Strona główna  |  Wiadomości  |  Zielone tablice rejestracyjne – co oznaczają i kto na nich jeździ?

Zielone tablice rejestracyjne – co oznaczają i kto na nich jeździ?

Data publikacji: 2021-09-09
Stoisz w porannym korku, kiedy nagle buspasem mija Cię osobówka z zielonymi tablicami. Co oznaczają takie zielone tablice rejestracyjne? Czy auta je posiadające mogą się faktycznie poruszać pasami przeznaczonymi dla komunikacji zbiorowej?

Zielone tablice rejestracyjne pojawiły się w Polsce niedawno, bo dopiero 1 stycznia 2020 r. Oznacza się nimi pojazdy elektryczne oraz takie napędzane wodorem. Sprawdź, dlaczego wprowadzono takie tablice i jakie dokładnie przywileje one dają.

Spis treści:

  1. Kto może jeździć na zielonych tablicach rejestracyjnych?
  2. Zielone tablice dla elektryków a profesjonalne tablice
  3. Jak otrzymać zielone tablice?
  4. Jak wyglądają zielone tablice rejestracyjne?
  5. Jakie przywileje dają zielone tablice?
  6. Ile kosztuje OC dla aut elektrycznych?
  7. Co grozi za nielegalne używanie zielonych tablic rejestracyjnych?

Kto może jeździć na zielonych tablicach rejestracyjnych?

Auto elektryczne Jeżeli widzisz auto z zielonymi tablicami rejestracyjnymi, możesz być pewien, że masz przed sobą pojazd elektryczny lub napędzany wodorem (choć w polskich warunkach ta druga opcja jest bardzo mało prawdopodobna). Zielone tablice mogą bowiem otrzymać jedynie takie auta, które nie mają wlewu paliwa służącego do napędzania auta.

Jeszcze przed 2020 r. takie samochody wyróżniano specjalnymi naklejkami na szybę. Nalepki nie były jednak wystarczająco wyraźne i zdarzało się, że policja zatrzymywała do kontroli kierowcę elektryka, który, korzystając z przywileju nadanego tego typu autom, poruszał się buspasem. Zielona tablica rejestracyjna jest natomiast wyraźnym sygnałem dla służb oraz innych uczestników ruchu, że dane auto jest bezemisyjne.

Warto zwrócić uwagę, że zielone tablice rejestracyjne nie przysługują ani samochodom hybrydowym, ani takim, które generują prąd z benzyny lub oleju napędowego. Jeżeli posiadasz hybrydę plug-in, musisz najpierw wykonać konwersję pojazdu na samochód elektryczny. Dopiero potem możesz otrzymać zielone tablice.

Zielone tablice dla elektryków a profesjonalne tablice

Pewne zamieszanie wśród kierowców wprowadza fakt, że jeszcze przed 2020 r. wprowadzono w Polsce inne tablice, które potocznie również nazywa się zielonymi. Chodzi o profesjonalne tablice dedykowane salonom samochodowym, producentom, handlarzom używanych aut oraz instytutom badawczym. Są one obecne w naszym kraju od 2019 r.

Profesjonalne tablice mogą być przypisane okresowo do kilku pojazdów. Nie trzeba więc oddzielnie rejestrować każdego auta, którym chce się przeprowadzić jazdę testową.

Jak odróżnić zielone tablice dla bezemisyjnych pojazdów od tych profesjonalnych? Na szczęście mimo takiej samej potocznej nazwy tablice różnią się zdecydowanie wyglądem:


  • tablice profesjonalne mają zielone znaki na białym tle. Dodatkowo w środku ciągu liczbowego oznaczającego numer rejestracji umieszcza się zawsze literę P.
  • tablice dla elektryków i aut napędzanych wodorem mają czarne znaki na zielonym tle.

Jak otrzymać zielone tablice?

Rejestrując obecnie elektryka w Polsce, otrzymujesz automatycznie zielone tablice rejestracyjne.

Jeżeli natomiast auto bezemisyjne rejestrowałeś jeszcze przed 1 stycznia 2020 r., możesz, ale nie musisz, wymienić dotychczasowe tablice na nowe zielone. W tym celu trzeba udać się do Wydziału Komunikacji, w którym jest zarejestrowane auto.

Za nowe zielone tablice należy zapłacić podobnie jak przy przerejestrowaniu samochodu. Opłata wynosi jednak tylko 93 zł, ponieważ numery rejestracyjne pozostają takie same. Nie trzeba więc wymieniać dowodu rejestracyjnego ani naklejki rejestracyjnej.

Zielone tablice mogą być wydawane dla:


  • samochodów (jako jedno- lub dwurzędowe albo zmniejszone),
  • ciągników,
  • motocyklów,
  • pojazdów pokrewnych,
  • motorowerów.

Jak wyglądają zielone tablice rejestracyjne?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, nowe tablice dla aut bezemisyjnych mają czarne znaki na zielonym tle. Poza tym nie różnią się za bardzo wyglądem od standardowych tablic.

Po lewej stronie znajdują się więc symbole kraju rejestracji (PL) oraz Unii Europejskiej na niebieskim tle. Obok umieszczono dwu- lub trzyliterowe oznaczenie miejsca rejestracji. Składa się ono z symbolu województwa (1 litera) oraz miasta (1 litera) lub powiatu (2 litery).

Na środku tablicy przyklejono nalepkę legalizacyjną. Ta naklejka pozwala odróżnić poszczególne rodzaje aut bezemisyjnych:


  • auta elektryczne mają naklejkę z czerwoną obwódką,
  • samochody napędzane wodorem mają nalepkę z żółtą obwódką.

Za naklejką znajduje się pięcioznakowy indywidualny numer rejestracyjny pojazdu.

Jakie przywileje dają zielone tablice?

Auta bezemisyjne mogą cieszyć się pewnymi przywilejami. Mają one na celu promocję takich samochodów wśród polskich kierowców. Jazda elektrykiem lub autem napędzanym wodorem daje więc w Polsce możliwość:


  • korzystania z buspasów, czyli pasów wydzielonych dla komunikacji zbiorowej oraz taksówek (Uwaga! Zarządca drogi może ustanowić dodatkowe ograniczenie, że korzystanie z buspasa jest legalne tylko wtedy, kiedy w aucie przebywa określona minimalna liczba osób);
  • darmowego postoju w strefach płatnego parkowania wyznaczonych na drogach publicznych (Uwaga! Dotyczy jedynie oficjalnych miejskich / gminnych stref płatnego parkowania, a nie prywatnie zarządzanych parkingów. Przed pozostawieniem auta na miejscu postojowym sprawdź zawsze, kto jest operatorem parkingu);
  • zatrzymywania się przy ogólnodostępnych stacjach ładowania w celu uzupełnienia energii w akumulatorach.

Oprócz tego jest możliwe, że w dalszej przyszłości powstaną w dużych miastach strefy czystego transportu, do których wjadą jedynie auta bezemisyjne.

Masz elektryka, ale nie posiadasz jeszcze zielonych tablic? Nadal masz prawo korzystać z wymienionych powyżej przywilejów. Musisz się jednak liczyć z większym prawdopodobieństwem zatrzymania do kontroli przez służby, które będę chciały choćby sprawdzić, czy auto, którym poruszasz się buspasem, jest faktycznie bezemisyjne. Jadąc bez zielonych tablic, narażasz się też na większą złość kierowców stojących w korku na pasie obok.

Ile kosztuje OC dla aut elektrycznych?

Za auto elektryczne, nawet jeśli skorzysta się z rządowej dopłaty, trzeba sporo zapłacić. Na szczęście potem można sporo zaoszczędzić nie tylko na paliwie, lecz również na ubezpieczeniu. OC dla aut elektrycznych jest bowiem zazwyczaj dość tanie.

Oczywiście na cenę polisy wpływa wiele czynników, ale jeśli wzięlibyśmy pod uwagę jedynie rodzaj napędu, to najmniej za OC zapłacą właśnie właściciele elektryków, a najwięcej osoby posiadające auta z instalacją gazową.

Co grozi za nielegalne używanie zielonych tablic rejestracyjnych?

Przywileje przysługujące autom z zieloną rejestracją powodują, że takie tablice są obiektem pożądania wielu osób. Niektórzy kierowcy oszukują wręcz, wypełniając deklarację rejestracyjną, aby nielegalnie otrzymać wymarzone tablice. Co grozi za umieszczenie zielonej tablicy na aucie, które nie ma prawa do takiej rejestracji?

Nieodpowiednie tablice spowodują na pewno problemy w momencie przeglądu. Jeżeli natomiast wcześniej policja zatrzyma auto do kontroli, służby zatrzymają najprawdopodobniej dowód rejestracyjny i wystawią skierowanie na dodatkowe badania techniczne. Kierowca może również otrzymać mandat, zwłaszcza jeżeli pojazd zatrzymano do kontroli po tym, jak poruszał się buspasem.

Zielone tablice rejestracyjne są nadal rzadkością na polskich drogach. Ich popularność będzie jednak zapewne rosła, a jako że wzrasta również liczba przywilejów przysługujących autom z zieloną rejestracją, warto wiedzieć, co dokładnie oznaczają tego typu tablice. A co Ty sądzisz na temat praw przysługujących elektrykom? Czy powinny być one jeszcze zwiększane? A może wręcz przeciwnie: uważasz, że auta bezemisyjne nie powinny mieć żadnych przywilejów? Daj znać w komentarzu.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-11

Jak ubezpieczyć samochód na niemieckich tablicach?

Niemcy konsekwentnie królują w rankingach krajów, z których Polacy sprowadzają auta. Osoby kupujące pojazd za zachodnią granicą muszą się jednak zmierzyć z wieloma formalnościami. Jedną z najważniejszych...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-10

Przerejestrowanie samochodu – terminy, koszty, potrzebne dokumenty

Wymarzone auto, poszukiwane od wielu tygodni, stoi już przed Twoim domem? Zanim z ulgą zameldujesz, że misja wykonana, zajmij się niezbędnymi formalnościami. Wyjaśniamy, ile kosztuje przerejestrowanie...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-06

Kupno samochodu – wszystko na co musisz zwrócić uwagę

Zakup samochodu – niezależnie czy nowego, czy używanego – to zazwyczaj poważna decyzja finansowa. Warto więc zadbać o szczegóły, poznać dokładnie kupowane auto i nie dać się pokonać formalnościom....

Czytaj więcej
Komentarze