Strona główna  |  Wiadomości  |  Czy wystarczy nam polisa z biura turystycznego?

Czy wystarczy nam polisa z biura turystycznego?

Data aktualizacji: 2021-09-27
Biura podróży sprzedają ubezpieczenia turystyczne razem z wycieczkami. Czy takie pakietowe polisy podróżne mogą zapewnić odpowiednią ochronę?

W przypadku ubezpieczeń tak zwana sprzedaż wiązana nie jest żadnym novum. Salony samochodowe sprzedają polisy komunikacyjne (np. pakiety OC + AC). Sklep ze sprzętem elektronicznym chętnie sprzeda ubezpieczenie smartfona. Z kolei w banku łatwo można kupić ubezpieczenie kredytu lub wiele innych polis. Na podobnej zasadzie funkcjonuje sprzedaż ubezpieczeń podróżnych przez operatorów turystycznych.

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili więc sprawdzić, czy pakiety polis turystycznych oferowane razem z wycieczkami mogą w praktyce zastąpić ubezpieczenia podróżne z normalnej oferty rynkowej.

Spis treści:

  1. Ubezpieczenia turystyczne sprzedawane razem z biletem są obowiązkowe
  2. Pakietowe ubezpieczenia podróżne nie zapewnią turyście szerokiej ochrony
  3. Czy warto kupować dodatkowe ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenia turystyczne sprzedawane razem z biletem są obowiązkowe

Wycieczka z biura podróży Na wstępie warto wyjaśnić sytuację prawną polis dystrybuowanych przez operatorów turystycznych.

Zgodnie z ustawą o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych organizator turystyki lub pośrednik turystyczny musi poinformować klienta o możliwości zawarcia umowy ubezpieczenia w zakresie kosztów rezygnacji z podróży, następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz kosztów leczenia. Organizator turystyki (operator turystyczny) dodatkowo powinien przekazać informacje o zagrożeniach związanych z oferowaną wycieczką - wylicza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

W przypadku wyjazdów zagranicznych organizator turystyki zostaje natomiast ustawowo zobowiązany do zawarcia na rzecz klienta umowy ubezpieczenia dotyczącej kosztów leczenia za granicą oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Składka takiego podstawowego ubezpieczenia zwykle jest już doliczona do ceny biletu.

Operator turystyczny może natomiast zaoferować klientowi rozszerzenie zakresu ochrony - na przykład zwiększenie sumy gwarancyjnej dotyczącej kosztów leczenia i wykupienie OC w życiu prywatnym - informuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, jakie prawa Ci przysługują w razie odwołania lub opóźnienia samolotu

Pakietowe ubezpieczenia podróżne nie zapewnią turyście szerokiej ochrony

W przypadku polskiego rynku turystycznego mamy do czynienia z dużym rozdrobnieniem operatorów. Trudno przeanalizować ofertę wszystkich takich firm turystycznych pod kątem ubezpieczeń oferowanych razem z biletem. Właśnie dlatego eksperci porównywarki Ubea.pl ograniczyli się do sprawdzenia ubezpieczeniowej oferty największych operatorów turystycznych.

Do tego grona liderów z pewnością zalicza się firma Itaka. Wspomniany operator turystyczny ubezpiecza klienta w firmie Europäische Reiseversicherung AG. Podstawowy pakiet Itaka Simple przewiduje zwrot kosztów leczenia i transportu do kraju na poziomie do 20 000 euro. Z kolei suma gwarancyjna NNW wynosi odpowiednio 2000 zł (w przypadku śmierci klienta) oraz 5000 zł (w razie uszczerbku na zdrowiu).

Nieco inaczej prezentuje się oferta ubezpieczeniowa TUI Poland. Klienci tego drugiego z wiodących operatorów turystycznych mogą liczyć na zwrot kosztów leczenia i transportu wynoszący do 40 000 zł. Na szczęście klienci TUI za dopłatą kupią ubezpieczenie Allianz zapewniające znacznie szerszą ochronę (m.in. w zakresie zwrotu kosztów leczenia). Podobny system dopłat oferuje również Itaka - informuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki polis Ubea.pl.

Osoby kupujące wycieczkę od Neckermann Podróże także nie mogą liczyć na szeroką standardową ochronę. W ramach podstawowego pakietu sprzedawana jest bowiem polisa z sumą kosztów leczenia i transportu na poziomie 80 000 zł. Skromną ochronę uzupełnia NNW posiadające sumę gwarancyjną 10 000 zł. Podobnie jak w przypadku innych operatorów turystycznych możliwe jest rozszerzenie zakresu ochrony po zapłacie wyższej składki doliczanej do biletu. Możliwość rozszerzenia podstawowej ochrony przewiduje również firma RAINBOW Tours.

Ten operator proponuje podstawowe ubezpieczenie z sumą kosztów leczenia na poziomie 100 000 zł lub 140 000 zł (w zależności od miejsca wyjazdu). Innym elementem obowiązkowej ochrony od RAINBOW jest polisa NNW, w ramach której TU Europa wypłaca 5000 zł (po śmierci wycieczkowicza) lub 10 000 zł (przy całkowitym uszczerbku na zdrowiu) - wylicza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Czy warto kupować dodatkowe ubezpieczenie turystyczne?

Tak jak można się było spodziewać, podstawowe ubezpieczenia podróżne oferowane przez wiodących operatorów turystycznych zapewniają tylko minimalną ochronę. Może się ona okazać niewystarczająca w razie poważniejszego wypadku lub zachorowania, długotrwałego pobytu w zagranicznym szpitalu albo konieczności przetransportowania ciężko chorego Polaka do ojczyzny.

Kolejnym problemem są ograniczenia dotyczące np. uprawiania sportu w sposób inny niż rekreacyjny lub chorób przewlekłych. Warto również wspomnieć o braku prywatnego ubezpieczenia OC w podstawowych pakietach dystrybuowanych przez popularne biura turystyczne. Na szczęście wycieczkowicz nie musi się ograniczać do takich okrojonych pakietów ubezpieczeniowych.

Bez żadnych problemów można samodzielnie nabyć pełnowartościowe ubezpieczenie turystyczne. W razie szkód osobowych turysta będzie mógł wnioskować o wypłatę zadośćuczynienia z obydwu posiadanych polis - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Dowiedz się więcej o zasadach tzw. podwójnego ubezpieczenia

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Ile kosztuje ubezpieczenie na wakacje za granicą dla pary?

Wiele osób wyjeżdża za granicę z partnerem. Sprawdzamy, ile kosztuje ubezpieczenie podróżne dla turystów jadących na wakacje we dwójkę.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2019-04-10

Czy warto kupować ubezpieczenie turystyczne na majówkę?

W tym roku wystarczy wziąć 3 dni wolnego, aby w okolicach majówki cieszyć się dziewięciodniowym urlopem. Niewątpliwie wielu Polaków wyjedzie w tym czasie za granicę. Czy na taki wyjazd warto...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2018-05-25

Jakie ubezpieczenie kupić na mistrzostwa świata w Rosji?

Już za niecałe 3 tygodnie rozpocznie się święto futbolu: mundial w Rosji. 64 mecze, 32 reprezentacje, 12 stadionów i miliony kibiców, także z Polski. Jak przygotować się na wyjazd na mistrzostwa...

Czytaj więcej
Komentarze