Strona główna  |  Wiadomości  |  Najtańsze ubezpieczenie OC przez Internet - jak je kupić pierwszy raz?

Najtańsze ubezpieczenie OC przez Internet - jak je kupić pierwszy raz?

Data publikacji: 2022-07-11
Najtańsze OC przez Internet kupimy znacznie szybciej niż u stacjonarnego agenta ubezpieczeniowego. Tłumaczymy, jak wybrać swoje pierwsze OC kupowane online.

Wielu polskich kierowców (zwłaszcza młodszych) używało już kiedyś porównywarki ubezpieczeniowej online. Trzeba jednak pamiętać, że dla sporej grupy Polaków taka porównywarka ubezpieczeniowa OC wciąż jest nowością. Wspomniane osoby mogą obawiać się, że porównywanie ubezpieczeń przez Internet będzie odpłatne lub rodzi jakieś zobowiązania związane z natychmiastowym zakupem polisy. Postanowiliśmy zatem przygotować artykuł, który rozwiewa takie obawy. Wyjaśniamy w nim, jak kupić najtańsze ubezpieczenie OC przez Internet po raz pierwszy.

Porównywanie ubezpieczeń przez Internet jest darmowe

W pierwszej kolejności, na pewno warto wyjaśnić, że porównywarka ubezpieczeniowa taka jak Ubea.pl nie pobiera od kierowców żadnego wynagrodzenia za porównywanie ubezpieczeń komunikacyjnych (OC i AC). Identyczna zasada dotyczy również innych ubezpieczeń niż najtańsze OC. „Mowa o pozostałych polisach, które prezentuje porównywarka Ubea (np. polisach mieszkaniowych, ubezpieczeniach na życie oraz polisach turystycznych)” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Bezpłatność usług i funkcji, jakie zapewnia kalkulator ubezpieczeniowy Ubea.pl (kalkulator OC/AC Ubea.pl) sprawia, że kierowca może na przykład sprawdzić, ile zapłaciłby za ubezpieczenie po zakupie nowszego samochodu z większym silnikiem. Kalkulator OC Ubea odpowie również na pytanie, ile za OC musiałby płacić młody kierowca w przypadku rejestracji samochodu razem z rodzicem lub starszym bratem. Możliwości jest naprawdę wiele. Ważne wydaje się też to, że kalkulator ubezpieczeniowy daje nam nieograniczony czas na decyzję. „W przypadku wizyty u stacjonarnego agenta, trzeba ją podjąć znacznie szybciej” - zaznacza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Co ważne, porównywarka Ubea.pl stwarza możliwość zapisania swojej kalkulacji i wysłania jej na e-mail. Do wyników wspomnianej kalkulacji można wrócić w dowolnym momencie. Dodatkowo kalkulator OC i AC Ubea.pl zapamiętuje wszystkie wyliczenia składek, jakie wykonywał dany internauta w ostatnim czasie. „Taka funkcja może być sporym ułatwieniem dla osób, które wracają do wyników wyliczeń składki OC oraz AC” - uważa Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl

Kalkulator OC Ubea nie wymaga wielu danych do wyliczeń

Oszczędność czasu to ważny argument, który sprawia, że porównywanie ubezpieczeń przez Internet jest coraz popularniejsze. Najtańsze OC lub AC można znaleźć online nawet w niedzielę, gdy biura stacjonarnych agentów ubezpieczeniowych na pewno będą zamknięte. Niestety, nie każda porównywarka ubezpieczeniowa potrafi skonstruować odpowiednio przejrzysty i prosty kalkulator OC/AC. W efekcie część kierowców może się zniechęcić do kupowania polis przez Internet, gdyż kalkulator ubezpieczeniowy wymaga podania wielu szczegółowych informacji. To problem wynikający po części z polityki ubezpieczycieli. „Nie każdy z nich wymaga tych samych danych do obliczenia składki OC/AC” - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Celem porównywarki Ubea.pl jest to, aby porównywanie ubezpieczeń było jak najprostsze. Dlatego po kliknięciu przycisku „Oblicz moje OC/AC” widzimy prosty kalkulator OC uwzględniający na jednej stronie następujące informacje:

  • Początek ochrony w ramach kupowanego OC lub AC
  • Dane pojazdu (marka, model, rok produkcji)
  • Przebieg auta i jego sposób wykorzystania
  • Data zakupu oraz rejestracji samochodu
  • Pochodzenie i wyposażenie auta
  • Miejsce użytkowania pojazdu
  • Poprzednie ubezpieczenie OC/AC
  • Właściciel pojazdu i jego historia ubezpieczenia
  • Ewentualni użytkownicy samochodu

Po przejściu do wyników kalkulacji możemy sprawdzić, kto oferuje najtańsze ubezpieczenie OC. Warto również dowiedzieć się, jaka byłaby cena pakietu OC + NNW lub OC + AC + NNW. „Firma oferująca najtańsze OC może mieć ciekawą ofertę pakietową, którą można sprawdzić w ciągu kilku sekund” - radzi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Najtańsze OC na stronie Ubea.pl można będzie znaleźć jeszcze szybciej jeśli kierowca zeskanuje tzw. kod Aztec ze swojego dowodu rejestracyjnego. Porównywarka Ubea już od dłuższego czasu oferuje taką możliwość przyspieszającą wyliczanie składki OC i AC. Do jej wykorzystania wystarczy posiadanie telefonu, komputera lub tabletu z funkcją aparatu fotograficznego (kamery). „Porównywarka Ubea.pl nie wymaga instalowania żadnych aplikacji na smartfonie” - informuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Od umowy zawsze można będzie odstąpić w ciągu 30 dni …

Tak jak już wspomnieliśmy, porównywanie ubezpieczeń przez Internet jest niezobowiązujące do momentu podjęcia decyzji o zakupie jakiejś polisy. W przypadku obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, zwykle chodzi po prostu o najtańsze OC. Porównywarka Ubea.pl gwarantuje to, że klient może wybrać najtańsze ubezpieczenie OC z oferty współpracujących ubezpieczycieli (również dzwoniąc na infolinię). Jeżeli jednak właściciel samochodu będzie chciał zrezygnować ze swojej nowej polisy, to przepisy ustawy o prawach konsumenta zapewnią mu aż 30 dni na odstąpienie od umowy OC (bez podawania przyczyny). „Taka możliwość istnieje tylko w przypadku zdalnego zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zakup OC przez Internet

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-12-13

Barometr Ubea.pl: ceny OC w listopadzie 2022 r.

Wrzesień i październik 2022 r. przyniósł spadki średniej ceny OC. Te zmiany nie wydawały się jednak trwałe. Listopadowe dane Ubea.pl potwierdzają duże podwyżki składek OC.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-11-16

Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2022 r.

Kierowcy słyszą coraz więcej o podwyżkach cen OC. Sprawdzamy, czy rynkowe dane z października potwierdzają zapowiadane wzrosty składek obowiązkowych polis.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-10-10

Barometr Ubea.pl: ceny OC we wrześniu 2022 r.

Duża sierpniowa podwyżka średniej składki OC na pewno była ważnym sygnałem ostrzegawczym. Sprawdzamy, jakie zmiany na rynku OC przyniósł wrzesień 2022 r.

Czytaj więcej
Komentarze