Podstawowa polisa turystyczna w PZU składa się z ubezpieczenia kosztów leczenia oraz assistance w wersji podstawowej. Zakres ochrony można jednak rozszerzyć o liczne klauzule oraz ryzyka. Sprawdzamy, co należy wybrać, aby PZU Wojażer stał się dobrym ubezpieczeniem narciarskim.
Spis treści:
- Ubezpieczenie narciarskie – jakie elementy powinno zawierać?
- Rozszerzenie ubezpieczenia PZU o uprawiane narciarstwa
- Ubezpieczenie Assistance pakiet Sport w PZU
- Ubezpieczenie narciarskie w PZU – opinia
Ubezpieczenie narciarskie – jakie elementy powinno zawierać?
Dla narciarza wybierającego się poszusować po zagranicznym stoku najważniejsze jest ubezpieczenie kosztów leczenia na wysoką sumę. To właśnie ta polisa uchroni nas od płacenia za akcję ratowników, przelot helikopterem ze stoku do szpitala, leczenie i transport medyczny do Polski.
Sprawdź, ile może kosztować wypadek na stoku narciarskim
Dodatkową pomoc zapewni ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), z którego otrzymamy wypłatę za uszczerbek na zdrowiu.
Osobom spędzającym zimę na stoku przyda się także polisa odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Co ona daje? Jeżeli przypadkiem wpadniemy na innego narciarza i na przykład uszkodzimy jego narty, nie będziemy musieli płacić za nie z własnej kieszeni. To nasz ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za szkody materialne, a także osobowe poszkodowanego przez nas turysty.
Rozszerzenie ubezpieczenia PZU o uprawiane narciarstwa
Niektórzy ubezpieczyciele już w ramach podstawowej polisy oferują ochronę dla osób spędzających urlop na nartach. PZU wymaga jednak rozszerzenia ubezpieczenia o „ryzyko wynikające z rekreacyjnego uprawiania narciarstwa lub snowboardu na oznakowanych trasach zjazdowych”. Jeżeli nie zrobimy tego, ubezpieczyciel nie opłaci akcji ratunkowej na stoku ani kosztów leczenia będących efektem upadku w trakcie jazdy na nartach.
Rozszerzenie odpowiedzialności PZU o ryzyko uprawiania narciarstwa zwiększa zakres ochrony oferowany przez następujące polisy:
- ubezpieczenie kosztów leczenia,
- assistance,
- NNW,
- OC w życiu prywatnym.
Uwaga! Dzięki temu rozszerzeniu PZU odpowiada za szkody, do których dojdzie na stoku. Pamiętajmy jednak, że nie niweluje ono innych wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczenia turystycznego PZU. Jednym z najważniejszych wykluczeń jest bycie ubezpieczonego w chwiili wypadku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających / substancji psychotropowych. Uważajmy więc na piwa pite przed popołudniową wizytą na stoku.
Ubezpieczenie Assistance pakiet Sport w PZU
Jeżeli rozszerzymy ubezpieczenie turystyczne w PZU o rekreacyjne uprawianie narciarstwa, mamy prawo dokupić do polisy Assistance pakiet Sport. Jakie dodatkowe usługi zapewni ta polisa?
W ramach pakietu Assistance Sport PZU zorganizuje i pokryje koszty:
- badań funkcjonalnych, motorycznych i wydolnościowych
- poszukiwania i ratownictwa z uwagi na warunki pogodowe lub awarię sprzętu (do kwoty 50 000 zł)
- naprawy zniszczonego sprzętu sportowego lub jego wynajmu (do kwoty 500 zł)
- niewykorzystanego Ski-Passu – jeśli w wyniku wypadku / zachorowania ubezpieczony nie może go do końca wykorzystać (do kwoty 50 000 zł)
- usług informacyjnych turystyczno–sportowo–rekreacyjnych
Ubezpieczenie narciarskie w PZU – opinia
Rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego w PZU o ochronę w czasie rekreacyjnego uprawiania narciarstwa podniesie składkę o ok. 70%. To dość spory wzrost ceny, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że niektórzy ubezpieczyciele w ogóle nie wymagają rozszerzenia polisy, jeśli turysta zamierza jeździć jedynie amatorsko na nartach po oznakowanych trasach.
Polisa PZU jest jednak na pewno dobrą ofertą pod względem sum ubezpieczenia oraz warunków ochrony. Warto więc porównać samemu zakres i cenę różnych ubezpieczeń narciarskich przy pomocy internetowej porównywarki. Będziemy wtedy wiedzieć, która opcja jest dla nas najbardziej atrakcyjna.