Strona główna  |  Wiadomości  |  Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2022 r.

Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2022 r.

Data publikacji: 2022-11-16
Kierowcy słyszą coraz więcej o podwyżkach cen OC. Sprawdzamy, czy rynkowe dane z października potwierdzają zapowiadane wzrosty składek obowiązkowych polis.

Rodzimi kierowcy w coraz większym stopniu odczuwają skutki inflacji. Chodzi nie tylko o zmiany poziomu cen dóbr i usług związanych bezpośrednio z motoryzacją. Mogą pojawiać się obawy, że składki obowiązkowych ubezpieczeń OC także zaczną mocno rosnąć w najbliższym czasie. Takie obawy potęgują kolejne artykuły publikowane w Internecie. Z drugiej strony, wrześniowe dane porównywarki Ubea.pl sygnalizowały spadek średniej składki OC po cenowym rekordzie z sierpnia br. Warto sprawdzić, czy październikowe dane naszego portalu mimo wszystko są pozytywne dla polskich kierowców.

Poziom barometru cenowego z października 2022 r. = spadek o 0,4% względem września 2022 r. oraz wzrost o 1,1% w stosunku do października 2021 r.

Średnie składki liczyliśmy tak samo jak poprzednio

W kontekście porównywania wyników dotyczących października, września i poprzednich miesięcy bieżącego roku, na pewno nie może być mowy o niedokładności. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl już od lat stosują bowiem tę samą metodę wyznaczania średniej składki OC. Chodzi o obliczanie takiej przeciętnej ceny OC oferowanej internautom przez ubezpieczycieli współpracujących z Ubea.pl. Co ważne, średnia składka OC bazująca na ponad 100 000 faktycznych kalkulacji internautów z danego miesiąca uwzględnia również mniej atrakcyjne cenowo propozycje zakładów ubezpieczeniowych. „Dzięki temu można sprawdzić nie tylko, jak na zmiany rynkowe reagują firmy oferujące najtańsze OC” - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl

Październikowa zmiana cen OC nieco nas zaskakuje

Październikowe informacje porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl, na pewno mogą wzbudzać dość duże zaskoczenie. Okazuje się bowiem, że średnia cena OC oferowanego przez Internet znów nieco spadła. Mowa o zmianie z 1291 zł do 1285 zł (patrz poniższy wykres). Dla porównania, jeszcze w sierpniu br. przeciętny koszt obowiązkowej polisy dla kierowców wynosił rekordowe 1301 zł. „Po sprawdzeniu danych z dłuższego okresu widzimy jednak, że w październiku 2022 r. obowiązkowe OC nadal było nieco droższe niż 12 miesięcy wcześniej. Różnica wynosiła około 1,1%, czyli 14 zł” - podaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Poprawa bezpieczeństwa mogła mieć znaczenie …

Od pewnego czasu pojawiają się hipotezy, że część zakładów ubezpieczeniowych odkłada znaczące podwyżki składek OC, aby utrzymać swój udział rynkowy. Taka sytuacja faktycznie może mieć miejsce w przypadku niektórych ubezpieczycieli. Warto bowiem pamiętać, że dla wielu towarzystw OC jest podstawowym elementem oferty. Co więcej, sprzedaż przymusowych ubezpieczeń dla kierowców nie reaguje mocno na pogorszenie koniunktury gospodarczej. Taka zmiana makroekonomiczna niestety jest już widoczna. Wydaje się również, że ubezpieczycielom mogły nieco pomóc lepsze niż przed rokiem wyniki w zakresie bezpieczeństwa drogowego. W ujęciu rocznym (III kw. 2021 r. - III kw. 2022 r.) liczba wypadków drogowych spadła o 10%, a ich ofiar - o 11%. „Poprawa bezpieczeństwa drogowego w ujęciu długookresowym raczej nie uchroni jednak kierowców przed sporym wzrostem cen OC” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Barometr Ubea.pl październik 2022

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-06-28

Ubezpieczyciele już nie zarabiają na OC

Pierwszy kwartał 2023 r. zakończył się nietypową sytuacją, czyli praktycznie zerowym zyskiem ze sprzedaży OC. Jeśli ubezpieczyciele nie zwiększą składek, to poniosą straty.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-10-10

Barometr Ubea.pl: ceny OC we wrześniu 2022 r.

Duża sierpniowa podwyżka średniej składki OC na pewno była ważnym sygnałem ostrzegawczym. Sprawdzamy, jakie zmiany na rynku OC przyniósł wrzesień 2022 r.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-03-15

Barometr Ubea.pl: ceny OC w lutym 2022 r.

Miniony rok pod względem poziomu składek OC zakończył się dość spokojnie. Warto sprawdzić, jak wyglądała sytuacja ze stycznia oraz lutego 2022 r.

Czytaj więcej
Komentarze