Strona główna  |  Wiadomości  |  Kara za niezarejestrowanie samochodu w terminie – ile wynosi?

Kara za niezarejestrowanie samochodu w terminie – ile wynosi?

Data aktualizacji: 2021-08-09
Zakupiłeś auto? Sprawdź, ile masz czasu na zarejestrowanie go w Polsce lub przerejestrowanie. Jaka kara za niezarejestrowanie samochodu Ci grozi, jeśli nie wyrobisz się w terminie?

Przez wiele lat ustawy mówiące o tym, ile jest czasu na zarejestrowanie lub przerejestrowanie samochodu były martwymi przepisami. Liczni kierowcy odkładali załatwienie formalności na później, uznając, że i tak nic im nie grozi za spóźnienie. I faktycznie, w prawie była jedynie mowa o terminach na dopełnienie formalności. Nic jednak nie wspominano, jakie kary grożą za ich niedopełnienie.

W 2020 r. sytuacja zmieniła się. Aby uporządkować Centralną Ewidencję Pojazdów, wprowadzono zapisy mówiące o konkretnych karach za niezarejestrowanie samochodu w terminie. Jakie formalności musisz dopełnić w ciągu 30 dni? Jaka kara Ci grozi, jeśli nie zgłosisz w terminie zakupu auta?

Spis treści:

 1. Kara za niezarejestrowanie samochodu w 2021 r. - ile wynosi?
 2. Koronawirus a czas na zarejestrowanie samochodu
 3. Od kiedy liczy się czas na zarejestrowania auta z zagranicy?
 4. Jak zgłosić zbycie lub nabycie samochodu?
 5. W którym urzędzie zgłosić zbycie lub nabycie samochodu?
 6. Odwołanie od kary za niezarejestrowanie auta w terminie – czy to możliwe?

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń ubea

Kara za niezarejestrowanie samochodu w 2021 r. - ile wynosi?

Nowy właściciel auta Wraz z początkiem 2020 r. wprowadzono następujące kary:


 • za niepoinformowanie urzędników o zbyciu lub nabyciu auta grozi kara wynosząca od 200 do 1000 zł. O dokładnej wysokości opłaty decyduje starosta, a kara jest nakładana w drodze decyzji administracyjnej. Pamiętaj, że obowiązek zgłoszenia transakcji dotyczy Cię niezależnie od tego, czy auto zmieniło właściciela drogą kupna, darowizny czy też otrzymano je w spadku.
 • kara od 200 do 1000 zł grozi także osobom, które sprowadzą pojazd z innego kraju należącego do Unii Europejskiej i nie zarejestrują go w ciągu 30 dni.

Co ważne, kara może zostać nałożona zarówno na osoby fizyczne, jak i firmy, które nie dotrzymają terminu.

Zauważ, że w przypadku zakupu auta w Polsce kara grozi za niezgłoszenie zbytu lub zakupu samochodu, a nie za nieprzerejestrowanie pojazdu w terminie. Wystarczy więc, że w ciągu 30 pierwszych dni poinformujesz Wydział Komunikacji o kupnie lub sprzedaży auta, a to możesz bez problemu wykonać przez Internet. Samym przerejestrowaniem pojazdu, co jest nieco bardziej skomplikowaną procedurą, możesz zająć się później bez narażania się na karne opłaty.

Należy także pamiętać, że kara ta nie obowiązuje wstecz. Jeśli ktoś zakupił auto jeszcze przed 1 stycznia 2020 r., urząd nie może na niego nałożyć kary za niedotrzymanie terminu na zgłoszenie nabycia samochodu.

Koronawirus a czas na zarejestrowanie samochodu

Tuż po wprowadzeniu nowych kar grożących właścicielom samochodów wybuchła pandemia koronawirusa, która mocno utrudniła funkcjonowanie urzędów. W związku z tym posłowie zdecydowali o wydłużeniu do 180 dni terminu na zgłoszenie nabycia auta.

Taki przedłużony termin obowiązywał do końca 2020 r. Od początku 2021 r. powrócono do czasu zapisanego w ustawie, czyli 30 dni. Wywołało to jednak liczne protesty ze strony kierowców. Wskazywali oni, że w wielu miejscach urzędy nadal działają w bardzo ograniczonym zakresie. Rząd postanowił więc ponownie wydłużyć termin, ale tym razem jedynie do 60 dni. Taki termin zaczął obowiązywać od 1 lipca 2021 r.

Od kiedy liczy się czas na zarejestrowania auta z zagranicy?

Osoby kupujące auto w Polsce nie mają zwykle wątpliwości dotyczących tego, od kiedy liczyć 30 dni na zgłoszenie nabycia pojazdu. Właściciele pojazdów pochodzących z innych krajów Unii mają już jednak wiele pytań na ten temat.

Zgodnie z zapisami w ustawie termin na dopełnienie formalności liczy się od dnia:


 • zakupu pojazdu w Polsce;
 • zakupu pojazdu, który został już zarejestrowany w jednym z urzędów działających na terenie Polski;
 • sprowadzenia pojazdu do Polski z jednego z krajów należących do Unii Europejskiej;
 • dopuszczenia przez organ celno-skarbowy pojazdu do obrotu (dotyczy pojazdów sprowadzonych spoza UE).

Sprawdź, jak zarejestrować auto z zagranicy

Jak zgłosić zbycie lub nabycie samochodu?

Zbycie lub nabycie samochodu można zgłosić w następujący sposób:


 • online;
 • osobiście w urzędzie;
 • w urzędzie za pośrednictwem pełnomocnika (jeśli pełnomocnikiem jest osoba bliska – małżonek, zstępni, wstępni, rodzeństwo – pełnomocnictwo jest bezpłatne. Jeśli korzystasz z pomocy innej osoby, musisz uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 zł);
 • tradycyjną pocztą.

Samo zgłoszenie zmiany właściciela auta jest bezpłatne.

Zgłoszenie online

Zgłoszenie zbycia lub nabycia auta przez Internet jest bardzo proste, o ile posiadasz profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany. Zanim zaczniesz wypełniać wniosek, przygotuj:


 • dane pojazdu (marka, typ oraz model auta, numer VIN, dotychczasowy numer rejestracyjny, jeśli auto takowy posiada),
 • dane nabywcy samochodu,
 • skan dokumentu potwierdzającego transakcję (np. umowa kupna-sprzedaży, darowizny).

Kiedy masz już to wszystko gotowe, przejdź na stronę login.gov.pl i wybierz sposób logowania. Podaj potrzebne dane oraz dołącz skan dokumentu. Na koniec musisz jeszcze tylko wybrać odpowiedni urząd, w którym chcesz zgłosić transakcję i podpisać formularz zgłoszenia (np. przy pomocy profilu zaufanego).

W swojej skrzynce ePUAP znajdziesz potwierdzenie wysłanego zgłoszenia (urzędowe poświadczenie przedłożenia). Upewnij się, czy wszystkie dane są poprawne. Jeśli zauważysz jakiś błąd, jak najszybciej skontaktuj się z urzędem.

Zgłoszenie w urzędzie

Jeżeli nabycie auta chcesz zgłosić po prostu w urzędzie (osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika), zacznij od wydrukowania i wypełnienia formularza. Jego wzór znajdziesz zazwyczaj na stronie internetowej instytucji. Jeśli korzystasz z pomocy innej osoby, sporządźcie wspólnie pełnomocnictwo.

Następnie sprawdź, jak w czasach koronawirusa działa Twój urząd. W wielu miejscach trzeba bowiem obecnie rezerwować termin wizyty.

Do urzędu dostarcz wypełniony formularz oraz okaż dokument potwierdzający transakcję. Jeśli w papierach wszystko się będzie zgadzać, urzędnik powinien na miejscu dopełnić formalności.

Zgłoszenie korespondencyjne

Zgłoszenie o nabyciu lub zbyciu auta możesz także przesłać pocztą. Do przesyłki włóż wypełniony formularz oraz kopię dokumentu potwierdzającego transakcję.

Obawiasz się, że przez opieszałość poczty przekroczysz termin 30 dni na zgłoszenie nabycia lub sprzedaży samochodu? Spokojnie. Ważna jest data stempla pocztowego, a nie dzień dostarczenia zgłoszenia do urzędu.

W którym urzędzie zgłosić zbycie lub nabycie samochodu?

Napisaliśmy powyżej, że nabycie lub zbycie auta należy zgłosić w odpowiednim urzędzie. Co to znaczy? Który urząd wybrać?

Transakcję zgłasza się w urzędzie właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Może to być:


 • starostwo powiatowe,
 • urząd miasta (jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu),
 • urząd dzielnicy (jeśli mieszkasz w Warszawie).

Jeśli auto ma dwóch lub więcej współwłaścicieli, dla urzędu liczy się miejsce zamieszkania głównego właściciela.

Sprawdź, o czym pamiętać przy sprzedaży auta

Odwołanie od kary za niezarejestrowanie auta w terminie – czy to możliwe?

Otrzymałeś karę za niezgłoszenie nabycia lub zbycia auta w terminie? Jest ona wyższa niż 200 zł? Możesz spróbować złożyć odwołanie.

Wiele kontrowersji wzbudza bowiem zapis mówiący, że starosta ma pełną dowolność w ustaleniu dokładnej wysokości kary. Musi jedynie zmieścić się w przedziale 200 – 1000 zł. Rozstrzał jest więc dość szeroki. Tymczasem w prawie nie wskazano jakichkolwiek przesłanek, którymi starości powinni się kierować, decydując o wysokości kary. Właśnie ta uznaniowość może stać się podstawą do skutecznego odwołania się od kary wyższej niż 200 zł.

Odwołanie możesz złożyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Jeśli ono nie pomoże, istnieje możliwość dochodzenia swoich roszczeń przed sądem administracyjnym.

Od 2020 r. istnieje konkretna kara za niepoinformowanie w terminie o zbyciu lub nabyciu auta, a także za niezarejestrowanie w odpowiednim czasie samochodu sprowadzonego z Unii Europejskiej. Na szczęście samo zgłoszenie transakcji i zmiany właściciela pojazdu jest możliwe przez Internet. Korzystaj z tej opcji, aby uniknąć kary.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-30

Przejęcie OC

Po zmianie właściciela auta OC przechodzi automatycznie na nabywcę. Mimo to przejęcie OC rodzi wiele pytań. Eksperci Ubea.pl przygotowali więc poradnik, który wyjaśnia wszelkie wątpliwości związane...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-11

Jak ubezpieczyć samochód na niemieckich tablicach?

Niemcy konsekwentnie królują w rankingach krajów, z których Polacy sprowadzają auta. Osoby kupujące pojazd za zachodnią granicą muszą się jednak zmierzyć z wieloma formalnościami. Jedną z najważniejszych...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-10

Przerejestrowanie samochodu – terminy, koszty, potrzebne dokumenty

Wymarzone auto, poszukiwane od wielu tygodni, stoi już przed Twoim domem? Zanim z ulgą zameldujesz, że misja wykonana, zajmij się niezbędnymi formalnościami. Wyjaśniamy, ile kosztuje przerejestrowanie...

Czytaj więcej
Komentarze