Strona główna  |  Wiadomości  |  Kara za brak przeglądu w 2021

Kara za brak przeglądu w 2021

Data publikacji: 2021-08-04
Regularne badanie techniczne auta to obowiązek każdego właściciela samochodu. Ile kosztuje badanie i co się na nim sprawdza? Jaka jest kara za brak obowiązkowego przeglądu?

Okresowe badanie techniczne samochodów ma sprawić, że po polskich drogach nie będą się poruszały auta, których stan stwarza zagrożenie dla kierowcy i innych uczestników ruchu. Badanie techniczne należy więc do jednego z ważniejszych obowiązków posiadacza pojazdu, a za jego niedopełnienie grozi kara za brak przeglądu. Wyjaśniamy, ile ona wynosi i kto ją może nałożyć.

Spis treści:

 1. Badanie techniczne samochodu a przegląd
 2. Badanie techniczne – co jest sprawdzane?
 3. Kiedy należy wykonać badanie techniczne samochodu?
 4. Czym jest badanie dodatkowe?
 5. Ile kosztuje badanie techniczne?
 6. Gdzie się przeprowadza badanie techniczne?
 7. Negatywny wynik badania technicznego – co zrobić?
 8. Jaka jest kara za brak przeglądu?
 9. Samochód bez przeglądu – instrukcja postępowania po kontroli
 10. Badania techniczne i prawo – jakie zmiany są planowane?
 11. Odszkodowanie z OC i AC a brak ważnego badania technicznego

Badanie techniczne samochodu a przegląd

Badanie techniczne samochodu W mowie potocznej kierowcy często używają zamiennie pojęć „badanie techniczne” oraz „przegląd”. Tak naprawdę są to jednak dwie różne rzeczy.

Badanie techniczne samochodu jest obowiązkowe i polega na okresowej kontroli sprawności auta. W jego trakcie sprawdza się, czy pojazd może bezpiecznie uczestniczyć w ruchu publicznym, nie stwarzając zagrożenia ani dla Ciebie, ani dla Twoich pasażerów, ani dla innych uczestników ruchu.

Przegląd techniczny nie jest natomiast obowiązkowy. To dodatkowe i bardziej szczegółowe badanie stanu pojazdu wykonywane w punkcie obsługi danego producenta. Przeprowadzenie takiego przeglądu może być konieczne, aby na przykład zachować gwarancję.

Warto pamiętać, że badanie techniczne dotyczy nie tylko samochodów, lecz również innych pojazdów poruszających się po drogach publicznych. Chodzi na przykład o pojazdy wolnobieżne czy motocykle.

Jak nie zapomnieć o terminie badania technicznego?

Obecnie coraz więcej stacji kontroli pojazdów wysyła przypomnienia swoim klientom. Oprócz tego możesz zainstalować aplikację „Na wypadek” od UFG. Jest ona bowiem pomocna nie tylko w razie kolizji. Jedną z jej funkcji jest wysyłanie przypomnień o zbliżającym się badaniu. Możesz też oczywiście po prostu zapisać datę w kalendarzu w telefonie czy tradycyjnym papierowym.

Badanie techniczne – co jest sprawdzane?

Na sam początek diagnosta identyfikuje pojazd na podstawie numeru VIN. Kiedy upewni się, że dane na aucie i w dowodzie rejestracyjnym się zgadzają, przystępuje do właściwego badania. W jego trakcie sprawdza wszystkie najważniejsze układy i elementy auta:


 • oświetlenie – światła muszą być sprawne i prawidłowo ustawione
 • układ kierowniczy
 • pasy bezpieczeństwa
 • gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy
 • pomiar emisji spalin oraz możliwy wyciek płynów eksploatacyjnych
 • układ wydechowy
 • zawieszenie
 • nadwozie
 • hamulce – test przeprowadza się na stanowisku rolkowym, a wynik jest wyświetlany na ekranie monitora
 • amortyzatory – test również przeprowadza się na stanowisku rolkowym
 • opony – głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm
 • szyby – muszą być pozbawione jakichkolwiek pęknięć.

Jeśli auto ma instalację gazową, diagnosta sprawdzi również jej szczelność. Pamiętaj, by zabrać ze sobą dokument legalizacyjny butli LPG!

Kiedy należy wykonać badanie techniczne samochodu?

To, jak często należy wykonywać badanie techniczne samochodu, zależy od jego rodzaju oraz wieku.

W przypadku samochodów osobowych na pierwsze badanie techniczne należy się zgłosić przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji. Następne badanie wykonuje się po dwóch latach, przed upływem 5 lat od rejestracji. Kolejne badania techniczne trzeba już wykonywać co roku.

Inaczej jest jednak, jeśli samochód posiada instalację gazową. W takim przypadku na badanie techniczne należy się zgłosić raz w roku, niezależnie od tego, ile auto ma lat. Tak samo jest z pojazdami służącymi jako taksówki czy auta do nauki jazdy.

Z regularnych badań technicznych są natomiast zwolnione pojazdy zabytkowe. Taki samochód przechodzi obowiązkowe badanie jednorazowo, tuż przed uzyskaniem statusu zabytku.

Czym jest badanie dodatkowe?

Niekiedy auto musi się jednak pojawić więcej niż raz w roku na stacji diagnostycznej. Jest tak, jeśli organ kontroli ruchu drogowego (czyli np. policja) skieruje go na badanie dodatkowe. Kiedy możesz dostać takie skierowanie?

Badanie dodatkowe jest zazwyczaj konieczne po wypadku. Trzeba w końcu sprawdzić, czy po zdarzeniu pojazd może nadal bezpiecznie poruszać się po drogach. Bywa też tak, że policja zatrzyma samochód na standardową kontrolę drogową i z jakiegoś powodu stwierdzi, że pojazd może zagrażać bezpieczeństwu ruchu. Wyśle wtedy takie auto na dodatkowe badanie techniczne.

Ile kosztuje badanie techniczne?

Koszt badania technicznego nie zależy od stacji, lecz jest on ustalony w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Nie ma więc sensu jeździć po całym mieście w poszukiwaniu stacji z najkorzystniejszą cenowo ofertą. Zgłoś się po prostu tam, gdzie jest Ci wygodnie.

Ile kosztuje badanie techniczne samochodu? Sprawdź poniżej:


 • samochód osobowy: 99 zł (w tym 1 zł opłaty ewidencyjnej)
 • samochód osobowy z instalacją LPG / CNG: 162 zł
 • TAXI: 140 zł
 • samochód przeznaczony do nauki jazdy: 146 zł
 • motocykl: 63 zł
 • motorower: 51 zł
 • ciągnik rolniczy: 63 zł
 • przyczepa rolnicza do 1,5 t D.M.C.: 41 zł
 • przyczepa rolnicza od 1,5 t do 3,5 t D.M.C.: 51 zł
 • samochód ciężarowy do 16 ton D.M.C.: 153 zł
 • samochód ciężarowy powyżej 16 ton D.M.C.: 176 zł
 • autobus przeznaczony do przewozu ponad 15 osób: 199 zł

Pamiętaj, że za przegląd rejestracyjny płaci się z góry!

Gdzie się przeprowadza badanie techniczne?

Badanie techniczne przeprowadza się na stacji kontroli pojazdów. Szukając odpowiedniego miejsca, na pewno szybko natkniesz się na dwa rodzaje stacji: podstawową i okręgową. Czym one się różnią? Czy na obie możesz pojechać na badanie?

Podstawowa stacja kontroli pojazdów – przeprowadza badania okresowe i dodatkowe pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz przyczep przeznaczonych do łączenia z nimi.

Okręgowa stacja kontroli pojazdów – przeprowadza badania okresowe i dodatkowe wszelkich pojazdów.

Jeśli więc posiadasz samochód osobowy, na badanie techniczne możesz się zgłosić do dowolnej stacji. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy auto jest po wypadku lub też przeprowadzono w nim zmiany konstrukcyjne. Wtedy nie ma wyboru – trzeba zgłosić się do OSK.

W zdecydowanej większości stacji nie musisz się wcześniej umawiać. Przyjeżdżasz po prostu o tej godzinie, o której Ci pasuje i czekasz na swoją kolej. Pamiętaj, że w przypadku badań technicznych nie ma żadnej rejonizacji. Auto zarejestrowane w Krakowie można więc bez problemu przebadać na wakacjach w Ustce.

Negatywny wynik badania technicznego – co zrobić?

Udajesz się na badanie techniczne, myślisz, że wszystko pójdzie sprawnie i gładko, a tu nagle diagnosta informuje Cię: „Usterka. To auto nie może przejść badania technicznego”. Co zrobić w takiej sytuacji?

Usterki, które mogą zostać wykryte w trakcie badania, dzieli się na trzy grupy:


 • drobne – nie mają wpływu na bezpieczeństwo. Diagnosta poinformuje Cię o ich wykryciu, ale nie pociągnie to za sobą żadnych konsekwencji. Samochód przejdzie pozytywnie badanie. Oczywiście, warto we własnym zakresie zająć się potem naprawą tej usterki.
 • istotne – mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo na drodze i / lub na środowisko naturalne. Auto z takimi wadami nie przejdzie badania. Jeśli diagnosta wykryje taką usterkę, poinformuje o tym kierowcę, który ma 14 dni na usunięcie problemu. Następnie musi się zgłosić do tej samej stacji kontroli na ponowną kontrolę. Tym razem nie zapłaci jednak pełnej stawki za badanie, a jedynie pokryje koszty kontroli wykrytych wcześniej usterek.
 • stwarzające zagrożenie – ta kategoria to już nie usterki, lecz poważne awarie, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze i / lub środowiska. W razie wykrycia takiej wady diagnosta zatrzymuje dowód rejestracyjny. Po naprawieniu samochodu należy się zgłosić na ponowne badanie techniczne. Jeśli tym razem pojazd przejdzie kontrolę, można odzyskać dowód.

Pamiętaj także, że każda wykryta wada jest rejestrowana w systemie CEPiK. Jeśli więc na jednej stacji diagnosta dostrzeże istotną usterkę, nie jedź na inną z nadzieją, że tam auto przejdzie jednak badanie techniczne.

Jaka jest kara za brak przeglądu?

Jako że badanie techniczne jest obowiązkowe, za jego brak grozi dość surowa kara. Jaką dokładnie grzywnę otrzymasz, jeśli zostaniesz zatrzymany do kontroli drogowej i okaże się, że Twoje auto nie ma aktualnego badania?

W 2021 r. za brak ważnego badania grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Jego dokładna stawka jest ustalana przez policję zależnie od oceny konkretnej sytuacji. Pod uwagę funkcjonariusz bierze głównie to, ile dni minęło od terminu badania technicznego oraz zachowanie kierowcy w trakcie kontroli. Co ważne, za brak przeglądu nie otrzymasz żadnych punktów karnych.

Jeżeli termin przeglądu minął zaledwie kilka dni wcześniej, może się zakończyć na małym mandacie oraz pouczeniu, że masz jak najszybciej udać się na badanie techniczne. Jeśli jednak Twoje auto już od dawna porusza się bez ważnego przeglądu, policja zatrzyma dowód rejestracyjny i skieruje pojazd na badanie. Jako że obecnie nie ma już obowiązku wożenia ze sobą dowodu, policjant zatrzyma go „wirtualnie”. W Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zostanie dodana stosowna wzmianka.

Od funkcjonariusza otrzymasz specjalny dokument, aby móc poruszać się po drogach. Pamiętaj, że nie zastępuje on dowodu rejestracyjnego. Ma Ci on jedynie umożliwić dojechanie do najbliższej stacji kontroli i wykonanie przeglądu. Na taką kontrolę musisz się udać w ciągu 7 dni. Jeżeli nie zmieścisz się w tym terminie, a policja ponownie zatrzyma Cię do kontroli, to nałoży na Ciebie kolejną karę.

W skrajnych sytuacjach, jeśli policja stwierdzi, że auto w ogóle nie nadaje się do jazdy, nakaże odholowanie go na parking. Będziesz musiał wtedy pokryć koszty holowania z własnej kieszeni.

Sprawdź, jak uniknąć kary za brak OC

Samochód bez przeglądu – instrukcja postępowania po kontroli

Spóźniłeś się z przeglądem, a policja zatrzymała Cię do kontroli? Poniżej podsumowujemy krok po kroku, co musisz zrobić, aby uporządkować sytuację swojego auta:


 1. Z dokumentem otrzymanym od policji udaj się do stacji kontroli pojazdów.
 2. Przeprowadź badanie techniczne.
 3. Po badaniu otrzymasz zaświadczenie, dzięki któremu będziesz mógł spokojnie jeździć autem. Jest ono ważne 30 dni.
 4. Udaj się do Wydziału Komunikacji – urzędnik wykreśli z CEPiK wpis o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego. Nie poniesiesz za to żadnej opłaty. Istnieje szansa, że już niedługo pracownik stacji kontroli pojazdów będzie mógł dokonać takiego wykreślenia, ale jak na razie jest to niemożliwe.

Badania techniczne i prawo – jakie zmiany są planowane?

Od pewnego czasu są planowane ważne zmiany dotyczące badań technicznych samochodów. Jeżeli z badaniem auta spóźnisz się ponad 30 dni, to na stacji kontroli zapłacisz więcej za jego przeprowadzenie. Obecnie stawka jest zawsze taka sama.

Oprócz tego w trakcie badania miałyby być wykonywane zdjęcia całej bryły auta oraz zegarów licznika. Stacje kontroli musiałyby przechowywać takie fotografie przez co najmniej 5 lat.

Dodatkowo ustawodawcy chcą wyjść naprzeciw tym osobom, które zgłaszają się wcześniej na badanie techniczne auta. Obecnie jeśli badanie jest ważne np. do 20 maja, a Ty udasz się na nie 13 maja, to następne badanie musisz przeprowadzić do 13 maja następnego roku. Przez wcześniejsze zgłoszenie tracisz więc niejako tydzień. Według planowanych nowych przepisów osoby, które zjawią się na stacji maksymalnie 30 dni przed upływem terminu, będą miały wyznaczoną datę następnego badania po roku od tej planowanej pierwotnie. W naszym przykładzie byłby to więc 20 maja.

Odszkodowanie z OC i AC a brak ważnego badania technicznego

Spóźniłeś się kilka dni z badaniem technicznym, a akurat w tym czasie przydarzyła Ci się kolizja? Zastanawiasz się, czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie? Obawy nie są bezpodstawne. Może się przecież okazać, że to zły stan techniczny samochodu, który mógłby zostać wykryty dzięki badaniu, przyczynił się do stłuczki. Jakie są więc zasady dotyczące badań technicznych i odszkodowania z ubezpieczenia?

Dobra wiadomość jest taka, że brak aktualnych badań technicznych auta sprawcy zdarzenia nie jest podstawą do odmówienia wypłaty odszkodowania z OC. Poszkodowany otrzyma pełne świadczenie, a sprawca nie będzie musiał wypłacać go z własnej kieszeni.

Inaczej sytuacja wygląda wtedy, kiedy to auto poszkodowanego nie ma ważnego badania. W takim przypadku odszkodowanie z OC może zostać obniżone. Jest tak jednak jedynie wtedy, kiedy ubezpieczyciel udowodni, że stan techniczny pojazdu faktycznie wpłynął na powstanie szkody lub jej rozmiar.

A jak jest z ubezpieczeniem AC? W OWU większości polis AC odnajdziesz zapis, który wyłącza odpowiedzialność ubezpieczyciela za szkody spowodowane samochodem bez ważnego badania technicznego. Nie wszystko jest jednak stracone. W następnym zdaniu ubezpieczyciele zaznaczają zazwyczaj bowiem, że nie odpowiadają za szkodę jedynie wtedy, kiedy stan techniczny pojazdu faktycznie miał wpływ na powstanie lub rozmiar szkody. Jeśli więc przegapisz termin kolejnego przeglądu, a następnie spowodujesz kolizję, nadal masz szansę otrzymać pieniądze z AC. Jeżeli tylko w chwili zdarzenia auto było sprawne technicznie lub też posiadało usterkę, która nie miała wpływu na stłuczkę, brak badań nie będzie podstawą do odmowy lub zmniejszenia odszkodowania.

Na koniec warto zaznaczyć, że ubezpieczenie OC można zakupić także dla takiego auta, które nie ma ważnego badania technicznego.

Obowiązek regularnego badania technicznego nie jest wymysłem prawodawców, lecz czymś, co ma konkretny wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Dbaj więc o przestrzeganie terminów kontroli, nie tylko po to, by uniknąć kary za brak przeglądu, lecz także po to, by się po prostu czuć pewniej w swoim aucie.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-11-29

Będzie dużo łatwiej o samochód zastępczy w 2023 roku?

Od 1 listopada 2022 r. obowiązuje nowy pakiet rekomendacji KNF-u dotyczących likwidacji szkód z OC. Wyjaśniamy, co ten pakiet zaleceń zmienia w kwestii aut zastępczych.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-10

Przerejestrowanie samochodu – terminy, koszty, potrzebne dokumenty

Wymarzone auto, poszukiwane od wielu tygodni, stoi już przed Twoim domem? Zanim z ulgą zameldujesz, że misja wykonana, zajmij się niezbędnymi formalnościami. Wyjaśniamy, ile kosztuje przerejestrowanie...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-09-18

Zgłoszenie szkody – jak to zrobić skutecznie?

Do powstania szkody nie potrzeba wiele. Jeden nierozważny ruch i nieszczęście gotowe. Jak zgłosić szkodę, by równie szybko otrzymać odszkodowanie?

Czytaj więcej
Komentarze