogą łatwiej pokryć koszt przymusowej ochrony, który nierzadko sięga nawet 2000 zł - 3000 rocznie. Problem polega na tym, że ubezpieczyciele każą sobie dopłacić za rozbicie składki na kilka rat.

Spis treści:

  1. Raty półroczne, kwartalne miesięczne - jak można rozłożyć składkę OC?
  2. OC na raty - ile to kosztuje?
  3. Niezapłacenie raty OC w terminie - czy ubezpieczenia działa?

Raty półroczne, kwartalne miesięczne - jak można rozłożyć składkę OC?

Raty OC - kalendarz

Na wstępie warto wspomnieć, że żadne przepisy nie zobowiązują ubezpieczycieli do rozbicia płatności za ubezpieczenie OC na kilka rat. Trzeba także zdawać sobie sprawę, że wspomniane rozwiązanie jest dla ubezpieczyciela bardziej kłopotliwe niż jednorazowa płatność. Towarzystwo ubezpieczeń już od początku udziela pełnej ochrony, podczas gdy klient musi wpłacić tylko część składki. Mamy zatem do czynienia ze swoistym kredytowaniem właściciela auta przez jego ubezpieczyciela.

Podobnie jak każdy kredyt, płatność ratalna za OC musi wiązać się z pewnymi kosztami. To tłumaczy, dlaczego po zsumowaniu wszystkich rat, cena rocznej ochrony dla kierowcy będzie wyższa niż w przypadku jednorazowej płatności.

Zobacz także:

Czy pojemność silnika wpływa na cenę OC?

Dzięki przeanalizowaniu sytuacji typowego kierowcy, możemy sprawdzić skłonność poszczególnych ubezpieczycieli do rozkładania składki za OC na raty. Tym przykładowym właścicielem samochodu jest czterdziestojednoletni pracownik biurowy z Warszawy. Wspomniany kierowca użytkuje Opla Corsę D 1.2 16V Cosmo (2011 r.) i posiada bardzo dobrą historię ubezpieczeniową. W listopadzie 2017 r. poszczególni ubezpieczyciele mogli zaproponować właścicielowi Opla następujące warianty płatności:

  • dwie półroczne raty: Benefia, Link4, Aviva, Gothaer, Uniqa
  • cztery kwartalne raty: Benefia, Link4, Aviva, Gothaer, Uniqa

Warto dodać, że w praktyce raczej nie spotyka się podziału składki na płatności miesięczne. Takie rozwiązanie ewentualnie może zaproponować agent ubezpieczeniowy, który najpierw skredytuje roczną składkę klienta, a następnie będzie domagał się płatności miesięcznych rat (tzn. składki ubezpieczenia oraz odsetek).

OC na raty - ile to kosztuje?

Decyzja o rozłożeniu składki OC na raty będzie oczywiście zależała często od dodatkowego kosztu takiego rozwiązania.

W przypadku przykładowego kierowcy z Warszawy, płatność składki w dwóch ratach wiąże się ze wzrostem łącznych kosztów ubezpieczenia o 10% - 15%. Przy bazowej składce wynoszącej 2000 zł oznacza to dodatkowy wydatek na poziomie 200 zł - 300 zł.

Jeszcze więcej będzie musiała dopłacić osoba wybierająca płatność za OC w czterech kwartalnych ratach. Wspomniane rozwiązanie podnosi łączny koszt ubezpieczenia nawet o 15% - 30% (w stosunku do jednorazowej płatności).

Wejdź na kalkulator ubezpieczeń i sprawdź, ile kosztuje OC na raty dla Ciebie

Niezapłacenie raty OC w terminie - czy ubezpieczenia działa?

W nawiązaniu do tematu ratalnej płatności za OC warto wspomnieć o istotnej kwestii prawnej. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych zabrania zawieszania lub ograniczania ochrony kierowcy, który nie zapłacił kolejnej raty za obowiązkowe ubezpieczenie OC.

W takiej sytuacji ubezpieczyciel powinien podjąć działania windykacyjne i nadal świadczyć swoje usługi. W skrajnych przypadkach możliwe jest nawet skierowanie sprawy do sądu i komornika.

Przepisy przewidują również brak możliwości automatycznego przedłużenia obowiązkowej ochrony na kolejne 12 miesięcy, jeżeli kierowca posiada składkowe zaległości wobec ubezpieczyciela. Tym niemniej zakłady ubezpieczeń ponoszą ryzyko i koszty związane z nieterminową płatnością składek podzielonych na raty. To negatywnie wpływa na wysokość dopłat za rozbicie składki OC na raty.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-08-11

Ile kosztuje OC w lipcu 2020 r.? - barometr Ubea.pl

Od marca do czerwca 2020 r. średnia cena OC ciągle spadała. Warto sprawdzić, czy lipiec przyniósł kontynuację tego trendu.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-06-10

Barometr Ubea.pl: ceny OC w maju 2020 r.

Kierowcy czekają na kolejne obniżki cen obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdzamy, czy nastąpiły one w maju 2020 r.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-05-19

Gdzie kierowcy lubią diesla i auta na gaz?

Dzięki danym GUS można sprawdzić, gdzie kierowcy najczęściej używają samochodów z silnikiem diesla oraz aut na gaz. Prezentujemy popularność takich pojazdów w każdym powiecie.

Czytaj więcej
Komentarze