Strona główna  |  Wiadomości  |  Jakie ubezpieczenie turystyczne kupić na wakacje we Włoszech?

Jakie ubezpieczenie turystyczne kupić na wakacje we Włoszech?

Data aktualizacji: 2021-09-28
Włochy to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych podróży Polaków. Eksperci Ubea.pl radzą, jaką polisę turystyczną warto kupić przed wyjazdem do tego kraju.

Dane Polskiej Izby Turystyki wskazują, że Włochy nadal są popularnym celem wakacyjnych wyjazdów naszych rodaków. W czasie sezonu wakacyjnego w 2017 roku słoneczna Italia znalazła się na szóstym miejscu wśród krajów najczęściej odwiedzanych przez Polaków.

Republika Włoska kusi zarówno plażami, jak i ogromną liczbą zabytków pochodzących między innymi z czasów antyku, średniowiecza oraz renesansu. Dodatkowo polscy turyści mogą zwiedzać ten kraj bez konieczności uzyskiwania wizy oraz innych kłopotliwych formalności. Republika Włoska jako członek Unii Europejskiej respektuje darmową kartę EKUZ wydawaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jednak wbrew temu co może myśleć wielu Polaków, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie gwarantuje bezpłatnego leczenia na terenie Włoch. Właśnie dlatego polisa turystyczna jest koniecznym elementem wyposażenia rodaka wyjeżdżającego do Italii. Takie ubezpieczenie turystyczne można wzbogacić o inne elementy (np. ochronę z tytułu OC i NNW).

Spis treści:

  1. We Włoszech zapłacimy za poradę lekarza
  2. Publiczna służba zdrowia we Włoszech stoi na słabym poziomie
  3. Zwrot kosztów ratownictwa też się może przydać

We Włoszech zapłacimy za poradę lekarza

Wakacje we Włoszech a ubezpieczenie Włochy jako kraj członkowski UE zobowiązały się do traktowania posiadaczy kart EKUZ na takich samych zasadach, jak swoich obywateli podlegających publicznemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Oznacza to, że Polak przebywający na terenie Italii, nie posiada gwarancji bezpłatnego korzystania ze wszystkich usług dostępnych w ramach publicznej służby zdrowia. To sprawiedliwe podejście, gdyż Włosi również muszą płacić za niektóre usługi świadczone w ramach państwowej opieki medycznej.

Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia możemy znaleźć aktualne informacje o ewentualnej odpłatności za leczenie we Włoszech.

Dane NFZ-u wskazują, że pobyt we włoskim publicznym szpitalu będzie wprawdzie bezpłatny, ale turysta z Polski musi się przygotować na inne wydatki (nawet po okazaniu karty EKUZ). Przykładem jest chociażby opłata za poradę medyczną u lekarza pierwszego kontaktu (koszt do 36,15 euro).

Znacznie droższe mogą się okazać usługi włoskich stomatologów. Warto pamiętać, że w Italii polski turysta poniesie pełne koszty leczenia zębów. Ta zasada dotyczy nie tylko prywatnych gabinetów dentystycznych - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, jakie ubezpieczenie turystyczne kupić na wakacje w Chorwacji

Publiczna służba zdrowia we Włoszech stoi na słabym poziomie

Trzeba zdawać sobie sprawę, że w przypadku Włoch mamy do czynienia z różnicą jakości usług medycznych świadczonych przez publiczną i prywatną służbę zdrowia. Dlatego suma ubezpieczenia turystycznego powinna być na tyle wysoka (np. 100 000 zł - 150 000 zł na osobę), żeby w razie potrzeby mogła pokryć koszty prywatnego leczenia.

Warto mieć na uwadze fakt, że włoska publiczna służba zdrowia jest jedną z najgorszych w krajach Europy Zachodniej i znacząco ustępuje np. swoim odpowiednikom z Niemiec, Francji lub Holandii. Właśnie dlatego polisa turystyczna zapewniająca refundację kosztów ponoszonych w ramach włoskiej prywatnej służby zdrowia, może okazać się po prostu bezcenna. Podobnej refundacji oczywiście nie otrzymają posiadacze karty EKUZ.

Istnieje jeszcze jeden bardzo ważny powód przemawiający za zakupem ubezpieczenia z dość wysoką sumą refundowanych kosztów leczenia we Włoszech. Suma wyznaczająca limit odpowiedzialności ubezpieczyciela powinna umożliwiać również sfinansowanie transportu ciężko chorego turysty do Polski. Takie koszty transportu medycznego czasem oscylują na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych, jeżeli stan pacjenta jest ciężki.

Włochy, podobnie jak inne kraje UE/EFTA, nie pokrywają opisywanych kosztów usług transportowych dotyczących cudzoziemca. Z kolei Narodowy Fundusz Zdrowia uzależnia swoją decyzję od względów ekonomicznych. NFZ sfinansuje transport ciężko chorego Polaka z Włoch do krajowego szpitala, jeżeli takie rozwiązanie będzie tańsze od kontynuacji leczenia w Italii - ostrzega Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Przekonaj się, czy ubezpieczenie oferowane przez biuro podróży zapewnia wystarczającą ochronę

Zwrot kosztów ratownictwa też się może przydać

Polisa zapewniająca dość wysoki limit zwrotu kosztów leczenia stanowi niezbędne minimum dla osoby wyjeżdzającej do Włoch. Takie podstawowe ubezpieczenie związane z refundacją wydatków medycznych może zostać wzbogacone o ochronę dotyczącą:

  • odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym (związanej ze szkodami wyrządzonymi innym osobom samodzielnie albo przez dzieci lub zwierzęta znajdujące się pod opieką ubezpieczonego),
  • następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
  • posiadanego bagażu oraz sprzętu elektronicznego ,
  • usług assistance (uwaga: usługi assistance w podstawowym zakresie często są połączone z ubezpieczeniem kosztów leczenia),
  • uprawiania innych sportów niż sporty niskiego ryzyka (uwaga: każdy ubezpieczyciel ma własną definicję sportów niskiego oraz wysokiego ryzyka oraz tzw. sportów ekstremalnych).

Osoby zamierzające się wybrać we włoskie góry powinny pamiętać o jeszcze jednym elemencie rozszerzającym zakres ochrony.

Chodzi tutaj o zwrot ewentualnych kosztów związanych z akcją ratowników górskich. Taka kosztowna akcja na terenie Alp Włoskich może się okazać potrzebna nie tylko w czasie zimy - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zobacz, jak kupić ubezpieczenie w Tatry Słowackie

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-06-22

Szkolne ubezpieczenie NNW wystarczy dziecku na koloniach?

Co roku wiele dzieci wyjeżdża na letnie kolonie. Czy na taki wyjazd wystarczy szkolna polisa NNW? Czy też rodzice takich uczniów powinni zakupić dodatkowe ubezpieczenie?

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-31

Ubezpieczenie podróżne krótkoterminowe

Weekend w Czechach? Tydzień w Grecji? Dwutygodniowy urlop w Hiszpanii? Miesięczny wojaż po Ameryce Południowej? Niezależnie od tego gdzie jedziesz, ubezpieczenie turystyczne krótkoterminowe zapewni...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-20

Ubezpieczenie od opóźnienia i odwołania lotu

Zadowolony i wypoczęty wracasz ze słonecznego urlopu. Masz nadzieję na sprawny powrót do domu, ale start samolotu jest wciąż przesuwany. Po kilku godzinach oczekiwania na lotnisku Twoja cierpliwość...

Czytaj więcej
Komentarze