Strona główna  |  Wiadomości  |  Barometr Ubea.pl: ceny OC w listopadzie 2022 r.

Barometr Ubea.pl: ceny OC w listopadzie 2022 r.

Data publikacji: 2022-12-13
Wrzesień i październik 2022 r. przyniósł spadki średniej ceny OC. Te zmiany nie wydawały się jednak trwałe. Listopadowe dane Ubea.pl potwierdzają duże podwyżki składek OC.

Dane porównywarki Ubea.pl z września oraz października bieżącego roku na pewno mogły być postrzegane przez kierowców jako względnie optymistyczne. Dwa wspomniane miesiące przyniosły bowiem stopniowy spadek średnich cen OC, które wcześniej oscylowały już na poziomie ok. 1300 zł (po wliczeniu droższych ofert). Eksperci Ubea.pl zwracali jednak uwagę, że obniżki przeciętnych składek OC prawdopodobnie będą jedynie krótkotrwałym zjawiskiem. Najnowsze dane z listopada 2022 r. potwierdzają taki niekorzystny dla kierowców scenariusz. Poprzedni miesiąc przyniósł bowiem wzrost średnich cen OC w tempie niewidzianym od dość dawna.  

Poziom barometru cenowego z listopada 2022 r. = wzrost o 4,7% względem października 2022 r. oraz wzrost o 6,9% w stosunku do listopada 2021 r.

Nic się nie zmieniło w kontekście liczenia średniej składki

W przypadku bardzo szybkich wzrostów cen OC zawsze nasuwa się podejrzliwe pytanie, czy nowe wyniki nie są efektem jakiejś zmiany dotyczącej np. sposobu analizy. Jeżeli chodzi o listopadowe dane Ubea.pl, to na pewno nie ma mowy o pomyłce lub modyfikacji zasad wykonywania obliczeń. Już od kilku lat, eksperci wspomnianej porównywarki co miesiąc tak samo wyliczają średnią składkę polis OC (bez NNW) na podstawie ponad 100 000 kalkulacji internautów. Co ważne, chodzi o indywidualne porównania wysokości składek OC, które zostały faktycznie wykonane przez kierowców. „Każda osoba sprawdzająca koszt OC w kalkulatorze Ubea.pl ma wpływ na wynik z danego miesiąca” - zaznacza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.  

Ostatni raz polisy OC były tak drogie w kwietniu 2020 roku

Eksperci porównywarki Ubea.pl zdecydowali, że w ramach ustalania średniej miesięcznej składki OC będą uwzględniać również mniej atrakcyjne cenowo propozycje zakładów ubezpieczeniowych. Dlatego przeciętna cena OC podawana przez tę porównywarkę jest stosunkowo wysoka i pokazuje zmiany z całego rynku. Listopad 2022 r. przyniósł miesięczną podwyżkę takiej średniej składki OC aż o 4,7% względem października. Tak dużego wzrostu w skali miesiąca nie notowano od lipca 2021 r. Natomiast w poszukiwaniu średnich cen OC wyższych od wyniku z listopada br. (1345 zł) trzeba się cofnąć aż do kwietnia 2020 roku. „Na uwagę zasługuje też roczny wzrost przeciętnego kosztu OC (listopad 2021 r. - listopad 2022 r.) wynoszący aż 6,9%. Oczywiście, cały czas mówimy o zmianie mniejszej niż poziom inflacji” - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Spadek zysków ze sprzedaży OC jest bardzo sugestywny …

Przyczyn listopadowej podwyżki składek OC możemy upatrywać nie tylko we wspomnianej już inflacji. Warto pamiętać, że od 1 listopada br. obowiązuje prokonsumencki i kosztowny dla zakładów ubezpieczeń pakiet rekomendacji KNF w sprawie likwidacji szkód z polis komunikacyjnych. Jeszcze przed wprowadzeniem tych regulacji przez Komisję Nadzoru Finansowego, zyski techniczne ubezpieczycieli ze sprzedaży OC zaczęły szybko topnieć. Najnowsze dane KNF-u wskazują, że od stycznia do września 2022 r. krajowe zakłady ubezpieczeń na sprzedaży obowiązkowych polis dla kierowców zarobiły 212 mln zł. Analogiczny wynik z I kw. - III kw. 2021 r. wynosił 696 mln zł. „Ponad trzykrotny spadek zysku technicznego ze sprzedaży OC w ciągu roku na pewno jest bardzo sugestywny i zapowiada dalsze podwyżki” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Barometr Ubea.pl listopad 2022

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-05-28

Barometr Ubea.pl: czy najtańsze OC też drożeje?

Najtańsze ubezpieczenia OC są często wybierane przez kierowców. Postanowiliśmy sprawdzić, czy one również ostatnio podrożały.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-02-13

Barometr Ubea.pl: ceny OC w styczniu 2023 r. i całym 2022 r.

Bieżący rok raczej nie rozpoczął się dobrze dla kierowców w kontekście cen OC. Obowiązkowe polisy podrożały bowiem względem grudnia. Roczny wzrost cen to 5%.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-07-11

Najtańsze ubezpieczenie OC przez Internet - jak je kupić pierwszy raz?

Najtańsze OC przez Internet kupimy znacznie szybciej niż u stacjonarnego agenta ubezpieczeniowego. Tłumaczymy, jak wybrać swoje pierwsze OC kupowane online.

Czytaj więcej
Komentarze