Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Czy warto kupować ubezpieczenie turystyczne na majówkę?

Data publikacji: 2019-04-10

W tym roku wystarczy wziąć 3 dni wolnego, aby w okolicach majówki cieszyć się dziewięciodniowym urlopem. Niewątpliwie wielu Polaków wyjedzie w tym czasie za granicę. Czy na taki wyjazd warto kupować ubezpieczenie turystyczne?

680 tysięcy złotych – tyle za leczenie zapłacił Polak, który w 2017 r. przebywał na urlopie na Majorce. A mówiąc dokładniej: tyle zapłacił ubezpieczyciel. Turysta poniósł jedynie koszt ubezpieczenia turystycznego, które zakupił przed wyjazdem.

Skąd wzięła się taka astronomiczna kwota? Polakowi pęknął tętniak mózgu. Natychmiastowa interwencja medyczna uratowała mu życie. Pobyt w szpitalu, dwie operacje oraz transport do kraju złożyły się jednak w sumie na kwotę prawie 700 000 zł.

Tak duże wydatki należą oczywiście do rzadkości, ale nie jesteś w stanie przewidzieć, czy to właśnie Tobie nie przydarzy się podobna historia na wyczekiwanym majówkowym wyjeździe. Dlatego właśnie zawsze lepiej kupić ubezpieczenie turystyczne na majówkę, nawet jeśli za granicę jedziesz tylko na 3 dni.

Sprawdź, czemu karta EKUZ nie zastąpi ubezpieczenia turystycznego

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na majówkę?

Wyjazd na majówkę - ubezpieczenie turystyczne Kiedy kupujesz ubezpieczenie turystyczne na majówkowy wyjazd, absolutną podstawą jest wybór dużej sumy ubezpieczenia kosztów leczenia. Jak bowiem udowadnia powyższy przykład koszty leczenia za granicą mogą być naprawdę duże.

Jeżeli na urlop wybierasz się do jednego z krajów europejskich, suma Twojego ubezpieczenia powinna wynosić co najmniej 200 000 zł. Jeśli jedziesz na inny kontynent, wybierz sumę ubezpieczenia kosztów leczenia w wysokości przynajmniej 500 000 zł.

Pamiętaj, że zazwyczaj najdroższym pojedynczym elementem pomocy jest transport medyczny do kraju. Dlatego dobrze jest, jeśli koszt transportu do kraju nie pomniejsza sumy przeznaczonej na pokrycie kosztów leczenia. Najlepsze polisy turystyczne w ogóle nie wyznaczają żadnego limitu na koszty transportu.

O jakie elementy warto wzbogacić ubezpieczenie turystyczne?

Jeżeli świadomie zarządzamy swoimi finansami, bez ubezpieczenia kosztów leczenia nie powinniśmy wyjeżdżać za granicę. Inne elementy, które mogą składać się na ubezpieczenie turystyczne, są przydatne, ale można z nich zrezygnować, jeśli zależy nam na ograniczeniu kosztów. Które ubezpieczenia warto jednak wybrać, jeśli dysponujemy wolnymi zasobami finansowymi? Odpowiedź w dużej mierze zależy od naszych planów na wyjazd.

Osobom preferującym aktywny wypoczynek może się przydać ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Turyści jadący z dziećmi lub zwierzętami docenią OC w życiu prywatnym. Jeśli przewozisz cenne rzeczy, zainteresuj się ubezpieczeniem bagażu (w przypadku tej polisy zwróć jednak koniecznie uwagę na obowiązujące w jej przypadku wyłączenia odpowiedzialności). Osoby uprawiające na wyjeździe sporty ekstremalne, powinny natomiast rozszerzyć zakres ubezpieczenia tak, aby obejmowało także wypadki, które zdarzą się w trakcie trenowania tych dyscyplin.

Sprawdź, jakie ubezpieczenie turystyczne kupić na wyjazd na Majorkę

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na majówkę?

Dzięki kalkulatorowi ubezpieczeń turystycznych sprawdzenie ceny polisy podróżnej jest bardzo proste i szybkie. Przeprowadziliśmy kalkulację ceny ubezpieczenia dla pary wyjeżdżającej na 9 dni (od soboty 27 kwietnia 2019 r. do niedzieli 5 maja 2019 r.) do Chorwacji. Turyści mają po 30 lat i w czasie wyjazdu nie będą uprawiać żadnych sportów. Nie cierpią też na choroby przewlekłe.

Z kalkulacji wynika, że ubezpieczenie kosztów leczenia na sumę 500 000 zł wraz z Assistance Standard mogą kupić już za 77 zł (propozycja Generali). Jedna osoba zapłaci więc niecałe 40 zł za ochronę. W porównaniu z wydaniem kilkuset tysięcy złotych na ewentualne leczenie za granicą, taka kwota praktycznie nic nie znaczy.

Tagi:

Komentarze