Strona główna  |  Wiadomości  |  Czy warto kupować ubezpieczenie bagażu?

Czy warto kupować ubezpieczenie bagażu?

Data publikacji: 2020-07-15
Kradzież lub zagubienie bagażu jest o wiele bardziej prawdopodobne od trafienia za granicą do szpitala. Mimo to wiele osób nie kupuje polisy chroniącej rzeczy zabierane w podróż, mówiąc, że ubezpieczenie bagażu i tak nie działa, kiedy jest potrzebne. Czy tak jest w istocie? Czy warto kupować ubezpieczenie bagażu podróżnego?

Wokół ubezpieczenia bagażu narosło niestety wiele mitów wynikających z niezrozumienia, przed czym tak naprawdę chroni taka polisa. Postanowiliśmy wyjaśnić, jak faktycznie działa ubezpieczenie bagażu, aby każdy mógł zobaczyć, kiedy warto kupić taką polisę, a kiedy można z niej zrezygnować.

Co obejmuje ubezpieczenie bagażu?

Ubezpieczenie bagażu Najszersza definicja mówi, że ubezpieczenie bagażu podróżnego zapewnia odszkodowanie w razie:

  • utraty,
  • uszkodzenia
  • lub zniszczenia

bagażu w czasie podróży.

Niestety, niektóre osoby, kupując ubezpieczenie bagażu, ograniczają zaznajomienie się z warunkami polisami do tego ogólnego zapisu. Nie zaglądają do szczegółowego zakresu ochrony ani do wyłączeń odpowiedzialności. W efekcie przeżywają potem niemiłe zaskoczenie, kiedy nagle okazuje się, że ubezpieczenie bagażu podróżnego nie gwarantuje odszkodowania, jeśli na przykład złodziej ukradnie walizkę, którą nieopatrznie zostawiliśmy na moment bez opieki w pociągu.

Na początek uściślijmy więc, co obejmuje ubezpieczenie bagażu w podróży. Szczegółowe zapisy zawsze znajdziesz w warunkach polisy, ale mówiąc ogólnie, ubezpieczyciele gwarantują zwykle wypłatę odszkodowania w następujących sytuacjach:

  • kradzież z włamaniem do zamkniętych miejsc (np. pokój hotelowy, przechowalnia bagażu, zamknięty na zamek bagażnik samochodu – pamiętaj, że niekiedy ubezpieczenie bagażu w samochodzie zapewni ochronę tylko wtedy, kiedy pojazd stoi na parkingu strzeżonym)
  • rozbój
  • uszkodzenie lub zniszczenie rzeczy na skutek działania żywiołów albo wypadku drogowego
  • uszkodzenie lub zniszczenie bagażu na skutek nieodpowiedniego obchodzenia się nim przez przewoźnika
  • kradzież bagażu, do której doszło po tym, jak w wyniku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku utraciłeś możliwość nadzoru rzeczy (np. idąc przez dworzec, potknąłeś się i upadłeś tak nieszczęśliwie, że na moment straciłeś przytomność)
  • utrata bagażu przez zawodowego przewoźnika.

Sprawdź, jakie są warunki ubezpieczenia bagażu w Avivie

Aby móc liczyć na pieniądze od ubezpieczyciela, trzeba więc przede wszystkim najpierw samemu zadbać o swój bagaż i przechowywać go w odpowiednim miejscu. Rzeczy powinny:

  • być pod Twoim bezpośrednim nadzorem,
  • być pod opieką profesjonalnego podmiotu zajmującego się przewozem lub przechowywaniem rzeczy (pamiętaj o wzięciu pokwitowania!),
  • znajdować się w zamkniętym pomieszczeniu (np. w miejscu zakwaterowania, w przechowalni bagażu, bagażniku).

Jakich rzeczy nie chroni ubezpieczenie bagażu podróżnego?

Brak ochrony rzeczy w niektórych sytuacjach nie jest jedyną rzeczą, która może niemile zdziwić turystę kupującego ubezpieczenie bagażu bez zaznajomienia się z warunkami. Zaskoczenie u niektórych wywołuje także to, co ubezpieczyciele uznają za bagaż.

Wiele osób przyjmuje automatycznie, że ubezpieczenie turystyczne bagażu ochroni wszystkie rzeczy, które znajdują się w walizce. Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana.

Ubezpieczyciele wyłączają zwykle spod ochrony niektóre rodzaje rzeczy zabieranych w podróż. Mało które towarzystwo obejmie choćby ochroną:

  • instrumenty muzyczne,
  • papiery wartościowe,
  • biżuterię.

Ochroną nie jest też zwykle objęty sprzęt medyczny. Niektóre firmy pozwalają go jednak ubezpieczyć, jeśli jednocześnie wykupuje się rozszerzenie ubezpieczenia kosztów leczenia o choroby przewlekłe.

Jeśli natomiast przewozisz drogi sprzęt sportowy i chcesz go objąć ochroną, musisz zazwyczaj wykupić specjalne ubezpieczenie bagażu sportowego.

Co ważne, obecnie ubezpieczenie bagażu w podróży chroni zwykle przenośny sprzęt elektroniczny.

Przed zakupem polisy zastanów się więc, jakie faktycznie cenne rzeczy będziesz mieć w walizce i sprawdź, czy wybrane ubezpieczenie utraty bagażu obejmuje akurat taki rodzaj sprzętu.

Sprawdź, jaki sprzęt chroni ubezpieczenie bagażu w PZU

Jaka suma ubezpieczenia bagażu będzie odpowiednia?

Niektórzy turyści są rozczarowani wysokością odszkodowania, jakie otrzymali za bagaż utracony w podróży. W takich sytuacjach winna jest jednak często zbyt niska suma ubezpieczenia, a nie samo ubezpieczenie utraty bagażu.

Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, jaką może wypłacić ubezpieczyciel w ramach polisy. Należy ją zatem dopasować do wartości rzeczy przewożonych w walizce. Masz w bagażu wiele cennego sprzętu, a wybierasz ubezpieczenie bagażu lotniczego z sumą wynoszącą 1000 zł? Niestety, kupowanie takiej polisy jest tylko oszukiwaniem samego siebie.

Zwróć też uwagę, czy umowę polisy zawiera się na wartość rzeczywistą czy odtworzeniową. W tym pierwszym przypadku ubezpieczyciel pomniejszy odszkodowanie o stopień amortyzacji.

Jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że masz trzyletniego laptopa kupionego za 2500 zł. W wyniku rozboju tracisz go na wakacyjnym wyjeździe. Jeśli ubezpieczenie od kradzieży bagażu podpisano na wartość rzeczywistą, odszkodowanie zostanie pomniejszone o kwotę wynikającą z utraty wartości laptopa przez te trzy lata użytkowania. Za otrzymane pieniądze nie kupisz więc raczej sprzętu o takim standardzie, jaki miałeś.

Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia bagażu?

Zmniejszeniem lub w ogóle odmową wypłaty odszkodowania może też skutkować nieodpowiedni sposób zgłoszenia szkody z ubezpieczenia bagażu. Jeśli jednak będziesz się trzymać poniższej instrukcji, ubezpieczyciel powinien bez żadnych problemów wypłacić Ci pieniądze.

Jak postąpić, aby ubezpieczenie od kradzieży bagażu zadziałało? W razie kradzieży trzymaj się poniższych kroków:

1. Od razu zawiadom policję i koniecznie uzyskaj pisemne potwierdzenie zgłoszenia zdarzenia.

2. O zdarzeniu niezwłocznie powiadom również przewoźnika / kierownictwo hotelu / właściciela przechowalni (zależnie od tego, gdzie doszło do kradzieży). Także tutaj poproś o pisemne potwierdzenie zgłoszenia.

3. Powiadom ubezpieczyciela o kradzieży. W OWU zawsze znajdziesz informację, ile masz dni na zgłoszenie szkody w towarzystwie ubezpieczeniowym. Często jest to 7 dni od powrotu do kraju.

4. Po powrocie do Polski przedstaw ubezpieczycielowi w miarę kompletną listę utraconych lub uszkodzonych rzeczy wraz z orientacyjną wyceną ich wartości.

Jeśli doszło do zniszczenia lub uszkodzenia bagażu procedura jest podobna. Powiadom niezwłocznie o zdarzeniu przewoźnika lub kierownika miejsca, w którym jesteś zakwaterowany. Jeśli do zniszczenia doszło w wyniku działania żywiołów, warto uzyskać u miejscowych władz dokument potwierdzający zaistnienie takiej sytuacji.

Ubezpieczenie bagażu – czy warto?

Jak widać, ubezpieczenie utraty bagażu zawiera nieco haczyków, które mogą niemile zaskoczyć w kryzysowej sytuacji. Jeśli jednak zapoznasz się z warunkami jeszcze przed zakupem polisy, będziesz wiedzieć, co obejmuje ubezpieczenie bagażu i kiedy możesz liczyć na pomoc.

Kiedy zatem warto kupić ubezpieczenie bagażu w podróży? Jeżeli ruszasz na krótki city-break i w plecaku masz tylko komplet rzeczy na zmianę i nieco pieniędzy, kupowanie takiej polisy nie ma za bardzo sensu. Jeśli jednak wyjeżdżasz na tydzień, a w walizce masz między innymi laptop i aparat fotograficzny, rozszerzenie polisy podróżnej o ubezpieczenie od utraty bagażu jest bardzo dobrym pomysłem. Zwłaszcza że takie ubezpieczenie turystyczne bagażu kosztuje zwykle tylko kilka złotych dziennie.

Najczęściej zadawane pytania
Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie bagażu?

Ubezpieczenie bagażu zapewnia odszkodowanie w razie:

  • utraty
  • uszkodzenia
  • lub zniszczenia

bagażu w trakcie podróży.

Jaka suma ubezpieczenia bagażu będzie odpowiednia?

Suma ubezpieczenia powinna być dopasowana do wartości przewożonych rzeczy. Zwróć uwagę, czy umowa polisy jest zawarta na wartość odtworzeniową czy rzeczywistą (pomniejszoną o stopień amortyzacji).

Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia bagażu?

Najpierw powiadom niezwłocznie o zdarzeniu przewoźnika lub kierownika miejsce, w którym doszło do szkody. Jeśli podejrzewasz kradzież, zgłoś zdarzenie na policję. Następnie powiadom ubezpieczyciela, a po powrocie do Polski przedstaw towarzystwu, na tyle kompletną na ile to możliwe, listę utraconych lub uszkodzonych rzeczy.

Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-06-22

Szkolne ubezpieczenie NNW wystarczy dziecku na koloniach?

Co roku wiele dzieci wyjeżdża na letnie kolonie. Czy na taki wyjazd wystarczy szkolna polisa NNW? Czy też rodzice takich uczniów powinni zakupić dodatkowe ubezpieczenie?

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-31

Ubezpieczenie podróżne krótkoterminowe

Weekend w Czechach? Tydzień w Grecji? Dwutygodniowy urlop w Hiszpanii? Miesięczny wojaż po Ameryce Południowej? Niezależnie od tego gdzie jedziesz, ubezpieczenie turystyczne krótkoterminowe zapewni...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-20

Ubezpieczenie od opóźnienia i odwołania lotu

Zadowolony i wypoczęty wracasz ze słonecznego urlopu. Masz nadzieję na sprawny powrót do domu, ale start samolotu jest wciąż przesuwany. Po kilku godzinach oczekiwania na lotnisku Twoja cierpliwość...

Czytaj więcej
Komentarze