Strona główna  |  Wiadomości  |  Czy warto kupować ubezpieczenie dla dziecka na ferie?

Czy warto kupować ubezpieczenie dla dziecka na ferie?

Data aktualizacji: 2021-09-24
Czy szkolne ubezpieczenie działa także w okresie ferii? A jeśli tak, to czy zapewni ono wystarczającą ochronę? Przed wyjazdem dziecka na zimowy wyjazd warto przemyśleć kwestie związane z bezpieczeństwem.

Słuchaj pani, ubieraj się ciepło, nie szalej na nartach – przed wyjazdem na ferie każde dziecko wysłucha wielu rad i ostrzeżeń. Pełnego bezpieczeństwa nie zapewni jednak nawet najbardziej przezorny rodzic. Dlatego warto zadbać także o odpowiednią polisę, aby w razie nieszczęśliwego wypadku móc się skupić na stanie dziecka, a nie martwić się sprawami finansowymi.

Spis treści:

  1. Czy szkolne ubezpieczenie działa w okresie ferii?
  2. Co oferuje ubezpieczenie z biura podróży?
  3. Co zapewni karta EKUZ?
  4. Co obejmuje polisa turystyczna?
  5. Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla dziecka?

Czy szkolne ubezpieczenie działa w okresie ferii?

Bezpieczeństwo w czasie wyjazdu dziecka na ferie zapewni polisa turystyczna Większość rodziców wykupuje we wrześniu ubezpieczenie dla swojego dziecka w ramach grupowej umowy zaoferowanej przez szkołę na pierwszym zebraniu. Co ważne, taka polisa działa przez cały rok, także w czasie ferii i wakacji.

Problemem może być jednak zakres ochrony dawanej przez takie szkolne ubezpieczenie. Niestety, polisy oferowane przez szkoły są bardzo często zupełnie nieopłacalne. Do ich najczęstszych wad należą:

- zbyt niska suma ubezpieczenia - zazwyczaj maksymalna kwota jaką wypłaci ubezpieczyciel, jedynie w przypadku śmierci dziecka, wynosi 10 000 zł. Oznacza to, że za wypadek typu skręcenie kostki otrzymamy mniej więcej kilkaset złotych.

- wiele wyłączeń odpowiedzialności - zdarzają się choćby polisy, z których nie otrzymamy żadnych pieniędzy, jeśli wypadek jest skutkiem uprawiania sportu, nawet amatorskiego.

- ograniczony zakres terytorialny - niekiedy polisa działa tylko w Polsce.

- polisa zawiera jedynie ubezpieczenie NNW - w razie wypadku ubezpieczyciel wypłaci jedynie odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu zgodnie z tabelą stosowaną w danym towarzystwie. Na odszkodowanie za pobyt w szpitalu, kupione leki czy zadośćuczynienie za ból nie można w takiej sytuacji liczyć.

Zobacz, czy opłaca się kupować szkolne ubezpieczenie grupowe

Zatem, poza przypadkiem kiedy ubezpieczenie szkolne naszego dziecka jest wyjątkowo rozbudowane, na zimowy wyjazd powinniśmy pomyśleć o dodatkowej polisie (zwłaszcza jeśli w planach jest jazda na nartach czy łyżwach).

Co oferuje ubezpieczenie z biura podróży?

W cenie zorganizowanych wyjazdów często jest już zawarte podstawowe ubezpieczenie. Zanim jednak stwierdzimy, że w takim przypadku nie musimy się już niczym martwić, sprawdźmy dokładnie warunki takiej polisy.

Podobnie bowiem jak w przypadku szkolnych ubezpieczeń grupowych, polisa oferowana przez organizatora wyjazdu ma niestety często ograniczony zakres.

Zobacz, jak uchronić się przed bankructwem biura podróży

Przeczytajmy także umowę ubezpieczenia, jeśli organizator proponuje polisę jako dodatkowo płatną usługę. Może się okazać, że bardziej opłacalne będzie zrezygnowanie z tego ubezpieczenia i zakup polisy turystycznej we własnym zakresie.

Co zapewni karta EKUZ?

Wielu rodziców przed wyjazdem dziecka na zagraniczny wyjazd, wyrabia dla niego darmową kartę EKUZ. Oczywiście lepiej mieć ten dokument niż go nie mieć, ale pamiętajmy, że taka karta nie zapewni darmowej opieki zdrowotnej w całej Unii.

Dzięki karcie EKUZ jej posiadacz jest traktowany przez służbę zdrowia tak, jak obywatel tego kraju, w którym aktualnie przebywa. A w wielu europejskich krajach trzeba, choć w części, opłacać koszty usług medycznych (nawet jeśli korzysta się z publicznych placówek).

Sprawdź, za jakie leczenie zapłacisz za granicą

Co obejmuje polisa turystyczna?

Jeżeli nasze dziecko wyjeżdża na ferie za granicę, a polisa oferowana przez organizatora nie ma wysokiej sumy ubezpieczenia lub rozbudowanego zakresu ochrony, najlepiej dokupmy we własnym zakresie prywatne ubezpieczenie turystyczne.

Taka polisa może obejmować np.:

  • odszkodowanie kosztów leczenia,
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (jeśli np. Twoje dziecko uszkodzi komuś sprzęt na stoku, nie poniesiesz za to konsekwencji finansowych),
  • assistance,
  • ubezpieczenie bagażu.

Zazwyczaj nie trzeba rozszerzać zakresu polisy turystycznej, aby zapewniała ona odszkodowanie za wypadki spowodowane amatorską jazdą na nartach, jednak zawsze sprawdźmy, co mówią warunki ubezpieczenia na ten temat, zanim podpiszemy umowę.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla dziecka?

Koszt polisy turystycznej zależy od zakresu ochrony oraz sumy ubezpieczenia. Jeżeli dziecko wyjeżdża na ferie do jednego z krajów europejskich zazwyczaj wystarczy suma ubezpieczenia w wysokości 100 000 zł.

Sprawdziliśmy, ile dokładnie zapłaci rodzic ubezpieczający dziecko na wyjazd do Austrii na narty na 7 dni. Do porównania wybieraliśmy najtańszy wariant w danym towarzystwie oferujący sumę ubezpieczenia kosztów leczenia w wysokości przynajmniej 100 000 zł. Założyliśmy zakup polisy przez Internet 18 stycznia 2017 r.

Ubezpieczyciel
Nazwa wariantu
Cena Suma kosztów leczenia Suma OC w życiu prywatnym Suma NNW
AXA

Wariant podróżnik
31,80 zł

(cena po obniżce o 30% - obecnie w AXA obowiązuje promocja)
Limit
600 000 zł
Z tytułu szkody osobowej:
150 000 zł

Z tytułu szkody materialnej:
75 000 zł
Śmierć w wyniku wypadku:
25 000 zł

Trwały uszczerbek na zdrowiu w wyniku wypadku:
50 000 zł
Link4

Wariant rekomendowany
35,87 zł

(cena ze zniżką za zakup przez Internet)
100 000 zł 50 000 zł 10 000 zł
UNIQA

Wariant MAXI
39 zł 100 000 zł 100 000 zł 20 000 zł
Warta

Wariant Komfort
59 zł 120 000 zł 50 000 zł 10 000 zł

Dane zebrane przez Ubea.pl na podstawie wyliczeń przeprowadzonych w internetowych kalkulatorach towarzystw ubezpieczeniowych 18 stycznia 2017.

Jak widać, już za ok. 5 złotych dziennie można kupić ubezpieczenie, które zapewni dziecku odpowiednią ochronę za granicą, a rodzicom odrobinę spokoju.

Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla Twojego dziecka

Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2018-12-20

Ferie w Polsce. Jak wybrać tanie ubezpieczenie na narty?

Wielu narciarzy preferuje rodzime stoki. Podpowiadamy, jak powinny się ubezpieczyć takie osoby.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2018-12-14

Jak nie przepłacić za ubezpieczenie narciarskie?

Jazda na nartach nie należy do najtańszych rozrywek. Na szczęście na wielu wydatkach związanych z uprawianiem tego sportu można nieco zaoszczędzić, jeśli poświęci się chwilę czasu na wybór odpowiedniej...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Ubezpieczenie turystyczne na podróż do Hiszpanii - która polisa jest najlepsza?

Polacy bardzo często wybierają Hiszpanię jako cel wakacyjnych wycieczek. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie przyda się w tym kraju.

Czytaj więcej
Komentarze